Terminy wypłat emerytur są stałe, jeśli jednak przypadają w święto lub w weekend, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca owe świadczenie wcześniej. Tak też będzie w przypadku zbliżających się dni świątecznych – 1 listopada i 11 listopada. Sprawdziliśmy również, czy osoby mieszkające na terenach dotkniętych powodzią, otrzymują swoje świadczenia na czas.
Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Prawną Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim, zawsze jest tak, że przelew jest robiony wcześniej, jeśli ustalony termin wypłaty przypada w dzień wolny, a tak jest na przykład 1 listopada.
Listopad 2024 – kiedy wypłata emerytur?
Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, podkreśla, że co do zasady terminy wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur są stałe.
– Przypadają na 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jednak jeśli wypłata przypadnie w weekend lub dzień wolny od pracy, ZUS wypłaca świadczenia wcześniej, w poprzedzający dzień roboczy – komentuje w rozmowie z nami.
Co to oznacza?
– Te osoby, dla których 1 listopada to standardowy termin wypłaty – swoje emerytury i renty dostaną najpóźniej 31 października – wyjaśnia Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka zapewnia, że pieniądze trafią wcześniej także do tych odbiorców, których termin wypłaty jest ustalony na 10 listopada, który wypada w niedzielę. – W tym przypadku seniorzy dostaną swoje pieniądze wcześniej już w piątek 8 listopada – dodaje.
Podsumowując: emeryci, których wypłaty zostały ustalone na 1 lub 10 dnia miesiąca, listopadowe świadczenie otrzymają najpóźniej kolejno 31 października lub 8 listopada.
Wypłata emerytur na terenach dotkniętych powodzią
Poprosiliśmy rzeczników prasowych ZUS-u z terenów dotkniętych powodzią o wskazanie, czy realizacja wypłat emerytur przebiega tam zgodnie z planem.
Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Prawną Kowalska-Matis z dolnośląskiego oddziału ZUS-u, klienci, którym ZUS przelewa pieniądze na konta bankowe, nie mają najmniejszych problemów z terminową wypłatą emerytury, renty czy wcześniej „czternastki”. – Są one zawsze wypłacane terminowo, a niekiedy przelew jest na koncie nawet wcześniej. W innej sytuacji są ci, którzy zamiast bankowego konta – wybrali pocztowy przekaz – komentuje.
Przedstawicielka uzupełnia w rozmowie z nami, że obecnie zdecydowana większość seniorów otrzymuje świadczenia z ZUS na konto w banku, co ułatwia transfer pieniędzy w kryzysowych sytuacjach takich jak tegoroczna powódź.
Dodaje, że już około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy, co również – jak potwierdza – jest gwarancją bezpieczeństwa seniorów, którzy nie trzymają gotówki w domu.
– Razem z Pocztą Polską bardzo dbamy o zabezpieczenie doręczeń gotówkowych. Niestety nadal część naszych świadczeniobiorców woli otrzymywać pieniądze w gotówce, a to wiąże się z koniecznością czekania na doręczyciela lub wizytą na poczcie – mówi Iwona Kowalska-Matis.
Przekazy pocztowe
Co w przypadku, kiedy świadczeniobiorca otrzymuje swoją emeryturę przekazem pocztowym?
Poczta Polska zapewnia, że za pośrednictwem listonoszy stara się skomunikować z każdym odbiorcą przekazu pieniężnego. Jeśli, między innymi ze względu na konieczność ewakuacji nie będzie emeryta w domu, wówczas będzie mógł on odebrać świadczenie w dogodnym dla siebie czasie i ustalonym z pracownikiem Poczty Polskiej miejscu.
Jak czytamy w informacji Poczty Polskiej, jeśli będzie taka potrzeba, listonosze – po zgłoszeniu przekazanym przez klienta – podejmą również kolejną próbę doręczenia świadczenia emerytalnego.
„By zapewnić obywatelom dostęp do podstawowych usług urzędowych, od 17 września Spółka uruchomiła zastępcze i mobilne punkty pocztowe dla mieszkańców terenów dotkniętych lub zagrożonych powodzią” – poinformowała Poczta Polska w komunikacie.
W odpowiedzi na nasze pytanie Poczta Polska poinformowała, że w czterech miejscach, gdzie placówki zostały zalane, funkcjonują placówki zamienne, gdzie świadczony jest pełen zakres usług pocztowych.