Nowela dla farm wiatrowych już w konsultacjach

autor: Anna Krzyżanowska29.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:40
Wiatraki

Jak akcentuje resort energii, rozwiązania odległościowe obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej. W Niemczech, a konkretnie w Bawarii, podobnie jak w Polsce istnieje zasada 10H.źródło: ShutterStock

Nie odległość od elektrowni wiatrowej, ale spełnienie norm hałasowych uzależniać będzie możliwość budowy domów w takim sąsiedztwie.

Ministerstwo Energii przesłało wczoraj do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz zmiany niektórych innych ustaw. Ma ona m.in. wprowadzić modyfikacje do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 961 ze zm.). Akt ten obowiązuje od 16 lipca zeszłego roku i istotnie ograniczył rozwój farm wiatrowych w Polsce, a sektor doprowadził na skraj opłacalności.

W projekcie nie rezygnuje się z generalnej zasady, że usytuowanie nowych elektrowni wiatrowych w pobliżu budynków mieszkalnych albo tych o funkcji mieszanej, (chodzi np. o domy z częścią wydzieloną na prowadzenie działalności usługowej), możliwe jest przy zachowaniu odległości równej lub większej od dziesięciokrotności wysokości wiatraka. Zasada ta nie będzie jednak działać w drugą stronę. I tak zgodnie z art. 4 projektu odległość, w jakiej będą mogły być lokalizowane i wznoszone budynki mieszkalne, ma być po prostu taka, by pozwalała spełnić wymagania dopuszczalnego poziomu hałasu dla tego rodzaju zabudowy, określone w rozporządzeniu ministra środowiska (Dz.U. z 2014 r., poz. 112).

Jak akcentuje resort energii, rozwiązania odległościowe obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej. W Niemczech, a konkretnie w Bawarii, podobnie jak w Polsce istnieje zasada 10H. W Szkocji elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane 2,5 km od granic miast i wsi. Z kolei w Walii w ramach polityki planistycznej wydane zostały wytyczne, w których wskazano 500 m jako pożądaną minimalną odległość pomiędzy turbinami wiatrowymi a nieruchomościami mieszkalnymi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie