statystyki

Pomostówka nie uprawnia do ulg emerytalnych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.09.2015, 07:28; Aktualizacja: 29.09.2015, 08:28
paszport-pieniądze

140 zł - tyle obecnie kosztuje wyrobienie paszportuźródło: ShutterStock

Osoby ze świadczeniem przedemerytalnym, wyrabiając paszport, muszą wnosić do urzędu pełną opłatę za wydanie tego dokumentu. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) apeluje o zmianę przepisów.

– Wpływają do mnie skargi obywateli, którzy otrzymując świadczenia przedemerytalne i chcąc wyrobić sobie paszport, nie mogą uzyskać żadnych ulg w opłatach za jego wydanie – wskazuje RPO w liście skierowanym do ministra spraw wewnętrznych.

Podstawą odmowy udzielenia ulg jest art. 8 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 268 ze zm.). Zgodnie z nim niższe opłaty za wydanie paszportu przysługują emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, a także współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Przepisy nie przewidują natomiast, by takie zniżki mogły być udzielane osobom przebywającym na pomostówkach, które przecież, jak wynika z przepisów ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 170 ze zm.), stanowią element przejściowy między okresem, w którym przysługiwało wynagrodzenie za pracę i zasiłek dla bezrobotnych, a nabyciem uprawnień do świadczeń emerytalnych.

– Jedynie osoby legitymujące się odpowiednim wiekiem i okresem uprawniającym do emerytury mogą starać się o to świadczenie – wskazuje RPO.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wiem znam(2016-01-14 21:08) Zgłoś naruszenie 40

    Pomostówka to emerytura a nie żadne świadczenie przdemerytalne - co za amator pisze takie brednie .

    Odpowiedz
  • Kolejarz(2015-11-28 21:59) Zgłoś naruszenie 30

    Wprawdzie czytałem tylko artykuł w formie skróconej, ale wydaje mi sie, ze pomostówka to nie to samo co świadczenie przedemerytalne. Wiele artykułów napisanych jest nierzetelnie przez jakieś osoby (jak widać) nie uprawnione.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane