statystyki

Jak uzyskać świadczenie przed emeryturą

autor: Jan Ludwikowski11.02.2016, 19:00
senior emeryt emerytura

Osoby, które mają długoletni staż pracy, mogą starać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnegoźródło: ShutterStock

Po podniesieniu wieku emerytalnego wielu pracowników sonduje możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Przesłanki uzyskania prawa do świadczeń są jednak bardzo rygorystyczne – wymagany jest wysoki staż ubezpieczeniowy i osiągnięcie określonego wieku. Przy pomostówce konieczna jest też praca w warunkach szkodliwych lub o szczególnym charakterze. Bez spełnienia tych wymagań nie uzyska się pieniędzy z ZUS.

Czy świadczenie kompensacyjne zależy tylko od stażu

W tym roku kończę 54 lata. Mam 27-letni staż pracy jako nauczyciel i 5-letnie studia magisterskie. Czy po odejściu z pracy otrzymam nauczycielskie świadczenie kompensacyjne – zastanawia się pani Beata.

NIE

Aby uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, trzeba spełnić wskazane w ustawie warunki. Otrzyma je nauczyciel, który ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w placówkach szkolnych. Tę przesłankę pani Beata spełnia z nawiązką, trzeba jednak wiedzieć, że nauczyciel, który chce się ubiegać o świadczenie, musi osiągnąć także wiek określony w ustawie. Dla kobiet jest to 55 lat. Czytelniczka powinna więc poczekać do przyszłego roku. Dodajmy, że świadczenie kompensacyjne uzyska tylko nauczyciel, który rozwiązał z własnej inicjatywy stosunek pracy i przed złożeniem wniosku nie podjął innego zatrudnienia.

Podstawa prawna

Art. 4 ust. 1 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800 ze zm.).

Czy długi okres pracy uprawnia do świadczenia

Zostałem zwolniony z pracy tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego – opowiada zrozpaczony pan Krzysztof. – Przyczyną była likwidacja mojego stanowiska pracy. Mam 62 lata i 40 lat stażu pracy. Od kilku miesięcy otrzymuję zasiłek dla bezrobotnych. Czy należy mi się świadczenie przedemerytalne – pyta.

TAK


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • należy się panu świadczenie po 6-mies.zasiłku dla.(2016-02-11 20:15) Zgłoś naruszenie 113

  bezrobotnych.Proszę spojrzeć na stronę "ZUS-świadczenia"

  Odpowiedz
 • młodzież(2016-02-14 21:12) Zgłoś naruszenie 90

  Już dawno powinni wyjść naprzeciw ludziom z długim stażem pracy.Po 40 latach pracy powinien mieć człowiek prawo do emerytury.

  Odpowiedz
 • jozek(2016-02-14 09:14) Zgłoś naruszenie 20

  tak bez problemu dostaniesz swiadczenie przedemerytalne

  Odpowiedz
 • ela(2016-02-23 08:47) Zgłoś naruszenie 10

  obniżyć wiek emerytalny od zaraz !!! przecież obiecali Prezydent Duda i Beata Szydło

  Odpowiedz
 • bez wyjścia (2016-05-20 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co ma zrobić człowiek w wieku 59+,przepracował przeszło 40 lat,opłacał składki,ostatnio prowadził działalność gospodarczą / firma 1 osobowa /.W związku z sytuacją na rynku zmuszony został do jej likwidacji.Ma wypracowany kapitał i zostaje na zupełnym śmietniku ,bez żadnych środków do życia .Po zasiłku / 8 miesięcy /zupełne zero.

  Odpowiedz
 • Gosia3.(2016-05-17 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  Man 38 lat pracy wiek53 jestem zmeczona praca zawodowa nie wybrazam sobie pracy do wieku emerytalnego czekekam na decyzje rzadu o emereturach wczesniejszych I staz pracy bez wzgledu na wiek.mam nadzieje ze to dobra decyzja dla styranych ludzi praca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane