statystyki

Zmiany w systemie emerytalnym przeprowadzono nadużywając zaufania społecznego

autor: Paweł Pelc08.09.2016, 17:00
Trudno będzie Polaków skutecznie zachęcić do długoterminowych oszczędności.

Trudno będzie Polaków skutecznie zachęcić do długoterminowych oszczędności.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło 31 sierpnia 2016 r. konsultacje społeczne projektu „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dokument ten zawiera propozycje zmian w systemie emerytalnym bazujące w dużym stopniu na Programie Budowy Kapitału, który został zaprezentowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego podczas konferencji zwołanej na Giełdzie Papierów Wartościowych 4 lipca 2016 r.

Jak wynika z treści skierowanego do konsultacji projektu, strategia ma umożliwić budowę długoterminowego kapitału Polaków. W tym celu rząd zakłada podjęcie działań, które umożliwią zwiększenie skali oszczędności w gospodarce poprzez budowę kultury oszczędzania, upowszechnienie w świadomości społeczeństwa korzyści płynących z inwestowania w instrumenty długoterminowe. W strategię wpisują się także zmiany w dotychczas funkcjonującym systemie emerytalnym. Mają one polegać na przebudowie modelu funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych oraz wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych, zreformowaniu indywidualnych programów emerytalnych czy obsługi pracowniczych planów kapitałowych na etapie ich tworzenia przez TFI Polskiego Funduszu Rozwoju. Rząd planuje także stworzenie centralnej elektronicznej ewidencji kapitałowych programów emerytalnych oraz inne działania niedotyczące bezpośrednio systemu emerytalnego.

Z kolei w ramach Programu Budowy Kapitału (ma być jednym z projektów strategicznych przewidzianych do przygotowania i realizacji do roku 2020) planowane jest m.in. stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych i indywidualnych programów kapitałowych. Natomiast reforma otwartych funduszy emerytalnych ma polegać na zmniejszeniu kosztu funkcjonowania II filaru – 75 proc. aktywów OFE w postaci akcji polskich ma zostać przekazana do otwartych funduszy inwestycyjnych polskich akcji w ramach indywidualnych kont emerytalnych, a 25 proc. aktywów OFE ma być przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Obecne propozycje są znacznie mniej szczegółowe niż te zaprezentowane 4 lipca 2016 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie budzi jednak wątpliwości, że w wyniku proponowanych zmian znikną otwarte fundusze emerytalne, przy czym nie zostaną one zlikwidowane, ale przekształcone w fundusze inwestycyjne. Pozwoli to uniknąć sporów toczonych przed arbitrażem z akcjonariuszami powszechnych towarzystw emerytalnych w związku z umowami o wzajemnej ochronie inwestycji, ale jednocześnie spowoduje, że działalność – w tym polityka inwestycyjna funduszy inwestycyjnych – poddana będzie unijnym regulacjom. Niestety, projekt nie wspomina o pracowniczych programach emerytalnych – nie wiadomo zatem, czy nadal będą one funkcjonowały na dotychczasowych zasadach, czy też zostaną przekształcone w nowo planowane pracownicze plany kapitałowe.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • POprzedni rząd platformy okradł ludzi z długim (2016-09-09 09:08) Zgłoś naruszenie 225

  stażem pracy oraz ze spełnionymi warunkami do otrzymania wcześniejszych emerytur---tuż przed otrzymaniem wypracowanej emerytury.Przy pomocy Tuska i pawlaka oraz stroniczego TK ludzie stracili zaufanie do nich.Okaże się co zrobią dla ludzi długopracujących obecne władze/projekt obywatelski po 40 l składkowych = emerytura powinien być jak najszybciej zrealizowany aby zrekompensować wyrządzone krzywdy ludziom-obecnie w wieku 64 lat i stażu 47 lat/...Czekamy !!!!

  Odpowiedz
 • sceptyk poznawczy(2016-09-08 20:09) Zgłoś naruszenie 180

  1. Pracownicze programy emerytalne są praktycznie likwidowane, przy najniższych kosztach zarządzania. 2. TFI są firmami nastawionymi na zysk a nie dopieszczanie emerytów. Tylko to je interesuje, a nie dobro beneficjentów. 3. Również OFE zostały stworzone z dużym błędem, bo ustawodawca pozwolił na nienormalnie wysokie koszty zarządzania. 4. Co do zasady opieranie systemu emerytalnego na giełdzie i instrumentach finansowych generowanych w oparciu o wszelkiego rodzaju giełdy jest działaniem na zasadzie gry w Lotto. Jedna osoba wygrywa by większość straciła. Kiedy do decydentów dotrze, że budowanie takiego systemu to igranie z bańką spekulacyjną i jeszcze do tego inflacyjną. Przez kilkadziesiąt lat mojego życia widziałem 2 wymiany pieniędzy, co najmniej 3 duże inflacje. Jak byłem mały kupowałem ciastko po 2 zł. Przez pryzmat ciastka widać, że od denominacji cena ciastka ewoluuje od ca. 1 zł. w 95 do 3-4 zł. w 2016. A jak będzie jego cena za 30 lat to nawet prorok Kaczyński z prorokiem Morawieckim nie jest w stanie przewidzieć. I rada aby oszczędzać to jest wpuszczanie maluczkich w maliny.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Józef P.(2016-09-08 21:40) Zgłoś naruszenie 171

  Bić k wy i złodziei!

  Odpowiedz
 • znak zapytanie(2016-09-12 08:37) Zgłoś naruszenie 161

  Policja i wojsko juz od 26 lat powinna płacic składki na ZUS,dlaczego solidarność nie wpisała wówczas takiego postulatu?dlaczego pozwoliła żeby po 15 latach pracy ci którzy ich bili mogli bez płacenia składek iśc sobie na 100% emeryture?to co najmniej dziwne ze strony ówczesnej Solidarności a juz zadziwiające,że Wałęsa na cos takiego przystał.czyzby była między nimi umowa cos za coś?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • war(2016-09-09 11:21) Zgłoś naruszenie 85

  Trzeba się było najpierw nauczyć pisać po polsku a potem mieć pretensje do całego świata...

  Odpowiedz
 • zaw(2016-09-12 07:50) Zgłoś naruszenie 80

  Kiedy w końcu emerytury po 40 latach pracy ,płaconych składkach.Ludzie z wypracowanym kapitałem pozostają bez środków do życia,a ich kapitał jawnie rozkradają niby emeryci po 15/20 latach pracy .Takie jest prawo i sprawiedliwość .

  Odpowiedz
 • gos(2016-09-13 10:15) Zgłoś naruszenie 70

  Panie Prezydencie Duda podczas kampanii wyborczej obiecałeś: Jeżeli w ciągu roku od wyboru nie będzie obowiązywała ustawa obniżająca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65lat dla mężczyzn to podasz się do dymisji ! . Obiecanki cacanki

  Odpowiedz
 • rencista.(2016-09-09 07:27) Zgłoś naruszenie 58

  tej debilu jak zyc za 600 pln 1 gruupa renty putanie do kaczynskiego.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • maria(2016-10-10 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  jak to możliwe że po 43 latach pracy moja emerytura zrówna się niedługo z emeryturą nierobów

  Odpowiedz
 • Emerytka(2017-02-26 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  EMERYTKA PO dawalo znacznie wyzsze podwyzki przez kilka lat. Poczekam na rzady PO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane