statystyki

Jak górnicy fedrują pensje

autor: Karolina Baca-Pogorzelska23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:57
JSW wydała w ubiegłym roku na płace ok. 2,24 mld zł. Ich wzrost o żądane przez związkowców 15 proc. kosztowałby firmę dodatkowo ponad 330 mln zł.

JSW wydała w ubiegłym roku na płace ok. 2,24 mld zł. Ich wzrost o żądane przez związkowców 15 proc. kosztowałby firmę dodatkowo ponad 330 mln zł.źródło: ShutterStock

Na poniedziałek zaplanowano decydujące rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej. W przypadku braku porozumienia w środę strajk ostrzegawczy.

Spór zbiorowy dotyczący wynagrodzeń w PGG trwa od ponad miesiąca. Nie pomógł nawet mediator. Strona społeczna zażądała 10 proc. podwyżek i nie chce ustąpić, argumentując, że w tej spółce górnicy zarabiają najmniej – średnia miesięczna pensja brutto w 2017 r. ze wszystkimi dodatkami wyniosła 6565 zł, wobec ok. 7500 zł w Bogdance czy ponad 8500 zł w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jeśli dziś porozumienia nie będzie, w środę w kopalniach PGG odbędzie się strajk ostrzegawczy, a potem ostatnia tura rozmów z mediatorem. Jeśli i to nie pomoże, możliwy jest strajk generalny.

Kierownictwo PGG oferuje 6 proc. podwyżki, tłumacząc, że na więcej jej nie stać. W ub.r. zatrudniająca 43 tys. ludzi PGG wypracowała ponad 80 mln zł zysku, tymczasem spełnienie żądań związkowców kosztowałoby ją ok. 400 mln zł rocznie.

Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, w poniedziałek może pojawić się nowa oferta zarządu – podwyżka płac o 7 proc., co kosztowałoby w skali roku ok. 280 mln zł. Sęk w tym, że szefostwo PGG musi dostać na to zielone światło z nadzorującego branżę Ministerstwa Energii. A na podwyższanie kosztów działalności PGG nie ma zgody jej udziałowców, czyli kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek, głównie energetycznych, które dwa lata temu doinwestowały PGG ponad 3 mld zł.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie