Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymujące rentę socjalną w 2025 roku będą mogły uzyskać również dodatek dopełniający. Na podobne rozwiązanie czekają również osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jaki jest aktualny stan prac nad nowymi rozwiązaniami? O szczegóły dotyczące tej kwestii zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2024 r.

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie dodatku, który ma przysługiwać osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są jednocześnie całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Dodatek będzie wynosił 2520 zł i podlegał corocznej waloryzacji. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego powinna nastąpić w maju 2025 r. w terminach płatności rent socjalnych, z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2025 r. W przypadku osób pobierających rentę socjalną, które uzyskają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po dniu wejścia ustawy w życie dodatek będzie wypłacony z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

Renta z tytułu niezdolności do pracy również z dodatkiem?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w toku prac nad tymi przepisami zapowiadało wprowadzenie analogicznego rozwiązania również dla osób na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. „W odczuciu Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sytuacje tych osób są bardzo zbliżone, dlatego jeśli decydujemy się na dodatek skierowany do jednej grupy, powinien on być również adresowany do grupy podobnej. Wypłaty pierwszych świadczeń planowane są od 1 stycznia 2025 roku.” – informował w sierpniu 2024 r. wydział prasowy MRPiPS w odpowiedzi dla portalu Infor.pl.

Czy są już znane szczegóły dotyczące wprowadzenia dodatku dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy? Na jakim etapie są prace legislacyjne? Ile wyniesie takie świadczenie i od kiedy będzie wypłacane? O te kwestie zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: Pracujemy nad rozwiązaniami w tym zakresie

„Informujemy, że dodatek dopełniający, w myśl przepisów, które zaakceptował już Sejm i Senat, ma trafić do osób, które są na rencie socjalnej i jednocześnie posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osób legitymujących się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest więcej. Także na innych rentach. Jeszcze w maju b.r. minister Krasoń przedstawił propozycję rozszerzenia grupy beneficjentów dodatku dopełniającego o osoby pobierające także inne renty: np. rentę z tytułu niezdolności do pracy z jednoczesnym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Proces legislacyjny wymaga pokonania pełnej ścieżki prawnej. Po pierwsze musimy zakończyć procedowanie wniosku u siebie, w ministerstwie. Następnie trafi on do KPRM a dopiero stamtąd zostanie skierowany do Sejmu. Mamy świadomość, że przepisy, dotyczące renty socjalnej zaczną obowiązywać, tak naprawdę, w maju, ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku. Mamy nadzieję, że ten czas wystarczy by przejść pełną ścieżkę legislacyjną i poszerzyć krąg beneficjentów dodatku dopełniającego. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami w tym zakresie. Jest za wcześnie by informować o szczegółach” – czytamy w odpowiedzi udzielonej nam 29 października 2024 r. przez wdział prasowy ministerstwa rodziny.