Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, które będzie trwać do końca stycznia. Okres mojego wypowiedzenia kończy się 31 grudnia 2024 r. Chciałbym jednak formalnie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej od początku stycznia 2025 r. Chcę skorzystać z ulgi na start. Czy ZUS może podważyć moje prawo do zasiłku chorobowego, skoro formalnie będę prowadził firmę, a jednocześnie będę nadal na zwolnieniu?
Na początku należy odwołać się do art. 18 prawa przedsiębiorców, który reguluje zasady korzystania z ulgi na start. Zgodnie z nim przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres sześciu miesięcy od dnia podjęcia tej działalności gospodarczej. Warunkiem jest, aby nie wykonywał jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie musi z tej ulgi skorzystać, może w każdej chwili zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Podczas korzystania z ulgi na start konieczne jest jednak opłacanie składki zdrowotnej.
W podanym stanie faktycznym znaczenie ma również to, że z końcem grudnia kończy się stosunek pracy przyszłego przedsiębiorcy, który będzie nadal korzystał ze zwolnienia lekarskiego uprawniającego do zasiłku chorobowego. Dlatego należy się odwołać również do art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wynika z niego, że zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby.
Zatem co do zasady korzystanie z ulgi na start, a więc niepodleganie ubezpieczeniom społecznym, wyklucza możliwość otrzymania przez przedsiębiorcę świadczeń chorobowych. Korzystanie przez przedsiębiorców z ulgi na start nie pozwala na uznanie wykonywanej przez nich działalności jako tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej.
Należy zatem uznać, że przedsiębiorca będzie miał prawo do zasiłku z tytułu stosunku pracy. Rozpoczęcie działalności i skorzystanie z ulgi na start nie będzie przeszkodą w uzyskaniu prawa do zasiłku chorobowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że podstawą utraty zasiłku jest również np. wykonywanie pracy zarobkowej (art. 17 ustawy zasiłkowej). Zatem w okresie pobierania zasiłku przedsiębiorca musi się ograniczać do czynności formalnych. ©℗
WAŻNE Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego (np. stosunku pracy), gdy w tym samym czasie chory kontynuuje lub rozpoczyna działalność stanowiącą tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeśli jednak rozpoczynający działalność korzysta z ulgi na start, nie ma tytułu do ubezpieczeń społecznych.
Podstawa prawna
Podstawa prawna
• art. 18 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 236; ost.zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1222)
• art. 13 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780)