statystyki

PGE podwójnym mistrzem kraju. Spółka stała się największym producentem energii elektrycznej i cieplnej

autor: Karolina Baca-Pogorzelska14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 10:08
Przychody przejętych przez Grupę spółek wyniosły w 2016 r. ponad 5 mld zł

Przychody przejętych przez Grupę spółek wyniosły w 2016 r. ponad 5 mld złźródło: ShutterStock

4,27 mld zł zapłaciła wczoraj Polska Grupa Energetyczna za aktywa francuskiego EDF nad Wisłą. W ten sposób spółka została największym producentem energii elektrycznej. A także cieplnej.

Gdy przed niemal rokiem Francuzi ogłosili, że zamierzają się wycofać z Polski, ofertę na zakup ich instalacji energetycznych i cieplnych zgłosiło konsorcjum PGE, Enei, Energi oraz PGNiG Termiki. Wszystko dlatego, że polski rząd nie zgodził się, by EDF sprzedawał swój majątek w częściach – elektrownię w Rybniku Francuzi chcieli oddać czeskiemu EPH (dostarcza do niej węgiel z kopalni Silesia), a aktywa ciepłownicze zagranicznym funduszom.

Przejmowane przez PGE aktywa EDF w liczbach

Przejmowane przez PGE aktywa EDF w liczbach

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Warunek: więcej prądu przez giełdę

W maju ostateczną ofertę na zakup wszystkich tych aktywów złożyła sama PGE. Cenę ustalono na 4,51 mld zł, ostatecznie wyniosła ona 4,27 mld zł. Z tej puli 2,54 mld zł przypada na opłaty za akcje EDF Polska, w tym papiery ZEW Kogeneracja. Resztę na spłatę zadłużenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na transakcję, ale postawił PGE warunek – w latach 2018–2021 musi sprzedawać poprzez giełdę energię odpowiadającą tej wytwarzanej przez Rybnik. To oznacza zwiększenie obliga z obecnych 15 proc. do 25 proc. Ma to chronić mniejszych wytwórców prądu przed dominacją największych graczy, a odbiorców prądu przed podwyżkami cen (trwa dyskusja o zwiększeniu obliga giełdowego dla wszystkich dużych koncernów energetycznych).


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie