statystyki

Padł rekord niedoborów węgla w elektrowniach i ciepłowniach

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.01.2018, 07:31; Aktualizacja: 16.01.2018, 09:13
Polska energetyka oparta na węglu

Polska energetyka oparta na węgluźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Aż 30 instalacji wytwarzających prąd i ciepło należących do 20 firm zgłosiło w 2017 r. do Urzędu Regulacji Energetyki zapasy paliwa niższe od wymaganych ustawą – ustalił DGP.

Od października ujawnialiśmy na naszych łamach problemy branży energetycznej z zapasami surowca. Pierwszy powód to niższa produkcja, drugi – brak wagonów do transportu paliwa, co nie pozwalało pokryć niedoborów paliwem z importu, choć ten i tak wzrósł o kilka milionów ton w porównaniu do 2016 r.

Długa lista braków

Dotarliśmy do dokumentu, z którego wynika, że między 5 stycznia a 8 grudnia ubiegłego roku kłopoty z wymaganymi ustawą 30-dniowymi zapasami węgla kamiennego zgłosiło do URE 20 firm w 30 elektrowniach, elektrociepłowniach czy ciepłowniach. Wśród nich były m.in. najwięksi gracze na rynku, czyli kontrolowane przez Skarb Państwa koncerny PGE, Energa i Tauron, ale nie tylko, bo problemy zgłaszały też m.in. Grupa Azoty czy Zakłady Chemiczne Police. Na liście są też firmy prywatne, jak np. Veolia.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie