ZUS ignoruje orzeczenia sądów i TK: Nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom

autor: Bożena Wiktorowska17.03.2016, 07:07; Aktualizacja: 17.03.2016, 08:00
Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.

Może się okazać, że konieczna będzie interpretacja tych przepisów przez powiększony skład Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Zakład nie chce przeliczać świadczeń wcześniejszym emerytom, którzy złożyli wniosek o emeryturę powszechną po 31 grudnia 2012 r. Na nic zdają się wyroki sądów i stanowisko TK.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (69)

  • nazir(2016-03-17 07:47) Zgłoś naruszenie 7515

    To daje obraz tego jaka ranga cieszy sie tk oraz sady w Polsce. Sa po to żeby nabić w kabzy a petenta w butelkę. W końcu jak twierdził jeden z toga emeryturanie jest prawem tylko przywilejem. Sienkiewicz miał racje. polska istnieje tylko na papierze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • POLKA(2016-03-17 08:21) Zgłoś naruszenie 979

    Czekamy na zmiany 3 lata, ale Pan Bucior opracowal szabloniki pod ktorymi podpisuja się inni aby nas zbyć. Niestety my sie nie damy tak upokarzać, wszystko sie robi by nas pozbawic emerytur powszechnych po 40 latach pracy w POLSCE. Wczesniej , czy pozniej trafimy do Europejskiego RPO czy innych instytucji w Sztrasburgu, ktorzy dadza rzadzacym nauczkę traktowania POLSKICH OBYWATELI. Stworzyli nowa ustawe emerytalna naszym kosztem, poniewaz PAN BUCIOR NIE ROZUMIE /NIE CHCE I TAK WYGODNIE BYLO/ ABY NAS POGRAZYC I STWORZYC TE USTAWE PODCZAS TRWANIA STAREJ ,KIEDY MYSMY KONCZYLY 60 LAT !!!!!!!!!!OD STYCZNIA 2013 ROKU PANIE B UCIOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • xyz(2016-03-17 08:22) Zgłoś naruszenie 727

    Kto to powiedział : że Polska to H-J D--A I KAMIENI K---A . Wygląda na to że miał niestety rację .

    Odpowiedz
  • m-ka(2016-03-17 10:20) Zgłoś naruszenie 1016

    Państwo prawa dla maluczkich. Banki i Zus ponad prawem. To są instytucje, które nie wykonują wyroków polskich sądów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emer(2016-03-17 10:23) Zgłoś naruszenie 4829

    "Kobiety urodzone w latach 1949 – 1952 nie mają szans na zwiększenie wysokości emerytur „po emeryturach” W tej samej sytuacji są mężczyźni rocznik 1948 - też nie mają możliwości przeliczenia/przejścia wcześniejszej emerytury na powszechną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • bogacz(2016-03-17 10:29) Zgłoś naruszenie 545

    gdzie te zmiany idace wkierunku pomocy pokrzywdzonym emerytomrocznik1953 ktosie tym zajmuje-nikt

    Odpowiedz
  • emerytka 53(2016-03-17 13:06) Zgłoś naruszenie 727

    Co z kobietami z rocznika 1953 przebywającymi na wcześniejszej emeryturze.? Zabrali nam emeryturę powszechną i składkę za urlop wychowawczy. Pan Bucior bierze nas pod swój bucior.Jakie nazwisko,takie traktowanie ludzi. ban

    Odpowiedz
  • wcześniejsza emerytka nauczycielka (2016-03-17 15:45) Zgłoś naruszenie 618

    Co z emerytkami z rocznika 54 i wyżej które przeszły na wcześniejszą emeryturę z karty nauczyciela bo "musiały" zrobić miejsce innym,wyszły na tym jak ...........No niestety w Polsce zmieniają się zasady w zależności od opcji politycznej,ludzie się nie liczą.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • bernard(2016-03-17 17:28) Zgłoś naruszenie 692

    Co nam pozostało zrobić po decyzji odmownej ZUSu, ponownie odwołać się do Sądu Pracy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2016-03-17 19:18) Zgłoś naruszenie 59

    Pewnie idą zgodnie z wykładnią pis-u, które też ma prawo w czterech literach.

    Odpowiedz
  • wdowa(2016-03-17 19:22) Zgłoś naruszenie 562

    Zapoznałam się ze wszystkim odpowiedziami na interwencje w tej sprawie, ze strony RPO, posłów i samych zainteresowanych. Wszystkie opierają się na jednym "gotowcu" sporządzonym przez P. Marka Buciora, byłego wiceministra P. Kosiniaka-Kamysza, obecnie Podsekretarza Stanu w tym samym ministerstwie odpowiedzialnym za sprawy emerytalne. Jest to również przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS. Wygląda na to, że bez zmiany tej "instrukcji", wszystkie następne interwencje skończą się w taki sam sposób.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-03-17 19:25) Zgłoś naruszenie 457

    ZUS jest teraz PiS-u , więc ciekawe czemu KOD , N i PO , z PSL-em do spółki nie drą mordy ? Aha , aha , bo to jest okradanie hołoty , a nie towarzyszy , folksdojczów i innych we the people ...

    Odpowiedz
  • oszukana(2016-03-17 20:01) Zgłoś naruszenie 744

    Dlaczego prawo działa wstecz???Rocznik 53.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dociekliwy3(2016-03-17 20:02) Zgłoś naruszenie 1473

    Rację ma ZUS. Koniec z przywilejami dla młodych tj 55 letnich emerytek. A niejaka Wiktorowska niech przestanie wypisywać głupoty

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MAJKA(2016-03-17 22:07) Zgłoś naruszenie 724

    Przykład dla przyszłych emerytów jak łatwo można lawirować prawem. Na nic się zdały zalecenia TK i sądu ,ZUS wie swoje. Po co zatem mamy toczyć bój o TK, kiedy zalecenia i wykładnie dla sądów nic nie znaczą w sporze z ZUS. Już ponad trzy lata emerytki walczą o uznanie ich praw do przeliczenia na starych zasadach tracąc co miesiąc 150-200 zł x 38 miesięcy = 5700 - 7600zł / tyle już ZUS jest nam winny bez odsetek i rewaloryzacji /.

    Odpowiedz
  • Dociekliwy3(2016-03-18 03:46) Zgłoś naruszenie 859

    Należy powiedzieć NIE dla dalszego rozkradania Polski przez wcześniejsze emerytki. Emerytki 53 a także te wcześniejsze 52, 51 powinny zwrócić nienależnie pobrana emerytury wcześniejsze zwłaszcza te które połączone były z pracą. Jaka to wcześniejsza emerytura skoro miały pracę, pracowały albo i po otrzymaniu wcześniejszej emerytury często oszukiwały pracując na fikcyjne umowy o dzieło, aby wysoki dochód z umowy o dzieło (faktycznie umowy o pracę) nie powodował zmniejszenia wcześniejszej emerytury Jeszcze raz: koniec z przywilejami dla kobiet 53 i 52... ZUS powinien odebrać im wcześniejsze emerytury zwłaszcza te połączone z pracą. A pani Wiktorowska powinna zostać negatywnie zweryfikowana przez gazetę prawną za uprawianie niechlubnego lobbingu ale sama jest może wcześniejsza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Klara 64(2016-03-18 06:55) Zgłoś naruszenie 32

    W 2007 r,przeszłam na wczesniejsza emeryture,w 2012r,po ukończeniu 60 lat złozyłam wniosek do ZUS o przeliczenie na nowo emerytury,odpowiedż dostałam negatywna .Nie przepracowałam kilku miesięcy po otrzymaniu wcześniejszej emerytury więc nie mogli mi przeliczyć.Tylko ,że ja nie miałam okazji przepracowac dłużej poniewaz mój pracodawca nie tolerował emerytury i pracy jednocześnie.To nie moja wina.Czy ZUS słusznie mnie potraktował czy powinien mi przeliczyc?czy ktos mi może odpowiedzieć?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gracja(2016-03-18 08:53) Zgłoś naruszenie 47

    Temat dotyczy nie tylko rocznika 53, ale też wszystkich emerytów o obniżonym wieku emerytalnym ze względu na szkodliwe warunki lub o szczególnym charakterze z rocznika 54, 55, 56 (emerytury mieszane)....Czyli wszystkich tych , którzy przeszli na emeryturę wcześniejszą przed wprowadzeniem przepisu 25 1b.

    Odpowiedz
  • patomorfo(2016-03-18 09:38) Zgłoś naruszenie 23

    Tutaj właśnie się przejawia to, co wcześniej miało miejsce na zachód od Polski. Sądy i trybunały zostały obsadzone ludźmi o poglądach antypaństwowych. To jest tak zwana "niezawisłość". Trzeba jak najprędzej skończyć z tą głupawą teorią i przyjrzeć się bliżej środowiskom, które uczestniczą w obsadzaniu stanowisk sędziowskich. Czy nie jest to jakaś zorganizowana grupa?

    Odpowiedz
  • emerytka 1951(2016-03-18 10:31) Zgłoś naruszenie 328

    Trzeba tu rozróżnić dwie sytuacje: 1} prawo do emerytury -osiągnięcie ustawowo określonego wieku + praca (składki na ubezpieczenie społeczne) oraz 2) prawo do pobierania świadczenia emerytalnego czyli dopiero wtedy gdy człowiek mający prawo do emerytury wystąpi o jej wypłatę. Tak to chyba rozumieją sądy. a nie chce zrozumieć ZUS.

    Odpowiedz