W rozmowie z Tomaszem Żółciakiem i Grzegorzem Osieckim ministra rodziny, pracy i polityki społecznej opowiedziała o rozwiązaniach, jakimi jej resort pochwali się na 100 dni rządu. Wśród projektów nie zabrakło propozycji dla osób starszych - m.in. renty wdowiej i drugiej waloryzacji emerytur. W jaki jeszcze sposób Agnieszka Dziemianowicz-Bąk chce zadbać o starszych Polaków i Polki?

W rozmowie z dziennikarzami DGP Agnieszka Dziemianowicz-Bąk opowiedziała m.in. o drugiej waloryzacji emerytur, gdy inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5%.

Na razie wygląda na to, że wzrost inflacji został zatrzymany i być może nie będzie potrzeby interwencyjnej waloryzacji. Natomiast przygotowani powinniśmy być na oba scenariusze. Pamiętajmy, że to nie jest projekt na ten czy inny rok, tylko systemowe rozwiązanie, uruchamiające się z automatu w takich sytuacjach, gdy ceny rosną szybciej.

Powiedziała także o działaniach na rzecz poprawy sytuacji osób po utracie małżonka.

Pierwsza kwestia to tzw. renta wdowia, która jest procedowana w ramach projektu obywatelskiego, przez nas popieranego. Druga rzecz to przygotowany przez nasz resort projekt ustawy o zasiłku pogrzebowym. Zakłada wzrost zasiłku, który nie był waloryzowany od 2011 roku i nie wystarcza już na pokrycie większości kosztów pochówku. Chcemy podnieść tę kwotę do 7 tys. zł i wprowadzić systemowy mechanizm jej waloryzacji.

W rozmowie z dziennikarzami Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wspomniała także ustawę o tzw. świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat.

Od ponad 50 lat funkcjonuje w tej sprawie prowizorka - my chcemy z niej zrobić porządne, ustawowe rozwiązanie.

Jak zauważyła, od 1972 roku świadczenie to przyznawano na podstawie decyzji ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego.

Piotr Jaroszewicz wydał taką decyzję właśnie w 1972 r. i potem każdy minister, ja również, musiał wysyłać do ZUS notkę, że podtrzymuje decyzję o wypłacie tych świadczeń. To 50 lat prowizorki, a przecież w związku z demografią liczba 100-latków będzie nam rosła, niż malała. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy, który tę sprawę ureguluje na stałe i da pewność 100-latkom, że nikt im tego świadczenia nie odbierze.

Całą rozmowę można przeczytać tu: Kto otrzyma "babciowe"? Ile wyniesie? Znamy szczegóły - GazetaPrawna.pl