statystyki

Straż Ochrony Kolei łatwiej przejdzie na pomostówki

autor: Bożena Wiktorowska19.01.2016, 07:10; Aktualizacja: 19.01.2016, 07:43
maszynista w pociągu

Zmiana ta jest efektem batalii związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Straży Ochrony Kolei.źródło: ShutterStock

Rząd postanowił zlikwidować niekonstytucyjny podział na pracowników administracyjnych i operacyjnych, który odbierał części funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei prawo do emerytury w obniżonym wieku.

Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie szczególnych warunków, jakim powinni odpowiadać funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, zasad oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz trybu i jednostek uprawnionych do orzekania o tej zdolności (Dz.U. z 2004 r. nr 232, poz. 2332 ze zm.).

Zmiana ta jest efektem batalii związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Straży Ochrony Kolei, którzy od pięciu lat domagali się wykreślenia z aktu wykonawczego przepisów uzależniających prawo do przejścia na emeryturę pomostową od tego, czy dana osoba była zatrudniona na stanowisku operacyjnym, czy też administracyjnym. Kolejarzy poparł rzecznik praw obywatelskich, który zajął się sprawą. Badając dokumentację, doszedł bowiem do wniosku, że podział funkcjonariuszy na dwie grupy nie wynika z ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1594 ze zm.) i stanowił przykład przekroczenia delegacji ustawowej. Tym samym po wejściu w życie znowelizowanego rozporządzenia wszyscy sokiści będą mieć prawo do emerytur pomostowych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane