Samozatrudnieni bez emerytalnej taryfy ulgowej. Wcześniejsze świadczenie nie dla nich

autor: Bożena Wiktorowska17.10.2016, 10:25; Aktualizacja: 17.10.2016, 10:40
Zdaniem ekspertów nie ulega żadnej wątpliwości, że osoby pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinny być tak samo traktowane, niezależnie od tytułu ubezpieczenia

Zdaniem ekspertów nie ulega żadnej wątpliwości, że osoby pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinny być tak samo traktowane, niezależnie od tytułu ubezpieczeniaźródło: ShutterStock

Wykonujący prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nie przejdą na wcześniejszą emeryturę czy pomostówkę, jeśli prowadzą własną firmę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • Sara(2016-10-17 15:55) Zgłoś naruszenie 205

    Z przykrością muszę przyznać wielką rację Inspektorowi Pracy. Mam już 40-letni staż pracy a na emeryturę przejdę dopiero w 2023 roku. Dlaczego zmienili mi (tak jak innym) w trakcie gry mój staż emerytalny? Służbom mundurowym nie odważyli się tego zrobić. Przecież nie zmienia się zasad w trakcie gry, nie robi się takiego ******** swoim obywatelom. Słyszałam też, że nie uzna mi się jako okresu składkowego tych lat, kiedy byłam na urlopie macierzyńskim, czyli w sytuacji kiedy urodziłam trójkę dzieci to będę w plecy aż 15 lat, a przecież obiecali te lata zaliczyć jako składkowe.Obliczenie emerytury tez będzie na innych zasadach-trzeba będzie posiadać 22 letni okres składkowy- nie jak do tej pory najlepsze zarobki z 10 lat. Wszędzie, w każdych mediach-prasa, TV, radio czy nawet internet- krzykliwymi tematami sa najczęściej tematy zastępcze, niektóre pewnie wazne, ale o naszej przyszłości to raczej się milczy, po co plebs ma więcej wiedzieć, po co mu tłumaczyć zawiłe sprawy, jeszcze by za wiele zrozumiał i pojął że Miłościwie nam panujący robią nas w ....balona? A co do związków zawodowych, które z definicji miały bronić praw pracowniczych to uważam, że ich czas już dawno minął. Gdzieś około 98 roku. Od tamtej pory związkowcy jeszcze bardziej włażą w ...łaski rządzących i mają gdzieś robotnika.Przykro mi, ale nie takiej przyszłości oczekiwałam w Naszym kraju. Coraz więcej moich znajomych wyjeżdża w poszukiwaniu lepszej przyszłosci, czy wszyscy mamy wyjechać?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-10-17 11:20) Zgłoś naruszenie 158

    Związki zawodowe oburzone ---z czego??? hahhahha...ż co niewiarygodne 10 przykładów) w jednej tylko Ustawie POdmostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale jak orzekali?: Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedn rozporządz zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu wtym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRLu nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUSie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dluzej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytry pod warunkiem ze będą pracować do 67 r zycia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunaly …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Tyle że i On nie zostawił kasy na kompensaty o których mowa powyżej czym nie był lepszy od Tych co krytykował. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego „„PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów politycznych. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych . ….... TK .”.Dlatego osoby, które podejmowały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po tej dacie funkcjonowały „w innym otoczeniu prawnym".a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-” --- i co na to związki ? -miały zaskarzyć ta Ustawę przez Miedzynarodą Organizacjie Pracy do Strasburga ! --i co?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • cudotworcy(2016-10-17 13:20) Zgłoś naruszenie 133

    a jaka to roznica czy prace ciezka prace wykonuje sam czy w zespole? dalsze szukanie oszczednosci na 500+ tyle w temacie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • rr(2016-10-19 19:36) Zgłoś naruszenie 61

    Drwal na własnej działalności będzie pracował do 67 to jakieś kpiny

    Odpowiedz
  • Tecza(2016-10-20 06:58) Zgłoś naruszenie 51

    67-letni dentysta który ma swój gabinet niech leczy politykom zęby porazka

    Odpowiedz
  • Kaja(2016-10-17 22:17) Zgłoś naruszenie 50

    ale jak to do 67 r.ż? Przecież PIS obnizy dla wszystkich???? Czyż nie???

    Odpowiedz
  • Sk(2016-10-19 19:50) Zgłoś naruszenie 51

    Żeby do 67....na własnej działalności do śmierci przyjdzie nam robić

    Odpowiedz
  • Sk(2016-10-19 19:50) Zgłoś naruszenie 32

    Żeby do 67....na własnej działalności do śmierci przyjdzie nam robić

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-10-18 08:15) Zgłoś naruszenie 35

    Już widzę, jak Polacy zaczynają rejestrować działalność gospodarczą, byleby tylko móc potem pójść na wcześniejszą emeryturę. Ściema i przekręt na cały kraj.

    Odpowiedz
  • gav=ba 2 (2016-10-18 00:34) Zgłoś naruszenie 14

    Już to widzę...

    Odpowiedz