statystyki

Wyścig z czasem górników PGG. Węgla prawdopodobnie i tak zabraknie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:22
Polska Grupa Górnicza w liczbach

Polska Grupa Górnicza w liczbachźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej fedrują i w wolne soboty, by zrealizować tegoroczny plan wydobycia. Ale i tak zabraknie blisko 4,5 mln ton węgla.

Z dokumentów Agencji Rozwoju Przemysłu, do których dotarliśmy, wynika, że przez 10 miesięcy tego roku Polska Grupa Górnicza, największy krajowy producent węgla kamiennego i główny dostawca paliwa dla energetyki, wydobyła 23,3 mln ton węgla. W ogłoszonym w ubiegłym roku planie techniczno-ekonomicznym (PTE) na 2017 r. spółka zakładała 32 mln ton węgla. Dziś spuściła z tonu i zapewnia, że wydobycie przekroczy 30 mln ton, lecz według dokumentów ARP do osiągnięcia tego celu sporo zabraknie. Ale po kolei.

Kurs kreatywnej matematyki

PGG powstała w ubiegłym roku na gruzach bankrutującej Kompanii Węglowej. W tym roku zapadła decyzja, że 1 kwietnia przejmie cztery kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, który borykał się z trudnościami finansowymi. PGG dostała na to kolejne dokapitalizowanie (w sumie już ponad 3 mld zł) m.in. od firm energetycznych.

W maju w ogłoszonej przez prezesa Tomasza Rogalę strategii PGG założono na ten rok inwestycje warte 1,7 mld zł, wydobycie nie mniejsze niż 32 mln ton, a zysk netto – 400 mln zł.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie