Polacy powinni oszczędzać na emeryturę, ale za mało zarabiają

14.03.2016, 12:02; Aktualizacja: 14.03.2016, 12:54
Debata pt. "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Debata pt. "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Polacy powinni oszczędzać na emeryturę, jednak za mało zarabiają - mówili w poniedziałek uczestnicy debaty w PAP "Życie albo przeżycie, czyli Polak na emeryturze". To nie dochód jest głównym kryterium, które determinuje oszczędzanie - oponował Jeremi Mordasewicz z Lewiatana.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Mient(2016-12-01 22:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jednak wolę kombinować w polsce. A podpisywałaś Renato umowę z OFE? Nie ma sensu przekazywanie całej składki na konto ZuS i oddawanie w łapy tym, którzy nie szanują dobra obywateli. Polecam wam skorzystac z oferty PKO PB, sa wysoko notowani w rankingu OFE http://f.kafeteria.pl/temat/f1/stac-was-na-to-by-odkladac-pieniadze-p_6508207

    Odpowiedz
  • Renata(2016-11-08 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    I jak przeżyć to życie na spokojnie, jak tu co chwilę coś wymyślają? Ciekawe co będzie z emeryturami za 30 lat, bo już się boję. Słyszałam o emeryturze z Anglii, na którą możemy zarabiać mieszkając w Polsce. Ktoś już może sprawdzał takie opcje? Na stronie emeryturazanglii.pl znajduje się więcej informacji.

    Odpowiedz
  • gość(2016-03-17 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    A co ze składkami rentowyni skoro idzie się na emeryturę i wiadomo że rencistą nie będziemy mam 43 lata pracy a nie mam wieku choruję na serce ale na rentę jestem za zdrowa mimo że mam inne choroby w starym systemie była bym już na emeryturze

    Odpowiedz
  • 50+(2016-03-15 19:42) Zgłoś naruszenie 60

    TUSKOeBUZEK pseudo reformą emerytalną , nie uderzył w uprzywilejowanych górników i mundurowych. On uderzył w miliony Polaków , którzy przez 35 lat opłacali składki do ZUS na emerytury. Dlatego należy powrócić do wszystkich przepisów starego systemu emerytalnego: 35 lat stażu pracy i wiek 55 lat , 40 lat stażu pracy bez względu na wiek. ZUS do stażu pracy zaliczał chorobowe i urlopy.

    Odpowiedz
  • xyz(2016-03-15 14:54) Zgłoś naruszenie 20

    Tylko idiota może jeszcze wierzyć państwu , które już wiele razy oszukało i ograbiło obywatela. Każdy z nas musi sam sobie indywidualnie poszukać sposobu na zabezpieczenie przyszłości i starości .Panstwo polskie w tym zakresie ( w moim przekonaniu ) zupełnie się skompromitowało , jest wiarołomne i niewiarygodne , nie można mu w najmniejszym choćby zakresie ufać.Sami dbajmy o siebie i swoich bliskich , dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na stałe z tego piekła , oazy niesprawiedliwości i absurdalnych przywilejów .

    Odpowiedz
  • Cała Prawda(2016-03-15 08:24) Zgłoś naruszenie 31

    POlacy powinni oszczędzać na POgrzeb!

    Odpowiedz
  • W...(2016-03-15 07:20) Zgłoś naruszenie 40

    W interesie pracownika sektora budzetowego jest jak najszybciej zaczac pobierac swiadczenie emerytalne i pracowac nadal na pelnym etacie, nawet do 75 czy 85 roku zycia, tak jak seniorzy-parlamentarzysci, jesli zdrowie dopisze. Ja osobiscie chcialabym, aby emeryture mozna bylo juz pobierac od 40 lub 50 roku zycia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kaja(2016-03-15 06:57) Zgłoś naruszenie 110

    Młody i pesymista myślą dobrze, nie można ufać naszym rządom, człowiek będzie odkładał na emeryturę a potem dostanie figę z makiem. Wiadomym jest, że nasze rządy to złodzieje.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-03-14 22:31) Zgłoś naruszenie 51

    Niemożliwe --przez zaćpanego Tuska ---52 lata pracy od 15r zycia-- w tym znaczny limit w szkodliwych i niebezpiecznych oraz 1000 dni (nie godzin)ponadustawowo - i Oni piszą że powinniśmy oszczędzać na emeryture.Jaja sobier robią ,chyba na trumne bo zasiłki POgrzebowe też ukradł Rudy złodziej .

    Odpowiedz
  • Majka(2016-03-14 20:47) Zgłoś naruszenie 40

    Co, by tu wycisnąć jeszcze z tych biednych ludzi. Ja już się nie dam wycisnąć jak cytryna, a młodzi niech się domagają wyższych zarobków i mniejszych podatków. Ile nam pozostaje z pensji brutto 2500zł jak w tej mamy już do potrącenia / składki emerytalne / + VAT 23% + podatek dochodowy+ akcyza+ podatki pośrednie. Czy obywatele innych państw UE są tak obciążeni podatkami jak Polacy ? Niedawno czytałam , że emeryci są ZADŁUŻENI NA PONAD 2 MLD i o tym trzeba rozmawiać.

    Odpowiedz
  • POLAK(2016-03-14 18:14) Zgłoś naruszenie 41

    POLACY MAŁO ZARABIAJĄ PO 8 LATACH DOBROBYTU PO I PSL TO NIE PRAWDA UBRANIA KUPUJĄ UŻYWANE MAJĄ NIEMIECKIE

    Odpowiedz
  • odkładałem na emeryturę 45 lat składkowych a te (2016-03-14 17:37) Zgłoś naruszenie 91

    wszy syjonistyczne ,wpędziły mnie na śmietnik tuż przed emeryturą i nie wierzę żadnym mycom bo ******* od polaka chwycą

    Odpowiedz
  • rozmnazanie sedziow i patologii gwarantowane(2016-03-14 16:36) Zgłoś naruszenie 120

    bedzie o wiele gorzej, bo wszyscy bezdzietni lub ci ktorzy maja juz dorosle dziecko np 40-latki, wiedzac, ze nie beda miec emerytury a beda miec obowiazek pracy do konca zycia, to maja dwie drogi od roku 2016 - wyjazd za granicę do kraju, gdzie sa wyzsze zarobki i mniejsze podatki, albo pozostanie w polsce i przejscie do szarej strefy i samodzielne oszczedzanie na emeryturę.... tak zalecam wszystkim znajomym osobom - bezdzietnym 20-30 latkom i 40-50 latkom ktorzy maja dzieci powyzej 18 roku zycia :) tak wiec uprzywilejowani mundurowi musza wziac pod uwage ze za kilka lat dostana wielkie g.... a nie emeryturę :) bo ci ktorzy mieli na nich robic przez 50 lat po prostu "rozplyna sie" dla systemu ZUS. Aby otrzymac emeryture minimalna wystarczy 20-25 lat pracy, jak ktos bedzie pracowac wiecej to frajer, chyba ze partyjny dyrektor lub sedzia z pensja 20 tys zl, to on oczywiscie nigdzie za granica nie otrzyma bezprawnie takich przywilejow... kaza rodzic kobietom niewolnikow.... hehe.... patologia z pewnoscia sie rozmnozy, bedzie wiecej nieuleczalnie chorych i wiezniow hahahha..... klasa srednia z pewnoscia tym bardziej nie bedzie sie rozmnazac.... bo potem ich dzieci beda musialy utrzymywac pozostalych nierobow i to w duzych ilosciach....

    Odpowiedz
  • niewolnicy XXI wieku(2016-03-14 16:30) Zgłoś naruszenie 260

    i co? jakie wnioski? rzecznik prasowy policji w wieku 43 lat emerytura, kierowca sluzby wieziennej w wieku 40 lat emerytura, agent tomek 40 lat emerytura, miliony zdrowych, silnych, wypoczetych mezczyzn (policjanci wiekszosc swojego zycia zawodowego spedzaja w biurach, zero niebezpieczenstwa, na wszystko maja procedury, maja zakaz ratowania zycia tonacemu itd) - to na nich musza pracowac przez 50 lat kobiety :( a "rolnicy"? a "gornicy"???????????????? wszelkie prace niby w ciezkich warunkach a potem smieja sie w twarz wyrobnikom, skazanym na dozywocie ciezkich darmowych robot, bo czym nazwac zarobki ktorych 80% idzie na mlodych emerytow a zaledwie 20 % do kieszieni niewolnika :(

    Odpowiedz
  • pol anka(2016-03-14 16:02) Zgłoś naruszenie 112

    panie i panowie dyskutanci odkryli Amerykę. Problem znany jest od dawna, a był już znany gdy tworzono zasady reformy emerytalnej. Oprócz degradacji emerytów służb mundurowych, zmiana zasad waloryzacji, oszwabiono tworząc OFE wielu Polaków, nie tylko tych co odkładali na ofeoskie konta, ale cały system emerytalny. III filar co do zasady miał być kapitałowy, dobrowolny. Finał tego filaru widzimy po aferze Amber Gold, czy SKOKach. Jeśli w Waszych miejscowościach kierowcy nagminnie parkują na chodnikach, niszczą je to zrozumiecie dlaczego to nie ma prawa się udać,

    Odpowiedz
  • pesymista(2016-03-14 14:18) Zgłoś naruszenie 141

    No właśnie i niewiele zarabiam, a nie stać mnie na odkładanie pieniądze na emeryturę. A do Młodego masz świętą rację co napisałeś i nie można ufać państwu, że będąc na emeryturze moje odkładane pieniądze przepadną i tak jak co zrobiła PO-PSL , czyli zrobił skok na OFE!

    Odpowiedz
  • Mlody - errata(2016-03-14 14:02) Zgłoś naruszenie 141

    ...czy budzet panstwa sfinansuje mi moja emeryture z III filaru?

    Odpowiedz
  • kicz(2016-03-14 14:01) Zgłoś naruszenie 140

    Niech dadzą ludziom zarobić chociażby po 2000 netto to można pomyśleć o oszczędzaniu, a ******* bata nie ukręcisz. Prawa Unii, Dyrektywy Unii a płaca polska.

    Odpowiedz
  • Mlody(2016-03-14 13:58) Zgłoś naruszenie 181

    Kto mi zagwarantuje, ze odlozone przeze mnie pieniadze w III filarze nie przepadna? A jak przepadna, czy budzet panstwa sfinansuje mi moja emeryture z II filara?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jk(2016-03-14 13:50) Zgłoś naruszenie 160

    stosunek pracujacych do emerytow zmienia sie na niekorzysc bo ponad 2 miliony mlodych ludzi wyjechalo za celebra, profesory, dlaczego nikt z was nie mowi o przywilejach emerytalnych i koniecznosci ich likwidacji

    Odpowiedz