statystyki

Jak górnicy fedrują pensje

autor: Karolina Baca-Pogorzelska23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:57
JSW wydała w ubiegłym roku na płace ok. 2,24 mld zł. Ich wzrost o żądane przez związkowców 15 proc. kosztowałby firmę dodatkowo ponad 330 mln zł.

JSW wydała w ubiegłym roku na płace ok. 2,24 mld zł. Ich wzrost o żądane przez związkowców 15 proc. kosztowałby firmę dodatkowo ponad 330 mln zł.źródło: ShutterStock

Na poniedziałek zaplanowano decydujące rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej. W przypadku braku porozumienia w środę strajk ostrzegawczy.

Spór zbiorowy dotyczący wynagrodzeń w PGG trwa od ponad miesiąca. Nie pomógł nawet mediator. Strona społeczna zażądała 10 proc. podwyżek i nie chce ustąpić, argumentując, że w tej spółce górnicy zarabiają najmniej – średnia miesięczna pensja brutto w 2017 r. ze wszystkimi dodatkami wyniosła 6565 zł, wobec ok. 7500 zł w Bogdance czy ponad 8500 zł w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jeśli dziś porozumienia nie będzie, w środę w kopalniach PGG odbędzie się strajk ostrzegawczy, a potem ostatnia tura rozmów z mediatorem. Jeśli i to nie pomoże, możliwy jest strajk generalny.

Kierownictwo PGG oferuje 6 proc. podwyżki, tłumacząc, że na więcej jej nie stać. W ub.r. zatrudniająca 43 tys. ludzi PGG wypracowała ponad 80 mln zł zysku, tymczasem spełnienie żądań związkowców kosztowałoby ją ok. 400 mln zł rocznie.

Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, w poniedziałek może pojawić się nowa oferta zarządu – podwyżka płac o 7 proc., co kosztowałoby w skali roku ok. 280 mln zł. Sęk w tym, że szefostwo PGG musi dostać na to zielone światło z nadzorującego branżę Ministerstwa Energii. A na podwyższanie kosztów działalności PGG nie ma zgody jej udziałowców, czyli kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek, głównie energetycznych, które dwa lata temu doinwestowały PGG ponad 3 mld zł.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie