statystyki

Australijczycy boją się repolonizacji kopalni Jan Karski

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:09
Nowa kopalnia ma zatrudniać 2 tys. ludzi bezpośrednio oraz 8 tys. w firmach z nią powiązanych

Nowa kopalnia ma zatrudniać 2 tys. ludzi bezpośrednio oraz 8 tys. w firmach z nią powiązanychźródło: ShutterStock

Prairie Mining, która chce budować zakład wydobywczy w sąsiedztwie Bogdanki, obawia się przejęcia przez polską spółkę – wynika z informacji DGP.

Powstanie nowej kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie stanęło pod znakiem zapytania. Choć w przyszłym roku Australijczycy mieli ruszyć z inwestycją, której koszt szacują na 632 mln dol., nie wiadomo, czy dostaną koncesję wydobywczą. Czas na złożenie wniosku mają do końca marca 2018 r., tymczasem z resortu środowiska dostali żółtą kartkę.

Chodzi o pismo z 19 lipca 2017 r., jakie do samorządowców z gmin, gdzie miałaby powstać kopalnia, wystosował główny geolog kraju Mariusz-Orion Jędrysek. Kurs Prairie Mining na GPW po tym liście spadł 1 sierpnia o 23 proc. – To okazja do giełdowego wezwania na akcje Prairie – uważa jeden z naszych rozmówców znających sprawę. Enea, która jest większościowym udziałowcem Bogdanki (obie firmy są giełdowe), odmówiła komentarza. Z Bogdanki go nie dostaliśmy.

Prairie chce do 2024 r. zbudować na Lubelszczyźnie kopalnię, której żywotność wynosiłaby 24 lata i która produkowałaby średnio 6,3 mln ton węgla rocznie. Współpracę przy projekcie zadeklarował China Coal, jedna z największych firm węglowych na świecie. Plan zakłada, że węgiel będzie bardzo konkurencyjny. Koszt wydobycia tony ma wynieść 100 zł wobec 160 zł w Bogdance czy 250 zł na Śląsku. Niedawno okazało się, że w jednym z pokładów znajduje się nawet węgiel koksowy, czyli baza do produkcji stali, droższy niż energetyczny.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • nina(2017-08-07 10:35) Zgłoś naruszenie 20

    oczywiście-repolonizacja!

    Odpowiedz
  • hajer przodowy(2017-08-18 15:54) Zgłoś naruszenie 10

    Jak australijczycy sa tacy cwani to niech dokapitalizuja slaskie kopalnie. Ale nie oni siegaja po wegiel gdzie łatwo go wydobyc, najtanszym kosztem. A rudy oszust juz im to obiecal. Na szczescie PIS przyhamowal ten jawny przekret. 680 mld dolarow powinien wyspulac rzad, to sa grosze, a miliardy dolarów do wydobycia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie