Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-proc. wzrost ceny dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Uzasadnienie – surowce na świecie drożeją
Wyższa cena będzie obowiązywała od 10 sierpnia do końca tego roku. Bez zmian pozostaje stawka za abonament i obniżona w marcu tego roku o 7,37 proc. opłata dystrybucyjna za transport gazu. – Po wejściu w życie nowej taryfy rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe, będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 proc. Wciąż jednak średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 proc. niższe niż na koniec 2015 r. dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu na przestrzeni ostatnich trzech lat – przekonuje Rafał Pazura, kierownik działu PR i CSR w PGNiG Obrót Detaliczny. I przytacza wyliczenia, z których wynika, że mimo obecnej podwyżki w porównaniu z cenami z końca 2015 r. przygotowanie posiłków na gazie jest o 60 zł tańsze, podgrzanie wody to ok. 276 zł mniej, a na gazowym ogrzewaniu mieszkań i domów można zaoszczędzić ok. 860 zł rocznie.
Jak podwyżka cen ma się do wygranej PGNiG z Gazpromem w sztokholmskim arbitrażu, którą na początku lipca pochwaliła się polska firma? Trybunał uwzględnił kluczowe argumenty PGNiG wskazujące konieczność obniżenia ceny kontraktowej i odrzucił zarzuty formalne Gazpromu, który chciałby utrzymać dotychczasowe, nierynkowe warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. – Z satysfakcją przyjmujemy to rozstrzygnięcie i oczekujemy obniżenia ceny do poziomu rynkowego w dalszym postępowaniu – powiedział wówczas prezes PGNiG Piotr Woźniak. Ze wstępnych szacunków wynika, że spółka będzie mogła dostać nawet ok. 1 mld zł odszkodowania.