Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 stycznia 2025 roku rusza tzw. renta wdowia, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Skorzystają z niej te osoby, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, a z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać?
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej prognozuje, że ze świadczenia skorzysta nawet 2 mln seniorów.
Na czym polega renta wdowia? "Dotychczas, gdy w małżeństwie emerytów umierał mąż, żona musiała wybierać między zachowaniem swojej emerytury, a rentą rodzinną. Wprowadzany mechanizm jest korzystniejszy. Wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać część renty rodzinnej po małżonku, lub wybrać rentę rodzinną i do kwoty tego świadczenia dodać część własnej emerytury" – tłumaczy MRPiPS.
Renta wdowia 2025 – zasady
Nowelizacja ustawy wprowadziła możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym wypłacanym między 1 lipca 2025 r. a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenie?
- Mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn.
- Do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej.
- Nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn.
- Nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
– Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – wyjaśnia Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Renta rodzinna a renta wdowia – jak otrzymać świadczenie?
Jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej, wówczas przyznanie renty wdowiej będzie możliwe. Jeśli jednak do tej pory nie ubiegali się o rodzinną, ponieważ np. świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Jak tłumaczy ZUS, następnie do 30 czerwca 2025 r. należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z wniosku ERWD.
ZUS podkreśla, że utrzymanie takiej kolejności działań przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu tych świadczeń. Ta sytuacja dotyczy również osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury.
– Trzeba pamiętać, że jeśli klient w przyszłym roku złoży od razu wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia – tłumaczy Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Termin składania wniosku o rentę wdowią w 2025 roku
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, a korzystać ze świadczenia będzie można od 1 lipca 2025 roku. Jednak wnioski będzie można składać tuż po Nowym Roku.
Jak wskazano, w przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 roku prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku. To oznacza, że czas na złożenie wniosku będzie wynosił aż 6 miesięcy.
"Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Jeśli zdecydują się złożyć elektronicznie wniosek o rentę wdowią, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, pracownik Zakładu pomoże im je założyć" – podaje ZUS.