statystyki

Górnictwo: Trudne rozmowy o fuzji. Inwestorzy pod ścianą

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.03.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:08
Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty.

Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty.źródło: ShutterStock

Bez konwersji zadłużenia na udziały nie będzie zgody Brukseli na połączenie KHW i PGG.

Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty. Tymczasem inwestorzy zaczynają się buntować, a banki zostały postawione pod ścianą. W przyszłym tygodniu ma być negocjowana nowa umowa inwestycyjna. Ale łatwo nie będzie.

Jak ustalił DGP na ostatnim spotkaniu z inwestorami „dużej PGG”, niektórym puściły nerwy. Poznańską Eneę, która ma dołożyć do projektu 350 mln zł, zastanawiała m.in. decyzja PGG o wypłacie nagród dla 30-tys. załogi tej firmy – i to mimo braku zysku za 2016 r. Wartość nagrody to mniej więcej równowartość różnicy między zakładaną na ubiegły rok stratą a tą wykazaną na papierze – zamiast planowanych ok. 370 mln zł pod kreską było ok. 326 mln zł.

Burzy się też Towarzystwo Finansowe Silesia, które jest już zaangażowane w PGG. Okazuje się, że zamiast 200 mln zł miałoby wyłożyć ponad dwa razy więcej – ustalił DGP. Kilka dni temu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że rozważane jest większe zaangażowanie TF Silesia niż zakładano wcześniej.

Banki z kolei dostały propozycję nie do odrzucenia – skonwertowania 35 proc. długu Holdingu na udziały w „dużej PGG”. W 2012 r. KHW wyemitował obligacje za 1,025 mld zł (plus odsetki). Mówimy więc o udziałach wartych ok. 400 mln zł. Na razie instytucje finansowe mówią „nie” – w ubiegłym roku opór się opłacił. Gdy powstawała PGG, konwersji długu na akcje nie było. – Teraz nie będzie tak łatwo, bo bez tego nie będzie zgody Komisji Europejskiej na tę transakcję – mówi osoba znająca sprawę. Chodzi o to, by wśród udziałowców znaleźli się niepaństwowi inwestorzy, a wśród obligatariuszy Holdingu są m.in. prywatne BZ WBK, BNP Paribas czy DZ Bank.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie