Prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego opuści sejmową podkomisję w wersji maksymalnie zbliżonej do tej przygotowanej przez Andrzeja Dudę – zapowiada poseł PiS Jan Mosiński. Przy czym wszystko wskazuje na to, że posłowie negatywnie zarekomendują przepis, który umożliwi rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę.
Prace w Sejmie rozpoczęła nadzwyczajna podkomisja ds. rozpatrzenia projektu prezydenckiego. Jak wynika z wypowiedzi jej szefa Jana Mosińskiego, rekomendacja posłów będzie zgodna ze stanowiskiem rządu. A to oznacza, że rolnicy nie mogą liczyć na ekstrabonus emerytalny.
Przypomnijmy, że Andrzej Duda nie tylko opowiada się za obniżeniem wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) ubezpieczonych w ZUS, ale chce także, aby rolnicy mogli bezterminowo przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Co prawda już teraz mają do tego prawo, ale przepis w tym zakresie miał wygasnąć w przyszłym roku.
Wszystko wskazuje także, że rząd nie wyrazi też zgody na wprowadzeniu stażu, jako dodatkowego kryterium uprawniającego do przechodzenia na emeryturę, czego domagają się związki zawodowe. Co więcej, w rządzie pojawiają się też różnego rodzaju pomysły ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą.
Poseł Jan Mosiński liczy, że jego podkomisja zakończy prace nad prezydenckim projektem do 20 września. Ustawa ma wejść w życie od października przyszłego roku.