statystyki

Chcemy gazu z Rosji, ale tańszego

autor: Aleksandra Gruszczyńska15.03.2017, 07:54; Aktualizacja: 15.03.2017, 08:15
gaz-energetyka-surowce

W ciągu najbliższych pięciu lat jednym z priorytetów spółki będzie poluzowanie więzi łączących ją z Gazpromem.źródło: ShutterStock

PGNiG chce zwiększyć wydobycie za granicą i zainwestować miliardy.

W ciągu najbliższych pięciu lat jednym z priorytetów spółki będzie poluzowanie więzi łączących ją z Gazpromem. W 2022 r. wygasa kontrakt jamalski, który gwarantuje PGNiG dostawy gazu z Rosji. Obecnie z tego kierunku trafia do nas 80–90 proc. zużywanego surowca.

Jak podkreślił prezes PGNiG Piotr Woźniak, bez Gazpromu spółka jest w stanie żyć, rozwijać się i dobrze funkcjonować. Negocjacje w sprawie kontraktu muszą się jednak rozpocząć już w 2019 r. Do tego czasu polska firma chce znacznie zdywersyfikować dostawy, tak by nie ucierpiało na tym bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Strategiczne cele

Strategiczne cele

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Już dziś jednym z głównych partnerów jest Qatargas, który dostarcza paliwo do terminalu LNG w Świnoujściu. Wczoraj podpisano z nim kolejny kontrakt, dzięki czemu od przyszłego roku ilość sprowadzanego surowca zostanie podwojona. Zarząd PGNiG nie chciał ujawniać szczegółów umowy, jednak Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych, powiedział dziennikarzom, że warunki ustalone z Qatargas są bardzo korzystne. – Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy – podkreślił.

Zaprezentowana wczoraj przez PGNiG strategia rozwoju zakłada większą eksploatację norweskich złóż. – Do 2022 r. nasze wydobycie z szelfu kontynentalnego osiągnie ok. 2,5 mld m. sześc. rocznie – zaznaczył Woźniak.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Polska chyba zasłużyła.....(2017-03-15 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Bo żaden Kraj na Świecie nie płaci Gazpromowi tak wysokiej ceny i tak terminowo jak Polska...... Nic nie żądając w zamian. Bo każdy inny odbiorca z Gazpromu po pierwsze negocjuje cenę, a po drugie wiąże Import taniego gazu z Eksportem własnych produktów - jak choćby robią to Niemcy.... Polska zaś płaci wysoką cenę - bo drogo za gaz .... i nic nie Eksportuje. Ale to już wina "wybitnych" polskich Negocjatorów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie