Reforma emerytur mundurowych: Wygra racja stanu czy polityczny biznes

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki19.09.2016, 07:26; Aktualizacja: 23.09.2016, 09:49
policja policjant

Niektórzy eksperci sceptycznie podchodzą do pomysłów korekt w takich systemach jak emerytury mundurowe czy górnicze.źródło: ShutterStock

15 mld zł – tyle budżet wyda w 2017 r. na świadczenia dla funkcjonariuszy. Eksperci nie mają wątpliwości: Zmiany w uprawnieniach dla służb mundurowych wpłyną pozytywnie na sytuację finansów publicznych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (81)

 • aśka(2016-09-19 10:46) Zgłoś naruszenie 974

  ....niech oni lepiej dobiorą sie do całe życie bezrobotnych na zasiłkach ,do pseudokrusowców co pola na oczy nie widzieli mają firmy budowlane zarabiają a płacą grosze ubezpieczenia ,niech dobiorą sie do firm np.transportowych gdzie właściciel pół roku na zwolnieniu a nie zawsze do ludzi którzy całe życie uczciwie pracują a że taki charakter pracy -coż każdy mógł być .W naszym kraju to widzę że polityką bardzo zawadza służba zdrowia,oświata,mundurowi krętacze złodzieje -to dla nich chluba!!!

  Odpowiedz
 • Ola(2016-09-19 10:19) Zgłoś naruszenie 908

  Mundurowy jak nawet wcześniej odejdzie na emeryturę to i tak gdzieś tam pracuje i płaci pełne składki z tego tytułu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2016-09-19 10:17) Zgłoś naruszenie 839

  Mundurowi MSW, ufajcie ministrowi a wyjdziecie na durniów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • k27(2016-09-19 17:52) Zgłoś naruszenie 705

  Życze wszystkim zeby kiedys musieli prosic o pomoc 65 letniego policjanta, już teraz żenujaco wygladaja interwencje młodych policjantow w starciu z osiłkami bez karków

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Dlaczego nie ? ...(2016-09-19 10:12) Zgłoś naruszenie 693

  .... tylko zgodnie z prawem do przodu, a nie wstecz. Państwo , a tym bardziej państwo prawa nie powinno łamać umów jakie zawarło na służbę temu państwu. Przede wszystkim Ono powinno stać na straży prawa i przestrzegać praw nabytych. Emeryci i renciści w Polsce żyją krócej niż gdziekolwiek indziej, więc Państwo stosunkowo szybko się ich pozbędzie i nie musi łamać prawa.

  Odpowiedz
 • glocok(2016-09-19 09:53) Zgłoś naruszenie 599

  Wojskowe emerytury wypłacane są z budżetu MON, który jest stały i wynosi 2% PKB. Nie mają więc one żadnego wpływu na życie pozostałych Polaków, na razie. Czy wojskowych emerytów jest 10 tys. czy 40 tys. budżet MON i tak wyniesie 2% PKB. Niech ktoś wreszcie wytłumaczy wszystkim, że jak żołnierzom zabierze się emerytury z budżetu MON i przeniesie się ich do ZUSu to zamiast pobierać emeryturę z działki "wojskowej", będzie trzeba im odpalać z działki ogólnej, tak jak mają pozostałe służby mundurowe. Dla reszty emerytów oznacza to więc, że tort dzielony będzie na jeszcze więcej kawałków, a więc każdy emeryt dostanie jeszcze mniej, bo żołnierzom nie pobiera się skaładki na ubezpieczenie społeczne.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Leviatan(2016-09-20 14:53) Zgłoś naruszenie 553

  Jest sporo wakatów w Policji zapraszam wszystkich malkontentów na brak wolnych weekendów, pracę w święta, nocki, stojąc jak ***** w zimnie i w skwar. Wiem wiem zaraz będzie że wszyscy tak mają. Ale czy wąchaliście rozkładające zwłoki ludzkie, a może je obracaliście -niesamowite wrażenie jak zimna skóra zrywa się z ciała, widzieliście małe dzieci które zginęły w wypadku a może widzieliście wnętrzności czy też wymóżdżenie w rozbitym samochodzie. Kto z was powiadamiał matkę o śmierci jej córki w wypadku. Trzepiecie tymi klawiszami a nie wiecie jak jest. Chcecie dyżurować za darmo pod telefonem 48 godz. miesięcznie za które nikt wam nie zapłaci oczywiście poza normą godzinową jaką trzeba wypracować. 100 procent dyspozycyjności. Owszem mogę dłużej pracować ale chce mieć nocki święta i nadgodziny dodatkowo płatne. Dużo by tu trzeba było pisać. Kto nie był to nie zrozumie. Po 25 latach w tej firmie mam chęć iść do tzw łopaty odwalić 8 godzin i do domku i mieć wszystko gdzieś. ZAPRASZAM DO POLICJI!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • fan(2016-09-19 08:39) Zgłoś naruszenie 535

  "Za to brak świadczenia emerytalnego zmusiłby go do podjęcia pracy w innym zawodzie. A tym samym opłacania składek ubezpieczeniowych do FUS" Czyli opłacając składki w nowej pracy nabędzie prawo do drugiej emerytury posiadając już uprawnienia do Policyjnej i po osiągnięciu odpowiedniego wieku będzie pobierał dwie. Czy tylko chodzi o to aby płacił do FUS i nic z tego nie miał.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • bartek38(2016-09-19 09:53) Zgłoś naruszenie 4218

  Gazeta Prawna to PeOwski twór który chce za wszelka cenę zamącić ludziom po to żeby odwrócić ich uwage od tego co naprawde sie dzieje np o Pani HGW

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-09-19 20:04) Zgłoś naruszenie 414

  Większego steku bzdur , takie bełkotu dziennikarskiego ostatnio nie czytałem , przepraszam Żakowski piszę takie głupoty. Mam pytanie do autorów tych wypocin , co było głównym celem tego artykułu i na czyje zamówienie był pisany czyżby na PO ? Co do bełkotu autora to czy społeczeństwo uważa za sprawiedliwe żeby dziennikarz pisał takie banialuki i czy społeczeństwo uważa za sprawiedliwe żeby taki prezes byle jakiego banku z rozdania zarabiał po 150 tyś zł hm . Głupoty piszecie.

  Odpowiedz
 • maniek(2016-09-19 13:20) Zgłoś naruszenie 4010

  Oczywiście, przepisy dotyczące wczesnych emerytur mundurowych nie są może do końca sprawiedliwe społecznie i na pewno coś trzeba z tym zrobić. Należy bezwglednie zrobić wartościowanie stanowisk, chociaż nie bedzie łatwo zachować nad tym kontrolę. Nie może być tak, ze naczelnicy wydziałów np. logistycznych i ich podwładni maja za typowo urzednicza, 8 godzinną służbę przechodzic na wczesną emeryturę. I cala ta rzesza informatyków, gaciowych, ochraniaczy informacji niejawnych, samochodziarzy itp.itp. Należy te etaty albo pozbawić wczesnej emerytury, albo ucywilnić, ale by byli chetni, należy płacić jak na stanowisku mundurowym. Oszczędności beda na trzynastkach, mundurówkach, dodatkach itp. Wszyscy liniowi powinni przechodzic wg obecnego modelu, tj. osiognieciu 55 lat. Odebranie emerytury i proba wstrzymania jej do 65 roku jest paranoją. Żołnierz czy funkcjonariusz nie przekwalifikuje się w wieku 55 lat do pracy w cywilu. Nie oszukujmy się. Nie ma takich szans. To bedzie pozbawienie tych ludzi z premedytacją środków do zycia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatel RP(2016-09-20 09:06) Zgłoś naruszenie 383

  Jeżeli takie przepisy zostaną wprowadzone to 2/3 policjantów odejdzie ze służby. Służba w policji jest wielkim obciążeniem psychicznym zarówno dla samego policjanta jak i jego rodziny. Rodziny, która musi sobie radzić sama kiedy on ma służbę w nocy, w dni wolne, święta, Sylwesty itp. Nikt o zdrowych (jeszcze) zmysłach nie zostanie w służbie która w wieku 50 lat będzie mu kazała szukać pracy. Ba przecież wciąż obowiązuje przepis umożliwiający zwolnienie policjanta ze służby po 30 latach pracy tj. średnio właśnie w wieku 50 lat.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Och(2016-09-19 19:04) Zgłoś naruszenie 324

  Niech mieszają za trzy lata wybory 6 głosów mniej, kto za - łapka w górę, w jedności siła. Chłopstwo wyjechało za granicę na saksy wsparcia nie będzie zostali ludzie resortów tzw. siłowych to pokażą swoją siłę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Policjant(2016-09-20 09:23) Zgłoś naruszenie 295

  Jeśli wprowadzą takie zmiany to nastąpi paraliż tego państwa bo nie będzie służb mundurowych ci co mogą odejdą na emerytury a ci co nie mają praw emerytalnych jak mają trochę oleju w głowie to też zrezygnują z pracy. Proponuję naszym rządzącym i tzw. ekspertom przejrzeć przepisy jakie obowiązują w krajach UE .

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Donald Tusk(2016-09-20 01:12) Zgłoś naruszenie 271

  ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów na prawie Machiavellego

  Odpowiedz
 • Gg(2016-09-19 12:59) Zgłoś naruszenie 234

  Zlikwidować próg z możliwością dorobienia dla emeryta mundurowego który nie ma pełnego świadczenia emerytalnego. Ile pieniędzy idzie pod stołem przez ten przepis. Dać zarobić ale i czerpać z tego składki. Ten próg tyczy się mundurowych z niskimi świadczenia mi zamiast tych ci mają wysokie emerytury. To jest totalna bzdura.

  Odpowiedz
 • luzik(2016-09-19 17:30) Zgłoś naruszenie 200

  Należy przyjrzeć się pracodawcom i pracownikom jaki mają interes w płaceniu najniższych składek a reszta pod stołem bo gdy przychodzi czas emerytury gdy sił niema na dalszą pracę to płacz że niskie.

  Odpowiedz
 • realista(2016-09-19 23:05) Zgłoś naruszenie 182

  I to banki się najbardziej wypowiadają, które łupią ludzi jak się da haha mafia bankowa

  Odpowiedz
 • Grześ(2016-09-19 10:13) Zgłoś naruszenie 124

  Do fan - dzś obowązują takie przepisy , że z ZUS otrzymasz emeryturę gdy płacisz składki CONAJMNIEJ 25 lat kobiety ( bez wychowawczych , macierzyńskich i propozycje bez zwolnień lekarskich ) 30 lat dla panów . Natomiast z KRUS MINIMUM 30 lat płacenia składek . Opisywan w Gazecie Prawnej przypadek człowieka który pracował na gospodarstwie przez 24 lata ( płacił KRUS) potem poszedł pracować w fabryce gdzie odprowadzam za niego składki na ZUS . Kolejne 26 lat pracy . Efekt . Ma 68 lat i 50 lat pracy udokumentowanej ale i KRUS I ZUS ODMÓWIŁ WYPŁATY EMERYTURY Z POPWODU ZBYT MAŁEGO STAŻU PRACY . Bo nie łączy się emerytur!!! Tak mają zwykli ludzie w Polsce . A ty się kłócisz o dwie emerytury a tu człowiek po 50 latach pracy nie ma prawa do emerytury .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • effik(2016-09-19 07:58) Zgłoś naruszenie 928

  Prawdę mówiąc to pomysł jest zły. Po co wprowadzać rozwiązanie, które zanim wreszcie zostanie wprowadzone będzie anachroniczne. Lepiej pójść krok dalej i zlikwidować emerytury a to w miejsce wprowadzić zasiłek senioralny, To i tak nas wcześniej czy później czeka więc lepiej zrobić to wcześniej i uniknąć bankructwa państwa i oszczędzić kolejnemu pokoleniu hiperinflacji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane