Pomostówka nie uprawnia do ulg emerytalnych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.09.2015, 07:28; Aktualizacja: 29.09.2015, 08:28
paszport-pieniądze

140 zł - tyle obecnie kosztuje wyrobienie paszportuźródło: ShutterStock

Osoby ze świadczeniem przedemerytalnym, wyrabiając paszport, muszą wnosić do urzędu pełną opłatę za wydanie tego dokumentu. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) apeluje o zmianę przepisów.

– Wpływają do mnie skargi obywateli, którzy otrzymując świadczenia przedemerytalne i chcąc wyrobić sobie paszport, nie mogą uzyskać żadnych ulg w opłatach za jego wydanie – wskazuje RPO w liście skierowanym do ministra spraw wewnętrznych.

Podstawą odmowy udzielenia ulg jest art. 8 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 268 ze zm.). Zgodnie z nim niższe opłaty za wydanie paszportu przysługują emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, a także współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Przepisy nie przewidują natomiast, by takie zniżki mogły być udzielane osobom przebywającym na pomostówkach, które przecież, jak wynika z przepisów ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.), stanowią element przejściowy między okresem, w którym przysługiwało wynagrodzenie za pracę i zasiłek dla bezrobotnych, a nabyciem uprawnień do świadczeń emerytalnych.

– Jedynie osoby legitymujące się odpowiednim wiekiem i okresem uprawniającym do emerytury mogą starać się o to świadczenie – wskazuje RPO.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kolejarz(2015-11-28 21:59) Zgłoś naruszenie 30

    Wprawdzie czytałem tylko artykuł w formie skróconej, ale wydaje mi sie, ze pomostówka to nie to samo co świadczenie przedemerytalne. Wiele artykułów napisanych jest nierzetelnie przez jakieś osoby (jak widać) nie uprawnione.

    Odpowiedz
  • wiem znam(2016-01-14 21:08) Zgłoś naruszenie 40

    Pomostówka to emerytura a nie żadne świadczenie przdemerytalne - co za amator pisze takie brednie .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane