statystyki

Górnictwo: Trudne rozmowy o fuzji. Inwestorzy pod ścianą

autor: Karolina Baca-Pogorzelska09.03.2017, 07:44; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:08
Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty.

Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty.źródło: ShutterStock

Bez konwersji zadłużenia na udziały nie będzie zgody Brukseli na połączenie KHW i PGG.

Do końca marca KHW ma być włączony do PGG – w przeciwnym razie może mu zabraknąć pieniędzy na wypłaty. Tymczasem inwestorzy zaczynają się buntować, a banki zostały postawione pod ścianą. W przyszłym tygodniu ma być negocjowana nowa umowa inwestycyjna. Ale łatwo nie będzie.

Jak ustalił DGP na ostatnim spotkaniu z inwestorami „dużej PGG”, niektórym puściły nerwy. Poznańską Eneę, która ma dołożyć do projektu 350 mln zł, zastanawiała m.in. decyzja PGG o wypłacie nagród dla 30-tys. załogi tej firmy – i to mimo braku zysku za 2016 r. Wartość nagrody to mniej więcej równowartość różnicy między zakładaną na ubiegły rok stratą a tą wykazaną na papierze – zamiast planowanych ok. 370 mln zł pod kreską było ok. 326 mln zł.

Burzy się też Towarzystwo Finansowe Silesia, które jest już zaangażowane w PGG. Okazuje się, że zamiast 200 mln zł miałoby wyłożyć ponad dwa razy więcej – ustalił DGP. Kilka dni temu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że rozważane jest większe zaangażowanie TF Silesia niż zakładano wcześniej.

Banki z kolei dostały propozycję nie do odrzucenia – skonwertowania 35 proc. długu Holdingu na udziały w „dużej PGG”. W 2012 r. KHW wyemitował obligacje za 1,025 mld zł (plus odsetki). Mówimy więc o udziałach wartych ok. 400 mln zł. Na razie instytucje finansowe mówią „nie” – w ubiegłym roku opór się opłacił. Gdy powstawała PGG, konwersji długu na akcje nie było. – Teraz nie będzie tak łatwo, bo bez tego nie będzie zgody Komisji Europejskiej na tę transakcję – mówi osoba znająca sprawę. Chodzi o to, by wśród udziałowców znaleźli się niepaństwowi inwestorzy, a wśród obligatariuszy Holdingu są m.in. prywatne BZ WBK, BNP Paribas czy DZ Bank.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie