Działalność w opozycji to okres składkowy, ale bez dochodu

autor: Małgorzata Raczkowska09.03.2016, 12:04; Aktualizacja: 09.03.2016, 12:10

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdził, że 12 lat prowadziłem działalność opozycyjną, i uznał ten okres jako składkowy dla ZUS. Gdy złożyłem wniosek o emeryturę Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził go wprawdzie jako składkowy, lecz policzył jako pracę z dochodem „zero” – opowiada pan Zygmunt. – Jest to moim zdaniem krzywdzące, gdyż działalność w opozycji była pracą z narażeniem życia i zdrowia. Czy nie powinna być zaliczana jako okres pracy ze średnią lub przynajmniej najniższą płacą krajową – zastanawia się czytelnik.

Jak wyjaśnia Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na wysokość emerytury obliczanej według dotychczasowych zasad składają się 24 proc. kwoty bazowej oraz po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok składkowy oraz po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok nieskładkowy, z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Podstawę wymiaru emerytury stanowi odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych lub z 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane