40 lat składek i emerytura: Projekt może zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:11; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:40
Nowe rozwiązanie firmuje PSL.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Koalicja PO-PSL chce jeszcze w tej kadencji Sejmu uchwalić przepisy umożliwiające zakończenie pracy bez względu na wiek. Według ekspertów projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • Nolipiok człapiący(2015-08-22 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Kobiety i Mężczyzni na urlopach (przed 1999 r.) z tyt. wychowywania dzieci PRACOWALI jak inni. ZAJMOWANIE SIĘ DZIEĆMI TO WIĘKSZY WYSIŁEK OD WYSIŁKU W ZWYKŁEJ PRACT (a z dwojgiem lub... to znojne lata). Te lata teraz należy uznać za składkowe mimo, że nie było wpływu składek od tych Kobiet. To rola społeczeństwa (budżetu). Od teraz należy płacić Kobietom lub Męzczyznom wychowującym dzieci, składki z budżetu takie jakie SĄ POCHODNYMI średniego wynagrodzenia. Nie będzie rozważań. To będzie element polityki pronarodowej. Mam 64 lata - wciąż pracuję - bedę mieć emeryture w wys. 2 200 zł. netto. Zauważcie takich jak mój znajomy rówieśnik. Był żołnierzem. Od 16 lat jest na emeryturze. Jego emerytura to ok. 3 800 zł. To trzeba rozwalić.

    Odpowiedz
  • przyszła emerytka(2015-08-22 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat stażu to owszem ale składkowych??? Kobiata aby mieć 40 lat pracy składkowych musi mieć ok 45-48 lat stażu pracy!!!. Sam urlop wychowawczy to 3 lata nieskładkowe - w latach 70-80 tych urlopy wychowawcze były okresem nieskładkowym (obecnie okres przebywania na urlopach wychowawczych zalicza sie do okresy składkowego) do tego zwolnienia lekarskie - a tych w ciągu 40 kilku lat pracy uzbiera sie też kilka lat. To dopiera łaska, że na emeryture będę mogła przejść w wieku ok. 67-68 lat.
    A czy rolnikom tez liczą się tylko lata składkowe??? Czy to oznacza, że 16 latkom rodzice opłacali składki??? Czy jedna składka w wysokości ok. 80 zł/m-c uprawnia całą rodzinę tj. rodziców i np 8 dzieci do emerytury???

    Odpowiedz
  • emerytka 2015(2015-08-28 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Dzień dobry.
    Ja mam staż pracy 41 lat i pół roku. Są to okresy składkowe. Studiowałam zaocznie. Urlopów wychowawczych nie brałam. Przeszłam w tym roku na emeryturę w wieku 61 lat. Ustawowo. Zarabiałam "sporo". Płaciłam wysokie składki. Byłam w II filarze, z którego składki zostały przekazane do ZUS. Emeryturę wyliczono mi po "nowemu". W porównaniu do tego co mi potrącano, otrzymałam "szokującą" emeryturę. Każdego dnia cieszyłam się, że idę do pracy, że stać mnie na kolonie i zimowiska. Nie chorowałam. Naiwnie wierzyłam, że będę miała godziwą emeryturę. Z chęcią zostawałam po godzinach. Wierzyłam. Teraz już nie wierzę, że dostanę emeryturę po "staremu", ponieważ wyliczenie nastąpiło zgodnie z przepisami z bieżącego roku. Pozdrawiam Emerytów.

    Odpowiedz
  • zmeczony(2015-08-30 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    pracujacy:
    Mam 59 lat zycia w wieku 16 lat poszedlem do szkoly przyzakladowej przez 43 lata pracowalem bez przerwy nawet na zwolnieniu nie bylem,17 lat szkodliwego i Ja bym juz chetnie poszedl na emeryture,bo w pracy nie mam lekko kilka ton stali przerobic dziennie to nie siedzenie w biurze.Ja juz teraz mam dosc a co dopiero do 67 roku.
    Przeciez to jeszcze 8 lat.Ja juz teraz nie moge rekami ruszac a co bedzie dalej.Ale kto się przejmie takimi jak Ja???

    Odpowiedz
  • Ania Z(2015-08-30 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Na emeryturę powinni odchodzić Ci którzy nie mają sił pracować nadal na swoim stanowisku pracy oczywiście nie wcześniej niż w ustawowo przyjętym wieku np. kobiety 60 lat mężczyźni 65. Oczywiście przy niskich emeryturach powinni mieć prawo "dorobić " sobie określoną z góry kwotę np. pracując na 1/2 etatu lub na etacie nie wymagającym dużego wysiłku bo są przecież emerytami i otrzymują świadczenie. Natomiast to co obecnie się dzieje w naszym kraju to jakaś paranoja. Człowiek przechodzi na emeryturę tylko na niby tzn. po to aby zacząć ją otrzymywać z ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego dzisiaj ma rozwiązaną umowę o pracę i od dziś należy mu się emerytura a jutro jest zatrudniany przez ten sam zakład pracy na to samo stanowisko. Więc co się zmienia. Ano tylko to że ma 2 źródła dochodu i nadal zajmuje etat na który czeka tyle młodych osób. Im lepiej płatne stanowisko i mniej męcząca praca tym dłużej jest ten etat "okupowany" przez tego "pseudoemeryta". Na jego emeryturę płacą składki młodzi ludzie zatrudnieni na umowach śmieciowych, gdyż nie ma dla nich etatów i jak wszyscy mówią nie będzie środków na ich emerytury. Czy to w porządku kochani "pseudoemeryci" Rozumiem osoby starsze, które ze względu na niskie emerytury muszą sobie parę zł dorobić aby żyć na dostatecznym poziomie, ale jakim prawem emeryt pobierający powyżej 2500,- emerytury netto pracuje na rteacie na którym zarabia 4 tys. 6 tys. a nawet powyżej 10 tys. netto. Kiedy zwolnią się te etaty dla młodych, czy po śmierci "pseudoemerytów". W trybie pilmym należy ustalić próg dochodów przy którym zawieszone jest wypłacanie emerytury np. pracujący emeryt zarabiający 3 tys. zł netto ma zawieszoną emeryturę lub zwalnia zajmowany etat. Może ktoś powie, że powinna to być wyższa kwota, uważam ,,,ze nie w kraju gdzie młodzi ludzie zarabiają niejednokrotnie 2 tys. netto a przecież wchodzą w życie i muszą ponosić wydatki na wychowanie dzieci. Przy takim ograniczeni zwolniłoby sie wiele etatów właśnie dla młodych. W przyszłości w miare poprawy sytuacji w naszym kraju i zwięszenia ilości etatów dla młodych można ten próg sukcesywnie zwiększać.Obecna sytuacja w której nie ma żadnych ograniczeń dochodowych dla emerytów powoduje, że babcia pracuje na dobrze płatnym etacie pobierając emeryturę i wraz z córką której dzięki Bogu udało się znaleźć pracę poszukują opiekunki dla wnuczki np. bezrobotnej sympatycznej studentki za np. 1000 a czasem 1500 zł. miesięcznie. I babcia emerytka (2 źródła dochodu) i córka są zdziwione, że sympatyczna bezrobotna studentka mówi, że za 5 dni w tygodniu po 8 godzin chciałaby 2500 netto gdyż musi za coś żyć. Ponadto babcia emerytka ukończyła już 65 lat więc już 5 lat ma 2 źródła dochodu , zwiększano jej sukcesywnie emeryturę za każdy przepracowany na emeryturze rok pracy ponadto ta babcia ma szczęście gdyż emeryturę naliczono jej 5 lat temu wg tzw. starych zasad więc ma godziwą i etatu zwalniać nie zamierza, tym bardziej że obecnie jako emerytkapo 65 roku życia to za minimalne grosze ma codzienne dojazdy do pracy a nie tak jak młodzi ludzie którzy na dojazdy MZA nie mają żadnych ulg.

    Odpowiedz
  • czekam(2015-08-25 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie kapitał początkowy przeliczają już równe 3 miesiące i nie mogą się doliczyć,a mieli na to 60 dni.

    Odpowiedz
  • aadam leg(2015-08-31 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Studia zaliczone do emerytury ? To już przegięcie porównywanie nauki w szkole przyzakładowej gdzie trzeba było zapieprzać fizycznie za parę groszy do studiowania no nie

    Odpowiedz
  • zły(2015-09-12 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie ciekawi bardzo kiedy w końcu będzie w sejmie czytanie tej ustawy,bo tylko mówia i obiecuja i zajmuja sie zupełnie czym innym.Nie widze żeby w programie sejmu był zapis o ustawie emerytalnej a miał byc we wrześniu.więc kiedy wreszcie przestana politycy gadac a w końcu zaczna działać.Kopacz juz chyba nie wie co mówi,co obiecuje a PiS z prezydentem na czele udaje,że zapomniał o swoim priorytecie jakim jest ustawa emerytalna.Mamy 12 września czekamy cierpliwie i obysmy nie musieli przeklinać naszych wyborów.

    Odpowiedz
  • Nowy12321(2015-10-29 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    44 lata pracy 40 lat składkowych uzbierana kasa na koncie ZUS i nie mogę otrzymywać emerytury. Jestem chory renty nie otrzymam bo przepisy ZUS skutecznie ustawowo pozbawiają chorych naprawdę otrzymanie renty
    Jak bym przepracował jeszcze 8 lat do 67 roku życia to razem będę miał 52 lata pracy to wtedy ZUS zacznie wypłacać mi emeryturę. Chamstwo emerytalne w całej krasie, inni mundurowi, urzędnicy państwowi, nauczyciele, rolnicy i inni bez wieku emerytalnego 67 lat, bez uskładanych składek na ZUS a niektórzy 45 lat pobierają już emerytury.
    Brak demokracji a emeryturach w całej krasie polskiego rządu PO i PSL dlatego zwykli ludzie odrzucili ich od władzy .Mam nadzieję że związki zawodowe z porozumieniem z PiS i Prezydentem uchwalą ustawy które skutecznie zadziałają i wprowadzą demokratyczny sposób na emerytury. Czas zlikwidować przywileje cwaniakom socjalistycznym którzy biorą emerytury i się z nas długo pracujących śmieją.
    CZAS NA DUŻE ZMIANY W CHWESTII EMERYTUR.
    Jeżeli urzędnik odszedł na emeryturę już nie powinien mieć możliwości powrotu na to stanowisko gdyż państwo podwójnie będzie mu wypłacać świadczenie powinien wybierać, albo emerytura albo praca jak wybierze emeryturę to zakaz powrotu na stanowisko urzędowe . Może podjąć pracę ale w sektorze prywatnym jeżeli pobiera emeryturę. Skończą się podwójne wypłaty dla cwanych urzędników państwowy i da szansę młodym ludziom na pracę na tych stanowiskach w
    urzędach państwowych..
    Nie wolno robotników względem długości lat pracy różnicować np. : warunki szkodliwe lub szczególne za to powinien płacić pracodawca a nie przyszli emeryci, stawka emerytalna dla takiego pracownika powinna być po prostu wyższa gdyż wcześniej chce odejść na emeryturę.

    Odpowiedz
  • roza(2015-08-17 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    w kodeksie pracy powinny być dopuszczalne tylko umowy o prace na czas określony lub nieokreslony i odprowadzane od nich składki

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-26 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy Państwo:
    Temat ::Oskarżam Platformę Obywatelską o polityczne złodziejstwo ,polityczne piractwo, ignorancje oraz wyzysk zakazany w Konstytucji RP jak i prawem międzynarodowym oraz o zwykłą ludzką POdłość..
    Większość z moich twierdzeń nie wymaga specjalnego udowadniania (art 213 KPC ) gdyż to wiedza ogólnie znana i łatwa do weryfikacji.

    : Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Pracowano po 42 święta w roku więcej.

    Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych-nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Ukradliście takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

    Nowa Ustawa stworzona przez Was o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych , jak byście z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy - też niezgodność z Konstytucją RP -to jeszcze zawiera art 18 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy .

    Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa, czyli nie dolicza się (ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane w karierze to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy.

    Pamiętacie, że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował i bawił w młodości (gdy inni tacy jak My pracowali: On „jak mu się skończył alkohol to brał narkotyki” ) --ogłosił jako premier, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ---a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Nastepnie też powiedział publicznie w TV do takich spracowanych ludzi „cieszcie się ,że mieliście prace”

    Jak to jest że ten pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?

    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Odpowiedz
  • kaja(2015-08-14 07:29) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu rolnicy są uprzywilejowani, jesli wprowadza się ustawę to powinna ona byc taka sama dla wszystkich.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-08-13 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat składek od 2200zł brutto wynagrodzenia, czyli ok. 440zł/mc daje wyliczenie emerytury na 20 lat w wysokosci 880zł/mc brutto. Inaczej nie będzie, bo 40 jest 2 razy większe od 20 więc 440 razy 2 daje 880.

    Odpowiedz
  • jozek(2015-08-14 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    1/ TRZEBA WIEK EMERYTALNY OBNIŻYĆ DO 65 LAT A NASTĘPNIE ALTERNATYWNIE GDY OSOBA BEDZIE MIAŁA 40 LAT SKŁADKOWYCH ŁĄCZNIE Z UZNANIEM SŁUŻBY WOJSKOWEJ !!!

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-08-13 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    "– Takie rozwiązanie dyskryminuje pracowników. Mogą oni mieć problemy z udowodnieniem stażu, bo znane są przypadki niszczenia dokumentacji pracowniczej. Ustawa powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego – przekonuje Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy." - Panie ekspercie, rozumowanie, ze jeżeli pracownik może mieć kłopoty, to ustawa jest niekonstytucyjna jest co najmniej osobliwe.

    Odpowiedz
  • KapuśBoni(2015-08-14 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czy to jakieś przedśmiertne drgawki koalicji ? wyborczy kit ? fałszywa troska o seniorów ? 8 lat rządów PO-PSL to bezczelne łatanie budżetu kosztem emerytów i rencistów. To nie jakiś tam przekręt ale największe afery społeczne III RP - emerytalna, rentowa, OFE. Derdziuk-Tusk okradli miliony z należnych świadczeń i powinni za to siedzieć. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, zasypywały dziurę budżetową. Winny jest ten kto ma z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy. Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-08-14 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    To jest najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.Człowiek,który przepracował 40 lat i opłacał składki powinien mieć możliwość dobrowolne prawo przejścia na emeryturę.Tacy ludzie nie mają całkowicie środków do życia.Nie mają pracy,nikt ich nie chce zatrudnić,są na skraju nędzy.

    Odpowiedz
  • ciekawski(2015-08-14 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego rolnicy nie dostają emerytur z KRUS tylko z ZUS, przecież tam wpłacają "ogromne" składki

    Odpowiedz
  • obserwator(2015-08-14 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda, że wybory nie odbywają się co roku, wtedy kolacja rządowa przegłosowała by wszystko, no trochę upiera się o podwyższenie kwoty wolnej (nie waloryzowanej ani razu za ich rządów), ustalenie 500 zł dla dziecka

    Odpowiedz
  • niepelnosprawni dorosli.(2015-08-14 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    opiekunowie doroslych czekaja na swiadczenie pilegnacyjne.tylko do wyboruw.puzniejatak na sejm.

    Odpowiedz