Wizyty u dentysty potrafią uszczuplić znaczną część budżetu domowego. Warto wiedzieć, że można otrzymać dofinansowanie na wizytę u stomatologa. Lista zabiegów, które wliczają się do tych refundowanych, jest całkiem spora. Jakie warunki należy spełnić, by umówić się na taką wizytę?

Gdy doskwiera nam mocny ból zęba, najczęściej wybieramy się do prywatnego gabinetu dentystycznego, by nie czekać tygodniami lub nawet miesiącami na wizytę, gdzie w międzyczasie zostaje nam ratowanie się jedynie środkami przeciwbólowymi. Niektóre zabiegi u lekarza stomatologa mogą być w stu procentach refundowane przez NFZ.

Jakie warunki należy spełniać?

Osoba, która chce się ubiegać o dofinansowanie do zabiegu u dentysty, musi być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatkowo, stomatolog musi mieć ważny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi mogą być bezpłatne?

– raz w roku badanie stomatologiczne i 3 razy w roku przegląd jamy ustnej
– 2 zdjęcia RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata
– leczenie próchnicy
– leczenie kanałowe (od jedynek do trójek)
– leczenie protetyczne
– usunięcie kamienia nazębnego z zębów w jednym łuku raz do roku
– leczenie zmian na błonie śluzowej na każdej wizycie
– chirurgiczne usunięcie zęba (także wycinanie zmian błony śluzowej czy usunięcia torbieli)
– znieczulenie
– leczenie i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18. roku życia
– leczenie ortodontycznego dzieci do 12. roku życia

Taka refundowana wizyta może się odbyć raz w roku. Wyjątkiem jest przegląd jamy ustnej (trzy razy w roku). Trzeba się jednak liczyć z tym, że na refundowaną wizytę możemy trochę poczekać, gdyż kolejka oczekujących może być spora.