Wąska, ale ważna grupa zawodowa ratowników górniczych może zostać skrzywdzona [WYWIAD]

autor: Karolina Baca-Pogorzelska08.05.2018, 07:39; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:46
"Akcji zawałowych podobnych do tej było w ostatnich latach kilka, m.in. w Wesołej i Śląsku (ta ostatnia z 2015 r. była najdłuższa w historii, trwała ponad dwa miesiące)".

"Akcji zawałowych podobnych do tej było w ostatnich latach kilka, m.in. w Wesołej i Śląsku (ta ostatnia z 2015 r. była najdłuższa w historii, trwała ponad dwa miesiące)".źródło: PAP
autor zdjęcia: Andrzej Grygiel

- Zawsze było tak, że za akcje ratownicze dostawało się dodatkową gratyfikację doceniającą poświęcenie. Teraz jest ona okrojona i nie rekompensuje zagrożeń. A żony czy matki pytają: Po co ci to? Nie pchaj się tam! - mówi Leszek Modzelewski w rozmowie z DGP.

Leszek Modzelewski, ratownik, przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych przy JSW

Można ją porównać do innych, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości?

Akcji zawałowych podobnych do tej było w ostatnich latach kilka, m.in. w Wesołej i Śląsku (ta ostatnia z 2015 r. była najdłuższa w historii, trwała ponad dwa miesiące – red.). Trudno je porównywać, każda jest inna, ale warto sumować doświadczenia.

W Zofiówce był najsilniejszy wstrząs, 3,42 st. w skali Richtera, górnicza „ósemka” w 10-stopniowej skali. Jak to obrazowo wyjaśnić?

Doszło do tego niemal kilometr pod ziemią, a w blokach na powierzchni w promieniu kilku kilometrów czuć było wstrząsy tak, że niektórzy przewracali się na podłogę. Musiało naprawdę mocno walnąć. Zawsze tam, gdzie jest epicentrum, są największe szkody. A epicentrum było dokładnie w tym chodniku, w którym znajdowali się poszukiwani górnicy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hmmmmm(2018-05-14 12:54) Zgłoś naruszenie 10

    Rozumiem Ich trud ,poswięcenie ,narażeni ale nie rzoumiem dlaczego w autobusie w TV jechali brudni ,nie wykapani -czyżby na kopalni Zofiowka nie było łaźni?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie