statystyki

EKG: Polska może się stać hubem gazowym dla regionu

17.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2018, 08:18
gaz-energetyka-surowce

Powstanie hubu gazowego to szansa dla Towarowej Giełdy Energii (TGE).źródło: ShutterStock

Jeszcze niedawno byliśmy importerem gazu w pełni uzależnionym od jednego dostawcy, wkrótce będziemy sprowadzać gaz z wielu kierunków i możemy go sprzedawać dalej, do innych państw.

Pomysł hubu gazowego w Europie Środkowo-Wschodniej dyskutowany jest od dawna i choć ma wielu zwolenników w krajach regionu, to wciąż jest to bardziej idea, a nie realny projekt. Żeby mówić o hubie, musi zostać spełniony podstawowy warunek, czyli musi być faktyczna możliwość importu gazu z wielu kierunków.

– Jeżeli chcemy rzeczywiście stworzyć hub gazowy w regionie, to systemy przesyłowe gazu muszą zostać rozbudowane, zwiększone muszą zostać także zdolności przesyłowe na połączeniach transgranicznych – mówił w Katowicach Andris Piebalgs, komisarz ds. energii w latach 2004–2010 i komisarz ds. rozwoju w latach 2010–2014.

Zwrócił uwagę, że stworzenie hubu gazowego i regionalnego rynku gazu jest szczególnie ważne dla Litwy, Łotwy i Estoni, dla tych państw jest to kwestia nawet ważniejsza niż dla Polski.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie