statystyki

Tauron w starciu z amerykańskimi wiatrakami

autor: Karolina Baca-Pogorzelska08.03.2018, 08:04; Aktualizacja: 08.03.2018, 15:43
Amerykanie złożyli przeciwko koncernowi cztery pozwy na 1,2 mld zł

Amerykanie złożyli przeciwko koncernowi cztery pozwy na 1,2 mld złźródło: ShutterStock

Spór katowickiego koncernu energetycznego z Invenergy nabiera rumieńców. Wzajemne oskarżenia są coraz mocniejsze.

Amerykańska firma Invenergy zainwestowała w Polsce w farmy wiatrowe. Miały one umowy długoterminowe na sprzedaż zielonych certyfikatów (świadectwa pochodzenia zielonej energii kupowane przez producentów brudnej energii) ze spółką zależną Tauronu – Pierwszą Kompanią Handlową (PKH). Ta w 2015 r. wezwała partnerów, w tym Invenergy, do negocjacji, powołując się na tzw. klauzule adaptacyjne w umowach. Przewidywały one obowiązek podjęcia rozmów w przypadku wystąpienia zmian w prawie. A te pozwoliły na ręczne zmniejszanie popytu na certyfikaty przez resort energii, gdyby ceny wzrosły.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-03-08 10:06) Zgłoś naruszenie 32

    Czas najwyższy żeby zlikwidować oligopol Tauronu i otworzyć się na małych i średnich producentów energii. Nie potrzeba nam elektrowni atomowych, potrzeba nam wiatraków i turbin wodnych w co iątym gospodarstwie. Wtedy będziemy bogatym krajem.

    Odpowiedz
  • Kolo(2018-03-10 08:54) Zgłoś naruszenie 01

    Jeśli chodzi o uwolnienie rynku polskiego z państwowego monopolu to zgadzam się w 100% ale nastawienie się jedynie na zieloną energię ( znacznie droższą) gdy ze wszystkich stron jesteśmy otoczeni jako kraj elektrowniami atomowymi ( najtańszymi ) to zakrawa o szaleństwo . Dlaczego polski rząd nigdy nie powiela w Polsce najbardziej wypróbowanych i najlepiej działających metod ze świata tylko zawsze tworzy jakieś sytrychodziwolągi które ogry się nie sprawdzają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie