Współautor reformy z 1999 roku: Bez względu na wiek emerytalny i tak będziemy pracować dłużej

autor: Tomasz Jóźwik18.07.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.07.2016, 08:15
emeryt, emerytura

Czy nasz system emerytalny jest całkowicie bezpieczny?źródło: ShutterStock

Nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia ma emeryturę. I tak będziemy musieli pracować dłużej - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Marek Góra, współautor reformy systemu emerytalnego wprowadzonej w 1999 r. przez rząd Jerzego Buzka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Josef(2020-07-01 04:06) Zgłoś naruszenie 00

    Twórcom i wykonawcom nowego systemu należy się po kuli kal 7,62 mm w każde czoło.Sa to zwykli złodzieje i barbarzyńcy!!!

    Odpowiedz
  • rumcajs!(2017-04-21 07:10) Zgłoś naruszenie 10

    Panie Góra o jakich emeryturach z OFE pan mówisz? Po kilkunastu latach średnia emerytura z OFE to 94 zł brutto ! Czy to można nazwać emeryturą! Przez kilkanaście lat ze składki emerytalnej 19.52% odprowadzano do OFE ok 40% tej składki! Aktualnie udział emerytury z OFE w średniej emeryturze to ok 5%! Pytam się gdzie jest reszta tak niby dynamicznie pomnażanych oszędności o 200-300% gdzie to jest? Przecież to rozbój w biały dzień! No i bezczelnie kłamiesz pan bo osoby urodzone pomiędzy 48 a 68 rokiem miały wybór! A teraz system sie rozpada to i my powinniśmy mieć wybór powrotu do starych zasad czyli definiowanego świadczenia! Bo zostaliśmy bezczelnie oszukani w 1999 roku! To tacy jak ty i Buzek nasz oszukali , powinniście wisieć!

    Odpowiedz
  • Majka(2016-07-19 10:39) Zgłoś naruszenie 40

    Z budżetu w 2015 roku dopłata do emerytów którzy płacą składki ZUS wynosiła 42 mld, zaś do tych co nie płacą składek ZUS 32 mld. Tu jest sedno sprawy PLUS WIELE umów od których nie są odprowadzane składki bądź w zaniżonej wysokości.

    Odpowiedz
  • zet(2016-07-18 21:19) Zgłoś naruszenie 72

    6lat temu synovi przyszło rozliczenie z OFE na koncie 4450zł obecnie jest 3112zł do emerytury jak znalazł będzie 0zł rośnie góra ale vv dół i niech pochłonie tego ustavodavvcę.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-07-18 16:45) Zgłoś naruszenie 153

    a kim był Buzek? przesępcą politycznym ktory rozdał z naszych pieniędzy w 1996r 5 letnie Urlopy Gornicze ze wszelkimi przywilejami zaliczane do pracy dołowej a nastepnie po nich wczesne emerytury gornicze ktore do dziś płacimy tym gornikom.

    Odpowiedz
  • XXX(2016-07-18 12:12) Zgłoś naruszenie 231

    Czy chcecie zabrać młodym- pyta p. Górka. Nie, młodym chcemy dać wszystko, aby tylko zostali w naszym kraju. Nie chcemy, żeby patrzyli na nędzę swoich rodziców i musieli z nimi dzielić się swoimi skromnymi zarobkami. Oczekujemy za to, że w końcu zaczną płacić wszyscy nasi dobroczyńcy- przedsiębiorcy, którzy wpisują pensję minimalną i od niej płacą podatek lub w ogóle nie podpisują umowy i nie płacą żadnych podatków. Liczymy też, że ich pensje osiągną w końcu średni dochód narodowy i od tego przynajmniej będą płacić ZUS. Liczymy też na ukrócenie cwaniactwa w KRUS-ie, który jest przechowalnią wielu taksówkarzy, złotych rączek i innych pracujących za granicą. Dobrze byłoby, gdyby o przyszłość emerytur zaczęli się też martwić mundurowi, politycy, sędziowie, górnicy i inni uprzywilejowani typu p. Krzywonos.

    Odpowiedz
  • a(2016-07-18 11:42) Zgłoś naruszenie 152

    Korekta - winno być ,, Dlaczego prof. M. Góra wprowadza ludzi w błąd?"

    Odpowiedz
  • Kecaj(2016-07-18 11:40) Zgłoś naruszenie 171

    Cytuję prof. Górę: Siłą rzeczy jeśli rosną wydatki na system emerytalny, to mniej zostaje na zapłacenie ludziom za pracę. No to mam pytanie: Jeżeli jest tak, to czym jest uzasadnione zjawisko, że bardzo mała grupa osób przejmuje coraz większą część majątku w skali całego globu ?

    Odpowiedz
  • a(2016-07-18 11:39) Zgłoś naruszenie 191

    Pięknie. Pomija się tylko tych co biorą z ZUS-u a nie płacą. Kasta kapłańska, kasta sędziowska,prokuratorzy, wojskowi, policja, górnicy, wcześniejsi emeryci, świad. kompensacyjne dla nauczycieli, rolnicy - śmieszne składki do KRUS, mają prawo do przeliczeń z ZUS-u. No i ograniczenie wysokości płacenia składek do ZUS-u, gdy się za dużo, jako pracownik, zarabia - ZUS oddaje nadpłacone składki. Reszta wypowiedzi p. M. Góry prawdziwa. Pomija oczywiście zarobki ludzi OFE i to że Indywidualne konta ZUS były lepiej prowadzone niż indywidualne konta w OFE /bo ludziom ZUS nie płaci się takich wynagrodzeń, jak w OFE/. Czyli artykuł ten to tylko część prawdy. Ot takie bajki jak PiS i ferajna z Rzymu opowiada narodowi. Lepsza jest opinia prof. Oręziak. Dlaczego prof. M. Oręziak wprowadza ludzi w błąd? Kapłan czy co? Ci to choć obiecują raj po śmierci i nie mogą żywi sprawdzić, jak tam jest. A nieładnie tyle przemilczeć panie prof. fe.

    Odpowiedz
  • an.(2016-07-18 11:37) Zgłoś naruszenie 144

    Macie winnego w manipulacji Waszymi emeryturami.to ten przekrecil emerytury dp góry nogami.Góra ,to nazwisko niech śni się Wam po nocy ,jak dostaniecie grosze.Buzek,Lewicka.współtwórcy.,

    Odpowiedz
  • zwykłe złodziejstwa i oszustwa -(2016-07-18 10:51) Zgłoś naruszenie 214

    Gdzie oprócz Polski funkcjonuje taki system OFE panie Góra ?

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2016-07-18 10:12) Zgłoś naruszenie 304

    Panie Góra powinno być śledztwo w sprawie oszustwa stulecia. Kto nam obiecał emerytury pod palmami?--Proszę poszukac reklamy Pekao OFE (reżyser: Agnieszka Holland). Nie pamiętam dokładnie czy była tam palma, ale spot był o wakacjach.

    Odpowiedz
  • piniusz(2016-07-18 09:53) Zgłoś naruszenie 234

    Takie propozycje są niezwykle szkodliwe"-by w następnym zdaniu stwierdzić-" To nie ma znaczenia, gdzie zostanie wyznaczona ustawowa granica przejścia na emeryturę"-czyli profesorski misz-masz z którego nic nie wynika,poza obroną OFE którego było się autorem.Zmuszanie ustawowo do wpłat na prywatne OFE-od początku nie miało racji bytu,co potwierdziła wypłata 50 zł.po 10 latach z funduszu,przy, na początku otwarcia OFE,10 % zysku za przelewanie pieniędzy-żyć nie umierać i też bym chwalił,mówiąc o złotych latach"-ale dla prywaciarzy

    Odpowiedz
  • xyz(2016-07-18 09:30) Zgłoś naruszenie 924

    Rozsądny gość , mówi i pisze przekonywująco.

    Odpowiedz