Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. "Rozwiązania zawarte w projekcie są możliwe do wdrożenia w ciągu 6 miesięcy" - powiedziała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W dniu 7 lutego 2024 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia tzw. renty wdowiej.

Projekt ten wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji, nie został jednak uchwalony. W związku z tym, na podstawie przepisów ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, jest on rozpatrywany przez Sejm kolejnej kadencji.

Kto będzie mieć prawo do renty wdowiej?

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej reguły odnoszącej się do zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

W razie wystąpienia opisanego zbiegu, osobie uprawnionej wypłacana będzie renta wdowia w jednym z dwóch wariantów, w zależności od dokonanego przez nią wyboru.

Jakie są warianty renty wdowiej?

Jak wynika z projektu:

  • pierwszy wariant zakłada, że osobie uprawnionej przysługuje renta rodzinna po zmarłym małżonku powiększona o 50% przysługującej jej emerytury, emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,
  • drugi wariant zakłada, że osobie uprawnionej wypłaca się przysługującą jej emeryturę, emeryturę rolniczą, emeryturę wojskową, emeryturę policyjną, świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, wojskową rentę inwalidzką albo policyjną rentę inwalidzką, powiększoną o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Jak zapowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki, renta wdowia ma zostać wprowadzona w tzw. modelu kroczącym. Oznacza to, że jej wysokość będzie stopniowo zwiększana.

Jakie limity będą obowiązywać w odniesieniu do renty wdowiej?

Projekt określa górny limit otrzymywanego świadczenia. Bez względu na wysokość własnego świadczenia emerytalno-rentowego, które przysługuje wdowcowi czy wdowie, oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku, renta wdowia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Renta wdowia a związki partnerskie

Podczas debaty sejmowej zwrócono także uwagę na osoby żyjące w związkach partnerskich, jak również osoby samotne, wnosząc o rozwiązanie ich sytuacji w przyszłości.

Jaki jest obecny status projektu dotyczącego renty wdowiej?

Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.