Ukraińcy ratują ZUS. Imigranci ze Wschodu zarabiają na naszych emerytów

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki08.12.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:18
Coraz mniejsza będzie baza składek na ubezpieczenie społeczne, za to kolejka emerytów będzie się wydłużać.

Coraz mniejsza będzie baza składek na ubezpieczenie społeczne, za to kolejka emerytów będzie się wydłużać.źródło: ShutterStock

Imigracja ze Wschodu obok polityki prorodzinnej oraz zwiększania aktywności zawodowej może być lekarstwem na złe wskaźniki demograficzne.

Liczba Ukraińców płacących składki na ZUS wzrosła w ciągu roku o 70 proc. Przybysze znad Dniepru zmniejszą w ten sposób lukę, jaka powstanie w systemie ubezpieczeń po obniżeniu wieku emerytalnego. Jak wynika z danych samego zakładu, na koniec września ubezpieczał 172 tys. Ukraińców pracujących w Polsce. Spośród wszystkich cudzoziemców płacących składki do ZUS stanowią oni 64 proc. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wśród 188 tys. ubezpieczonych obcokrajowców było 101 tys. Ukraińców.

W 2015 r. właściciele paszportów z tryzubem stanowili 0,7 proc. ogółu ubezpieczonych. W tym roku jest to już 1 proc. Ta wzrostowa tendencja będzie się utrzymywać. Potwierdzają to dane z urzędów pracy. Rok temu liczba oświadczeń o zatrudnieniu i zezwoleń na pracę dla Ukraińcow wynosiła 813 tys. W tym roku do końca września było ich już 938 tys. Dopóki przed Ukraińcami nie otworzyły się inne unijne rynki pracy, chętnie zatrudniają się oni w Polsce. Z kolei nasi pracodawcy coraz częściej szukają ich nie tyle z powodu niższych oczekiwań płacowych, ile braku polskich pracowników. – Zgłasza się do nas wiele osób, które potrzebują pracowników w najróżniejszych zawodach – mówi Daniel Dziewit z portalu PracaDlaUkrainy.pl.

Dane o liczbie Ukraińców płacących ZUS można porównać z 300 tys. osób, które w przyszłym roku uzyskają prawo do świadczenia z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Sąsiedzi znad Dniepru to w miarę pewne źródło uzupełniania luki na polskim rynku pracy i płacenia składek w sytuacji, gdy rynek ten i system ubezpieczeń społecznych zaczynają odczuwać skutki zmian demograficznych. Prognozy GUS pokazują, że relacja osób w wieku produkcyjnym do emerytów i rencistów będzie się zmieniała na niekorzyść. Ukraińcom ten ruch także się opłaca. Od 2014 r. obowiązuje umowa, zgodnie z którą składki płacone w Polsce po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaną przekazane do ukraińskiego systemu ubezpieczeń i podwyższą tamtejsze emerytury.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • Można przywrócić stary system emerytalny. (2016-12-10 14:05) Zgłoś naruszenie 90

    I po co 500+ , jeśli Ukraińcy zarobią na nasze emerytury? Podobnie jak Polacy w Wielkiej Brytfanii zarabiają na emerytury Brytfańczyków.

    Odpowiedz
  • biedny głupi polocek(2016-12-10 11:35) Zgłoś naruszenie 20

    ale tępych debili macie w tej ******** gazecie przez ukrainców Polacy właśnie na siłę muszą szukać pracy za granicą bo u nas nie chca zatrudniać Polaków bo za wysokie koszty ja w kaliskiem jako spawacz mam 1800 brutto na zleceniu bo o umowie o pracę nie ma mowy ja chcę mogę spier...bo za drzwiami stoi 100 ukraińców, a debile z pisu dali 500+ więc ta polska ciemnota szczęśliwa jak nigdy nie chcą umów robią na czarno albo na pół etatu bo 500+ zabiorą taki mamy tępy naród a ci co chcą uczciwie za jakie takie pieniądze pracować to won bo 100 ukraińców i drugie 100 tępoty z PGR-ów

    Odpowiedz
  • Polka(2016-12-09 05:46) Zgłoś naruszenie 60

    Oczywiście lepiej zapłacić najniższą krajową jakiemuś zagranicznemu niż zatrudnić Polaka. Po co ludzie z Polski uciekają? Czemu mało kto decyduje się na dziecko. Odpowiedz prosta kwestia kasy. W Polsce zarabiasz albo na czarno, albo najniższą krajową. Dodatkowo jak znajomości nie masz pracować możesz tylko jako kant i oszust czyli sprzedawca. Stresu masz co niemiara obrywasz w kółko obrywasz i jeszcze cię starszą co chwila jak nie poprawisz wyników to lecisz. Więc po co tu za grosze pracować i jeszcze się denerwować. Lepiej wyjechać zarabiać miesięcznie 10 razy tyle co w Polsce, nie korzystać z kredytów i nie bać się co chwila że z pracy cię wywalą. Bo jak to pracodawca mówi Nikt nie jest nie zastąpiony bądź na twoje stanowisko pracy mam 100 chętnych.

    Odpowiedz
  • Przemyczek(2016-12-08 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    :)

    Odpowiedz
  • Obywatel GR(2016-12-08 19:20) Zgłoś naruszenie 40

    Te rezuny to nieroby. Polski pracownik to się na pracy zna a ukrainiec patrzy kiedy minie dzień i dniówka jest. Większość z czubaryków robi na czarno więc jak oni ratują zus. Ten pismak to jakiś ****** jest w dodatku z rodowodem z ukrainy

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-12-08 18:18) Zgłoś naruszenie 40

    Dorzućmy im "za to " Przemyśl . Zanim sami sobie go wezmą .

    Odpowiedz
  • burak(2016-12-08 18:02) Zgłoś naruszenie 50

    a za 10 lat będą wołać o emerytury z ZUS 10 w Polsce 30 w Ukrainie a emerytura w ZUS będą nas golić.miesiąc składki NFZ i leczenie za darmo ? Tak zyja z nas nie my z nich

    Odpowiedz
  • Haha(2016-12-08 17:34) Zgłoś naruszenie 72

    Głupoty głupoty i brednie,większość Ukraińców pracuje kilka mcy i ucieka dalej, na unijne kraje. Bardzo dużo przewleka ich się z Polski do Szwecji bo tylko tak mogą się tu dostać.polska dla nich jest tranzytem urzędowym.pismaki mała w głowach hehhe

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • soroka(2016-12-08 16:48) Zgłoś naruszenie 82

    Ja pracuję na swoją emeryturę, mój ojciec też pracował na swoją. Skąd wy te bzdury bierzecie że pracujemy teraz na obecnych emerytów? Napisz prawdę i nie siej propagandy. PIENIĄDZE NAM KRADNĄ ,takie mafie jak ZUS,NFZ,itp.Biorą,tylko z powrotem nie chcą oddać. Przecież to Polska,takie są zwyczaje.

    Odpowiedz
  • EWA(2016-12-08 15:29) Zgłoś naruszenie 11

    http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/gazeta-ukraincow-w-polsce-to-pilsudski-jest-terrorysta-a-nie-bandera

    Odpowiedz
  • Zenobiusz malutki (2016-12-08 14:57) Zgłoś naruszenie 230

    Zaraz, zaraz. Ja na swoją emeryturę odłożyłem sam, przez 46 lat pracy. I proszę mi nie głosić pokrętnych teorii, kto na czyje emerytury pracował. Ja pracowałem na SWOJĄ EMERYTURĘ, a nie rolników z KRUS, górników itp. zbawców narodu. A to, że kasa z konta wyparowała to jest "kreatywna księgowość" kolejnych namiestników RP.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 56+ i zupełnie nic z ZUS(2016-12-08 12:33) Zgłoś naruszenie 180

    Z ukraińskiej kieszonki do górników i mundurowych skarbonki. My też musimy robić do wieku 65 lat , czyli aż o 22 lata dłużej na tych emerytów górników i mundurowych. Chyba że wcześniej uderzymy w kalendarz - na co liczy ZUS.

    Odpowiedz
  • Redaktorku ...(2016-12-08 12:22) Zgłoś naruszenie 201

    ... z bożej łaski ! Każdy pracuje na siebie i zapamiętaj to do końca życia ! Natomiast setki tysięcy pracujących na czarno psują nam rynek pracy. Idąc zaś Twoim tokiem myślenia , za 20 lat okaże się, że Ukraińcy będą mieć polskie emerytury wyższe od Polaków.

    Odpowiedz
  • tadek(2016-12-08 11:33) Zgłoś naruszenie 133

    Nie ma gorszej chipokryzji jak tem artykul,kazdy pracuje sam na siebie i swoja emeryture ,jesli zabiora lata pracy na ukraine to Polska nic i tak z tego nie bedzie miala od stu lat w Polsce jest najgorszy ustruj jaki mamy Przezylem dwa ustroje i mam nadzieje ze doczekam upadku tej unijnej utopi

    Odpowiedz
  • mało ciekawa perspektywa(2016-12-08 11:24) Zgłoś naruszenie 241

    Gdzie się nie ruszyć, wszędzie są ukraińcy, tak jak w latach 2000-2010 w Rosji, było ich też pełno. Wciskali się wszędzie gdzie tylko było to możliwe, a razem z nimi przykra mentalność wysiudać z miejsca pracy wszystkich dotychczasowych pracowników i sprowadzić swoich. Gdzie się pojawił ukrainiec, tam już nie było spokoju, tylko ciągłe podjazdy . To samo się działo w domach gdzie pracowały ukrainki - taka niania czy sprzątaczka zazwyczaj szybko rozprawiała się z żoną, zanim się biedna kobieta opamiętała, małżeństwo leżało w gruzach. Sprytnie to wszystko robią te ukrainki, a "starą" żonę zazwyczaj z ich inicjatywy mąż pozostawia w skarpetkach, ilość dzieci w zniszczonej rodzinie nie ma dla nich znaczenia. Warto o tym pamiętać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • emeryt(2016-12-08 11:22) Zgłoś naruszenie 287

    żaden Ukrainiec nie pracuje na moją emeryturę, bo sam sobie ją wypracowałem - pismaku!

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-12-08 11:04) Zgłoś naruszenie 376

    Jak słyszę że ktoś musi pracować na moją emeryture to mnie krew zalewa - a gdzie do rukwy nedzy jest to co ja wypracowałam przez 38 lat pracy i płacenia zusu ? Wydaliście na co i na kogo ? I teraz dla mnie nie ma i ktoś musi zarobić na moje utrzymanie na starość? Zikwidować przymusowy ZUS dla przyszłych pokoleń i niech każdy sam zadba o siebie - tylko z czego wtedy będzie żyła ta rzesza urzędasów pierdzących w stołki ?

    Odpowiedz
  • Rafał(2016-12-08 10:53) Zgłoś naruszenie 353

    Do autorów artykułu: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki. A czy możecie kiedyś napisać jak Polacy naprawdę widzą inwazję Ukraińskich pracowników? Przez nich nie ma podwyżek płacy a ceny znów rosną. Chcemy wreszcie zarabiać jak na zachodzie !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • taka prawda(2016-12-08 10:52) Zgłoś naruszenie 342

    Mamy obowiązek pracować do 67 lat a w wieku 60 lat słyszymy że jesteśmy za starzy do pracy i nas nikt nie chce. Wolą młodego Ukraińca niż starszego Polaka - taka jest prawda - gdzie jest nasza ochrona ? Nikt nic w tej sprawie nie robi tylko wszyscy sa zadowoleni. Bezrobotni Polacy na zasiłkach bo pracują Ukraińcy

    Odpowiedz
  • bogu(2016-12-08 10:30) Zgłoś naruszenie 526

    Ukraińcy to dobrzy ludzie .Zawsze tacy byli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz