Jednorazowy dodatek do emerytur krok po kroku. Wszystko, co musisz wiedzieć o pomocy dla seniora

29.02.2016, 17:00; Aktualizacja: 29.02.2016, 17:13
emeryt, emerytura

Dorabiający emeryci mogą dodatkowo wystąpić o przeliczenie świadczeń.źródło: ShutterStock

Od 1 marca wysokość wszystkich świadczeń wypłacanych przez organy rentowe ulegnie zwiększeniu o 0,24 proc. Natomiast osoby otrzymujące renty i emerytury niższe niż 2 tys. zł mogą liczyć na jednorazowe wsparcie.

W tym roku waloryzacja emerytur i rent będzie symboliczna. Podwyżka wyniesie zaledwie 0,24 proc. Efekt? Na konta większości świadczeniobiorców trafi wypłata tylko nieznacznie wyższa niż dotychczasowa

Taka niska podwyżka dotyczy nie tylko świadczeń wypłacanych przez ZUS. W podobnej sytuacji znajdują się również te osoby, które mają przyznane emerytury rolnicze, sędziowskie, pomostowe, mundurowe, a także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Tę niekorzystną sytuację dla świadczeniodawców państwo zamierza wyrównać wypłatą jednorazowych dodatków. Trafią one do wszystkich tych rencistów i emerytów, którzy pod koniec lutego mieli przyznane prawo do świadczeń nieprzekraczających 2 tys. zł. Ale wysokość wsparcia została uzależniona od wszystkich świadczeń otrzymywanych z zakładu emerytalnego. Może się więc okazać, że będzie ono niższe, niż wynika z szacunków samego zainteresowanego. Tym bardziej że przy wyliczeniach nie będzie przyjmowana kwota netto, lecz brutto wskazana w decyzji emerytalno-rentowej. Co prawda dodatek nie zostanie opodatkowany, nie będzie też od niego odprowadzana składka zdrowotna, ale nie będzie miał w przyszłości żadnego przełożenia na świadczenia wypłacane w kolejnych miesiącach. Jego kwota nie będzie bowiem wliczana do podstawy świadczenia.

Od marca zostanie też podwyższona kwota bazowa wykorzystywana do obliczania starych emerytur. Do końca lutego 2017 roku będzie ona wynosić 3408,62 zł i będzie wyższa o ponad 100 zł od obecnej. Jednak z takiego przeliczenia mogą skorzystać tylko osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku. Jeśli dorabiają – mogą przeliczyć swoje świadczenie, opierając się na nowej kwocie bazowej. Przy czym w zależności od sytuacji możliwe są różne zasady zwiększania wypłat.

Niestety osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku nie mają takich uprawnień. I jeśli nawet występują o ustalenie wysokości kapitału początkowego liczonego na starych zasadach, to kwota bazowa wykorzystywana przy jego obliczaniu jest stała z 1999 roku. Tak więc choć świadczeniobiorcy mogą skorzystać z kilku form zwiększenia wypłat, to jednak wysokość wsparcia w każdym przypadku będzie niewielka.

Na zmianach obowiązujących od 1 marca najwięcej zyskają osoby mające prawo do emerytur starego typu i te, które otrzymują najniższe świadczenia. Generalnie jednak kończący aktywność zawodową z roku na rok są w coraz gorszej sytuacji. Ustawodawca, ustalając zasady zwiększania świadczeń, za każdym razem przyjmuje bowiem rozwiązania ograniczające wydatki budżetu państwa. I to nie jest wyłącznie sprawa ostatniego roku. Ustawa z 25 października 1996 r. o waloryzacji emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw przyjęła waloryzację cenową. Po wejściu w życie reformy emerytalnej w 1999 roku wielokrotnie zmieniano jej zasady, chociaż podstawowym elementem mechanizmu waloryzacyjnego było zwiększanie świadczeń o wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych. Początkowo regulacja ustawowa zakładała, że podczas ustalania wysokości zwaloryzowanych świadczeń wzrost nominalny przeciętnej emerytury i renty nie może być niższy niż prognozowany na dany rok średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych uwzględniający też – w niewielkim stopniu – wzrost płac, jeśli ten przewyższał wzrost cen.

Obecnie wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. A że inflację zastąpiła deflacja, więc wysokość tego wskaźnika jest coraz niższa. Właśnie z tego powodu w 2012 roku wszyscy emeryci i renciści dostali po 71 zł, a w ubiegłym emerytury i renty zostały zwiększone o 0,68 proc., lecz nie mniej niż o 36 zł. W tym zaś jest to jednorazowy dodatek, ale jedynie dla części świadczeniobiorców.

Konieczne jest opracowanie nowego mechanizmu waloryzacji, żeby świadczenia tej grupy osób z roku na rok nie traciły wartości.

1. Czy w marcu wzrośnie kwota bazowa

Przeszłam na emeryturę w 2007 roku. Przez ostatnie kilka lat pracowałam, ale dopiero teraz zdecydowałam się zakończyć aktywność zawodową. Księgowa pracodawcy zwróciła mi uwagę, że powinnam złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. Czy faktycznie dostanę wyższe świadczenie?

TAK

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał komunikat w sprawie kwoty bazowej. Wynika z niego, że wielkość ta będąca podstawą do przeliczania emerytur według starych zasad oraz renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy wynosi 3408,62 zł. Obowiązuje od 1 marca 2016 roku do końca lutego następnego roku. Przy obliczaniu emerytury stosuje się kwotę bazową obowiązującą w dniu, w którym wpłynął wniosek o świadczenie. Jeżeli zgłoszono go w terminie wcześniejszym niż nabycie prawa do emerytury, do obliczeń przyjmuje się kwotę bazową w wysokości obowiązującej w dniu powstania prawa do świadczenia. Tym samym występujący o przyznanie lub przeliczenie emerytury na podstawie starych zasad powinien wybrać termin dla siebie najbardziej korzystny. Na przykład osoby, które zdecydowały się na taki krok w ubiegłym roku, miały ustalaną wysokość świadczenia na podstawie kwoty bazowej wynoszącej 3308,33 zł. Była więc ona niższa od obowiązującej od 1 marca 2016 roku o 100,29 zł. Takie zwiększenie ma decydujący wpływ na wysokość świadczenia ustalanego na starych zasadach. Kwota bazowa wpływa na wysokość tzw. części socjalnej emerytury. Oprócz tego determinuje ona wysokość podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (stosunek zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach do przeciętnej płacy w tych okresach) przez kwotę bazową. A przy obliczaniu części socjalnej emerytury i podstawy wymiaru ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Od 1 marca 2016 roku będzie to 3408,62 zł.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • ale jaja(2016-02-29 22:05) Zgłoś naruszenie 177

  ot sielanka, 50 zł jednorazowy dodatek za pracę a za leżenie 500+ co miesiąc,

  Odpowiedz
 • Janosik(2016-03-01 14:03) Zgłoś naruszenie 83

  Ale od 1 maja 2015r. stworzono możliwość przeliczania emerytur (UWAGA-tylko dla najbogatszych i do tego pobierających wysokie emerytury -średnia ponad 250%) i nadal pracujących. Daje to na zawsze podwyżki po kilkaset zł, a nawet ponad tysiąc zł. I na to są fundusze. No i gdzie są ci wielcy obrońcy prawa .A no na pochodach, bo im nadal jest za mało!!!!!! Przecież jeszcze można zabrać ten jedyny posiłek głodnym dzieciom!!!!!!!!!Brońcie tej demokracji ile sił!!!

  Odpowiedz
 • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2016-03-01 15:11) Zgłoś naruszenie 130

  oodamy w wyborach. rencisci i niepelnosprawni pamietamy i nasze dzieci tez nigdy pisu.................

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2016-03-02 10:53) Zgłoś naruszenie 170

  To już szczyt hipokryzji nazywać okradanie emerytów "pomocą" ! Ten jednorazowy ochłap nie pokryje krzywdy jaką wyrządzacie tysiącom emerytów w Polsce, obniżając w sposób trwały ich emerytury!!!

  Odpowiedz
 • oszukana(2016-03-09 19:13) Zgłoś naruszenie 100

  Rocznik 53 oszukany.

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-11-11 17:20) Zgłoś naruszenie 10

  i to jest niesprawiedliwe albo kazdemu albo nikomu ten co sumiennie pracowal ma byc poszkodowany

  Odpowiedz
 • Cukierek(2019-04-24 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe ile emerytury otrzyma rencista który od 1984 roku jest na rencie chorobowej niezdolny do pracy całkowicie. A na kopalni w tamtym okresie przed pójsciem na rentę przepracował 20 lat? Jeśli jakieś ochłapy to lepiej niech se to wsadza w du....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane