Rafalska: Wysokość najniższej emerytury wzrośnie do 1000 zł

13.09.2016, 16:13; Aktualizacja: 13.09.2016, 17:07
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalskaźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Do 1000 zł wzrośnie wysokość najniższej emerytury - zapowiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Obecnie wynosi ona 882 zł 56 gr. Również w KRUS wprowadzona zostanie gwarancja najniższej emerytury i renty na poziomie 1000 zł.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • rencisci(2017-02-26 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    koniec pisu

    Odpowiedz
  • rencistka(2016-09-18 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ja mam 597zl renty to dopiero szal i jak tu żyć kpina

    Odpowiedz
  • A może drastyczna reforma emerytur?(2016-09-18 12:22) Zgłoś naruszenie 35

    Ja uważam, że emerytury powinny być w równej kwocie dla wszystkich. Emeryt - osoba już nie w wieku produkcyjnym ma potrzeby, które państwo powinno zaspokoić w podstawowym zakresie. Dlatego postuluję o zrównanie kwot emerytur dla wszystkich. Kwota powinna zapewniać godziwy poziom życia oczywiście w korelacji ze średnią płacą. Kwestią do dyskusji jest poziom składek odprowadzanych od płac. Wg mnie niektóre zawody mają nadmiernie wywindowany poziom wynagrodzeń, ale to na marginesie. Nie istotne za bardzo jest czy państwo zabiera nam część procentową wynagrodzenia nazywając ją podatkiem dochodowym czy składką emerytalną - po prostu zabiera pieniądze by je później podzielić. Uważam, że jeśli ktoś ma duże pobory i niejako przyzwyczaił się do wysokiego standardu życia, to powinien sam zadbać o to by na emeryturze mu ten standard nie spadł zbyt drastycznie (od tego są dodatkowe ubezpieczenia). Państwo czyli my, pracujący, powinniśmy dać emerytury po równo wszystkim. Kto chce mieć więcej niech zbiera sobie z tej większej pensji, którą zarabia przez większość życia i to jak najbardziej sprawiedliwie. Państwo powinno traktować wszystkich równo. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Pytanie(2016-09-15 18:07) Zgłoś naruszenie 20

    Podawane wysokości emerytur to kwoty netto czy brutto?

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-09-14 17:15) Zgłoś naruszenie 61

    Ktoś pracował krotko przed osiągnięciem wieku emerytalnego i dostanie 1000 zł. Często po 35 latach pracy też 1ooo zł brutto. Jak tak dalej pójdzie to wszystkie emerytury będą najniższymi. Dlaczego średnie płace wzrastają o 5 % a waloryzacja emerytur o,73 %? W rządzie też niech sobie wezmą o,73% podwyżki .. Jedni mają prawo do wszystkiego a sprawiedliwości żadnej. Czy tego nie można zmienić? Czy ktoś myśli o emerytach ????????????????

    Odpowiedz
  • as(2016-09-14 13:09) Zgłoś naruszenie 13

    to pani jest bez pojecia i pis takze

    Odpowiedz
  • ana(2016-09-14 12:30) Zgłoś naruszenie 50

    1000 ZŁ brutto nie zapominajcie ,to na reke około ,840 zł, czemu Pani minister nie powie tak wlasnie.

    Odpowiedz
  • "Jan"(2016-09-14 08:17) Zgłoś naruszenie 110

    Emeryturę winno się liczyć od stażu pracy! A nie od tego kto ma najniższą emeryturę - przeanalizować dlaczego ma taką emeryturę! niską emeryturę. Okaże się, że płacił niskie składki, albo 5 lat pracy !

    Odpowiedz
  • rencista.(2016-09-14 07:07) Zgłoś naruszenie 00

    ddodatki tez.

    Odpowiedz
  • Chemik(2016-09-14 06:52) Zgłoś naruszenie 52

    Ja w kwestii formalnej : pani minister ma kolczyki w kształcie odważników do wag laboratoryjnych . A może to są odważniki ?

    Odpowiedz
  • Prognozy sa bardzo OPTYMISTYCZNE ! Chwala Panu !(2016-09-14 01:38) Zgłoś naruszenie 104

    Sytuacja po nie calym roku rzadow PIS jest OPTYMISTYCZNA ! ! ! Statystyki bilansu płatniczego Polski w latach 2005-2014 wyglądały fatalnie. Nasz kraj był najobficiej drenowanym z kapitału państwem Europy! Zagraniczne koncerny szerokim strumieniem transferowały zyski do swoich central we Frankfurcie, Londynie czy Paryżu. Łącznie wydrenowano w ten sposób równowartość 141 mld euro. Aż tu nagle fatalny trend odmienił się w 2015 roku, a w I kwartale 2016 roku Polska skumulowała więcej kapitału, niż wysłała go poza swoje granice. Cóż takiego się wydarzyło? Oficjalne statystyki NBP na temat bilansu płatniczego Polski z lat 2005-2014 są zatrważające. Skumulowany deficyt salda rachunku bieżącego Polski za ten okres wyniósł 141,3 mld euro, co stanowiło równowartość 559 mld zł! Aż tyle pieniędzy wytransferowano poza granice naszego kraju w formie dywidend, opłat, rachunków za usługi czy odsetek za pożyczone pieniądze. Owoce polskiego wzrostu gospodarczego bezlitośnie były drenowane przez zagraniczne spółki i przedsiębiorstwa. Najgorszy pod tym względem był rok 2011, kiedy wytransferowano z Polski aż 19,6 mld euro, które stanowiły równowartość 81,5 mld zł. Ten niekorzystny trend nagle odmienił się w 2015 roku.

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2016-09-13 23:34) Zgłoś naruszenie 113

    po 10 latach pracy zus przewiduje, że moja emerytura będzie wynosiła niecały 1000zł. Czy mogę już przestać odprowadzać składki?

    Odpowiedz
  • Olo(2016-09-13 23:04) Zgłoś naruszenie 88

    Koedyś przyznawano emerytury na poziomie ok. 70%ostatniego wynagrodzenia . Dziś jest to na poziomie 30% ostatniego wynagrodzenia .Nie widzicie różnicy ? 30 lat temu od 6 tys. Ostatniego eynagrodzrnia emeryt dostawał 4.200 zł . Dziś od 6 tys. Zł dostanie jedynie 30% czyli 2 tys..zł Dlatego należy obniżyć emerytury przyznawane przed 1989 rokiem i usktualnić je do obecnych. Ciekawe jakie będą reakcje ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • młdy(2016-09-13 21:46) Zgłoś naruszenie 2211

    No i mnie cho............ra strzeliła na pomysł podnoszenia tym z KRUS którzy płaca symboliczne składki w porównaniu z ZUS.W myśl sprawiedliwości społecznej winno być jakie składki taka emerytura.W mieście wielu emerytów żyje w skrajnej nędzy .TO NIE JEST SPRAWIEDLIWE.

    Odpowiedz
  • mam ten kraj w tyle(2016-09-13 21:41) Zgłoś naruszenie 92

    Spadaj

    Odpowiedz
  • 32 latek(2016-09-13 21:35) Zgłoś naruszenie 1520

    Brawo PIS daje a nie obiecuje tak jak PO-dno Widzę że pomału Polska idzie w dobrą stronę

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • polacy(2016-09-13 21:07) Zgłoś naruszenie 415

    itak wyborrcy pisu juz nigdyniezaglosuja na kaczora idebili pis.........

    Odpowiedz
  • qwerty(2016-09-13 21:07) Zgłoś naruszenie 90

    Chodzi o wysokosc minimalnej emerytury, a nie najnizszej. Podniesone beda tylko emerytury w dzisiejszej wysokosci 882zl do 1000zl. Do nowej wysokosci 1000zl. Pozostale beda tylko waloryzowane

    Odpowiedz
  • Obiektywnie(2016-09-13 20:55) Zgłoś naruszenie 510

    Chcą sobie kupić naiwnych wyborców i zatkać gębę emerytom marną stówką. Poza tym CO TO ZA MINISTER ??? CO NIE UMIE MÓWIĆ PO POLSKU, W KTÓREJ SZKOLE TAK UCZYLI - ŻENADA I WSTYD , WIELKI WSTYD ZE CI PSEUDO (NAWET NIE WIEM JAK ICH NAZWAĆ) UDAJĄ , ŻE DZIAŁAJĄ DLA DOBRA POLSKI - NON STOP DZIELĄ, PONIZAJĄ - A TO SIĘ OBRÓCI PRZECIWKO NIM

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2016-09-13 20:15) Zgłoś naruszenie 118

    Ciekawa jestem skąd oni wezmą na te wszystkie podwyżki?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz