Gwarantowany 1000 zł miesięcznie to pomysł rządu na walkę z głodowymi emeryturami

autor: Grzegorz Osiecki04.08.2016, 08:04; Aktualizacja: 24.08.2016, 09:48
senior

Jak dowiedział się DGP, rząd rozważa dwie opcje powiązania nowego kryterium ze stażem. Pierwsza przewiduje, żeby minimalny pułap składki stał się drugim obok stażu warunkiem przyznawania emerytury minimalnejźródło: ShutterStock

Rząd szuka pomysłu na ograniczenie skali głodowych emerytur. Pomysł? Wprowadzenie ściśle określonego poziomu odłożonych składek do ZUS. 180 tys. zł dla mężczyzn, 145 tys. zł dla kobiet – to jeden z rozważanych wariantów nowego kryterium uzyskania emerytury na poziomie gwarantowanym przez państwo. Obecnie jest to 880 zł miesięcznie. Rząd rozważa jego podniesienie do tysiąca złotych w 2017 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (57)

  • ja(2017-03-22 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    1000 brutto dla wiadomości wielu , żenada..

    Odpowiedz
  • acha(2017-01-19 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze ze za PO było tak wspaniale troszczyli się o emerytów rencistów i rodziny ale tak na prawdę głosowałem na PiS i juz widzę poprawę ja pobieram na dzieci 500+ i moja rodzina nie jest patologia a moja mama ma najniższa emeryturę i cieszy się z tych 120zl a do tego niektóre leki za darmo lepiej to niż nic a komu się nie podoba to niech nie korzysta

    Odpowiedz
  • em54(2016-08-27 08:03) Zgłoś naruszenie 10

    Nie rozumiem takiego myślenia rządzących,najniższa emerytura wyniesie 1000 zł. a ile dołożą tym którzy przepracowali 40 i więcej lat i mają tylko 300-400 zł więcej,za kilka lat jedni dogonią drugich i emerytury się wyrownają pomimo różnicy w przepracowanych latach,ale sprawiedliwość!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Maria(2016-08-12 09:04) Zgłoś naruszenie 30

    A czy ktoś pomyślał dlaczego niektórzy mają najniższą emeryturę? To proste nie pracowali, bimbali, kobitki siedziały w domach bo małżonek zarabiał a teraz chcą więcej. No żart jakiś. Ja zapycham już 40 lat , wychowałam w między czasie dzieci , mąż pracował i co mam dzielić się z pindami , które siedziały w domu bo co wychowywały dzieci? A ja nie. Niech idą do pracy i zarobią sobie. Mają mieć tyle na ile zapracowały - tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • zawiedziony(2016-08-10 13:04) Zgłoś naruszenie 30

    No właśnie jak to jest jeden pracuje 45 lat i państwo wypłaca mu 1200 zł brutto emerytury drugi pracuje rok i ma gwarantowane 1000 zł emerytury. Czyli temu co pracował 45 lat ukradziono 1000 by dać temu co pracował rok. To jest właśnie demokracja. Ci co uczciwie pracują i opłacają składki , podatki, muszą wbrew swojej woli utrzymywać , nierobów , synekury , więźniów .Och nasze kochane państwo i ta jego praworządność.Niech to szlak.

    Odpowiedz
  • Majka(2016-08-09 10:57) Zgłoś naruszenie 20

    Poproszę autora tekstu o 3 przykłady emerytury poniżej 880 zł. Ile lat stażu pracy ma emeryt, czy pracował na całym etacie / ile lat / ,a jeśli nie, to czy na 1/2 lub 1/4 / też wysokość lat /. Niska emerytura ze stażu np.30 letniego zawsze wynika z pracy na 1/2 etatu ,reszta emerytów ma bardzo krótki staż 7-15 lat. Te dane pozwolą na sensowną dyskusję nad podniesieniem kwoty najniższej emerytury do 1000 zł / dla osób , które się w życiu nie napracowały / a poziomem pozostałych emerytur dla ludzi pracujących na pełnym etacie ponad 35 -45 lat .

    Odpowiedz
  • Teresa(2016-08-07 16:39) Zgłoś naruszenie 30

    Przepracowałam 37 lat 8 lat nie miałam podwyżki w pracy - Sanepid, zmuszono mnie do przejścia na emeryturę, mam 1650 zł netto do normalnego życia brakuje mi 350 zł. Ja pracowałam i nie mam a mają dostać Ci co nie pracowali gdzie jest sprawiedliwość. Podnieść emeryturę tym co pracowali uczciwie a mają niską emeryturę

    Odpowiedz
  • Gosc(2016-08-07 08:57) Zgłoś naruszenie 01

    Trzeba wiedziec a to podstawa oplaty gaz prad mieszkanie to prawie 1000zl przy oszczedzaniu a gdzie wyzywienie ubrania jakies naprawy itd te miniumum netto 2000zl zeby nie brac dotacji .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • JA.(2016-08-06 17:56) Zgłoś naruszenie 00

    A MILIONEROW W PL. CORAZ WIECEJ BRAWO RZADY SAMORZADY DUSIC GNEBIBIC JAK TYLKO MORZNA .BO TYLKO TAK GNEBIC POLAK POTRAFI POLAKA,INNYM WLARZAC NA SILE W DUPSKO.

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-08-06 16:02) Zgłoś naruszenie 191

    Prowadziłam przez 16L DZG,a w sumie miałam przepracowane 34L pracy i ma 1200zł emerytury,a nie roby co nie pracowali i pobierają emeryturę z MOPS-U i rolnicy co płacili śmieszne pieniądze do KRUS-U będą mieli 1000zł emerytury.A patologia co teraz dostaje 500+ też w przyszłości będzie żyła na koszt podatnika.Śmiechu warte.Najlepiej nic nie robić i dostawać kasę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kok(2016-08-06 15:48) Zgłoś naruszenie 91

    KTO W POPRZEDNIM RZĄDZIE POZWOLIŁ BY ZA 3 LATA PRACY + 6 LAT WYCHOWANIE DZIECI DAWAĆ NAJNIŻSZE ŚWIADCZENIE . Autentyczny przypadek. Jak to się ma do emerytów którzy przepracowali po 30 i więcej lat. To jest dopiero sprawiedliwość ?

    Odpowiedz
  • coraz fajniejsze to państwo(2016-08-06 10:28) Zgłoś naruszenie 222

    Czyli zap.....sz całe życie i dostajesz 1200 zł emerytury. Inny leje na pracę, nie dokłada się do systemu i dostaje 1000 zł.

    Odpowiedz
  • wkurzony(2016-08-05 13:58) Zgłoś naruszenie 175

    Emeryci są balastem dla każdej władzy po 1989 r,a szczególnie dla PIS. Kiedy byli poprzednio u władzy to dwa razy była zerowa waloryzacja w 2005 i 2007. Nie jestem zwolennikiem PO ,głosowałem na PIS i Dude,moja wielka pomyłka jak i całej rodziny. PO zabezpieczyło w budżecie środki na waloryzację 0,52 %,PIS okradł emerytów dając tylko 0,24 %. Drugi raz okradł emerytów inaczej dzieląc środki na jednorazowe dodatki,także zabezpieczone przez poprzedników. Zabrał największej grupie emerytów po 50 zł dając najmniej licznej te 50 zeta. Oszczędności na waloryzacji emerytur wynoszą około 800 milionów. Ta partia jest wrogiem emerytów,którzy nie powinni na nią głosować. Każda inna partia byle nie PIS. Co będzie w 2017 wg GUS za 7 miesięcy jest deflacja 1 %. Możliwa jest zerowa waloryzacja,a PIS wbrew opinii Związków przyjmują najgorszy minimalny stopień waloryzacji. Emeryci muszą się opamiętać w czasie wyborów.

    Odpowiedz
  • Ula(2016-08-05 09:45) Zgłoś naruszenie 70

    A co z tymi, którzy mają dwa tysiące i powyżej. OFE zabrało pieniądze a ZUS wyliczył, co wyliczył. Mnie nikt nie dał emerytury za darmo. Ja 42 lata pracowałam i płaciłam wysokie podatki i składki.

    Odpowiedz
  • as(2016-08-05 07:07) Zgłoś naruszenie 91

    Szanowni czytelnicy to co tu piszecie to jest wszystko jasne i czytelne ale z realizacja jest gorzej i tu sie trzeba zastanowic krus do likwidacji i wszystkie emerytury po 15 - 25latach pracy zostawic gornikow tylko na dole pracujacych i zlikwidowac np, deputat weglowy dla emeryta koleji a dla gornika nie ma jest tak duzo absurdow do zlikwidowania ze Pisowi nie starczy czasu bo drugiej kadencji nie bedzie nie dbaja o emerytow tylko szerza patalogie +500 wczorej bylem na zalewie i rodzina 2 +4 wiek od 4-16lat dzieci chleb z maslem i pomidorem a ojciec zywiec x5 a matka zywiec 4x a w rozmowie jakie to dobre panstwo ale wydaje mi sie zr na tych piwach nie byl koniec ja tez wychowalem dzieci i zadnych premii nie dostalem i dobrze bo dzis jako emeryt gdy mi na lekarstwa brakuje to mam oparcie nie wrzadzie po 40 latach pracy a w dzieciach

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wkurzony(2016-08-04 20:35) Zgłoś naruszenie 50

    Do permanentny.!300zł to wystarcza tylko na opłaty stałe.Mieszkanie M3 w bloku w Dąbrowie Górniczej to koszt 600 zł plus światło i gaz następne 150 zł ,RTV to 22,70,telefon 30 zł ,opłata dla UPC za najtańszy pakiet 50 zł,leki 100 zł.To daje 950 zł.A gdzie żywność,ubiór o samochodzie nie ma mowy. Inflacja wbrew GUS jest dość wysoka. U nas w Dąbrowie Górniczej w tym roku wzrosły opłaty za wywóz śmieci o 20 % fundusz remontowy za moje mieszkanie o11 zł,Tauron podwyższył trzykrotnie opłaty za energie cieplna ,efekt koszt podgrzania wody wzrósł o 4 zł za metr sześcienny co przy dwóch osobach daje 16 zł miesięcznie. Czyli koszt utrzymania M3 dla dwóch osób wzrósł o 31 zł,a jeszcze zapłacimy podwyżki za ogrzewanie mieszkań,rozliczenie w listopadzie.Faktycznie jest deflacja.

    Odpowiedz
  • permanentny(2016-08-04 19:27) Zgłoś naruszenie 18

    PiS dużo robi,bo PO nic nie robiło i wiele odłogiem leżało tak,że PiS nie wie teraz w co ręce wsadzić. Ale 1000zł to mało,to za mało. Moi zdaniem 1300zł netto,proszę wyliczenie jak poniżej; mieszkanie 300zł światło 70zł gaz 50zł apteka, ubiór, gazeta, opłaty za samochód/OC i NNW/ ubezpieczenie mieszkania autobus lub tramwaj lub paliwo ,jedzenie,okulary,opał. Te 1300zł to,jak ulał i to i tak skromnie.A jeszcze opieka na starość. Koeljny rząd nie moze udawać,że tego nie widzi,a w Polsce opieka leży.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2016-08-04 11:18) Zgłoś naruszenie 361

    Legalne zatrudnianie na najniższej płacy !!!!!!!!!!! Wszyscy wiedzą, że jest to powszechne zjawisko. Chociażby kierowcy TIR-ów. Zatrudniony niby legalnie, ma najniższą krajową, żona nie pracuje, otrzymują wszystkie możliwe świadczenia z ośrodka pomocy społecznej, a w rzeczywistości kierowca otrzymuje poza ewidencją kilkanaście tysięcy do ręki!!!! Dlaczego prawo na to pozwala?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obserwator(2016-08-04 10:55) Zgłoś naruszenie 263

    Jestem wcześniejszym emerytem, pobieram emeryturę nauczycielską. Przeszedłem, ponieważ zabrakło dla mnie godzin. Chętnie pracowałbym na cały etat do dziś. Ponieważ mam bardzo wysokie kwalifikacje, znalazłem sobie prace na 1/2 etatu poza szkołą i dorabiam do emerytury, gdyż nie jest ona wysoka pomimo 35 lat pracy. Dlaczego mam zostać ukarany zakazem pracy, jeśli mam siły i kompetencje do jej wykonywania? Emerytura nauczycielska też mi się należy, gdyż uczciwie na nią zapracowałem przy tablicy. Mogę dopracować tylko do określonego pułapu, ponieważ ZUS zawiesza świadczenie w przypadku wyższych wynagrodzeń. Być może są wcześniejsi emeryci w służbach mundurowych, w więziennictwie, czy w sądownictwie, którzy mają tak wysokie wcześniejsze emerytury, że nie muszą pracować. Mnie na to nie stać.Jeśli nie dorobię do emerytury będę zmuszony zwrócić się do pomocy społecznej i przejść na garnuszek państwa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ssss(2016-08-04 10:39) Zgłoś naruszenie 231

    Zabierzcie się za tych co są zatrudnienie na czarno. Jeśli pracodawca zatrudnia na czarno to niech będzie kontrola np. PIP która nałoży wysoki mandat np. 10 tys. zł od jednego pracownika bez umowy lub bezwzględnego więzienie. Tutaj jest potencjał, jeśli kogoś nie stać na pracownika to niech nie zatrudnia, pracuje sam. Tacy ludzie tylko oszukują legalnie zatrudnionych i psując rynek. Nieważne czy opłacanie składek ZUS jest sensowne, jak są gospodarowanie te pieniądze itd. Od razu wpływy do ZUS się zwiększa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz