statystyki

Kiedy ZUS odmówi obliczenia kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2016, 19:00
emerytura emeryt pieniądze

ZUS miał prawo odmówić ustalenia wysokości kapitału początkowego za okres pracy w gospodarstwie rolnymźródło: ShutterStock

Nie wszyscy zatrudnieni przed 1 stycznia 1999 r. mogą mieć obliczony kapitał początkowy. Takiej możliwości są pozbawione osoby, za które nie były opłacane składki.

Czy ZUS sam przeliczy okresy składkowe

Działacz opozycji demokratycznej złożył w 2013 r. do ZUS wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego. W dokumencie wskazał, żeby zakład doliczył mu do kapitału początkowego okres represji związanych z udziałem w wydarzeniach czerwca 1976 r. Domagał się, żeby ZUS przyjął jako podstawę wynagrodzenia utracone wypłaty spowodowane zwolnieniem go z pracy z powodu udziału w strajku. Czy ZUS mógł zwiększyć wysokość kapitału na podstawie wówczas obowiązujących przepisów?

NIE

W 2013 r., kiedy zainteresowany złożył wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego, nie miał prawa do wliczenia okresu pozostawania bez pracy do stażu składkowego na podstawie „Porozumień Sierpniowych z 1980 roku”. A to dlatego, że art. 11 ust. 2 ustawy z 24 maja 1989 r. o przywróceniu praw pracowniczych osobom pozbawionym zatrudnienia za działalność związkową, samorządową, przekonania polityczne i religijne (Dz.U. nr 32, poz. 172 ze zm.) nie uprawnia do uwzględnienia przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury wynagrodzenia za okres, w którym ubezpieczony nie wykonywał zatrudnienia ze względu na ukrywanie się z powodów politycznych. Dopiero od 1 stycznia 2014 r. możliwe jest zaliczenie do okresu składkowego za lata niewykonywania pracy przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych. Przy czym przeliczenie kapitału początkowego jest możliwe wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej. Tak więc zainteresowani muszą sami złożyć wniosek do ZUS w tej sprawie, żeby skorzystać z możliwości zwiększenia przyszłej emerytury.

Podstawa prawna

Art. 6 ust. 2 pkt 6a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.).

Czy każda matka będzie miała wyższą emeryturę


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Może to niektórym pomoże(2016-05-04 21:44) Zgłoś naruszenie 20

    http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/930207,jak-podwyzszyc-emeryture-przeliczenie-emerytury.html

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane