40 lat stażu i zasłużona emerytura? Tak, ale niska

autor: Grzegorz Osiecki07.07.2015, 07:38; Aktualizacja: 07.07.2015, 07:51
4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczenia

4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczeniaźródło: ShutterStock

40 lat stażu (opłacania pełnych składek) i zasłużona emerytura? Tak, ale niska. Im młodsza osoba skorzysta z takiego rozwiązania – jeśli ustawa zostanie przyjęta – tym mniejsze świadczenie dostanie. 60-latek będzie mógł liczyć tylko na 36 proc. ostatniej pensji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (93)

  • 11(2015-09-03 07:54) Zgłoś naruszenie 832

    Mam przepracowanych ponad 40 lat i tyle też odprowadzonych składek i co dzisiej jestem żebrakiem,bez środków do życia,bez pracy.Nikt nie chce zatrudniać ludzi 55+,za młody na emerytury,za stary do pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak(2015-09-28 12:29) Zgłoś naruszenie 813

    Kto to uchwala te przepisy? 36% emerytura?
    Ten CHAM jeden z drugim nie powinien pracować w rządzie nawet 5 minut to jest kompletny brak szacunku dla ludzi pracy .

    Odpowiedz
  • Tomek(2015-07-08 17:55) Zgłoś naruszenie 672

    No właśnie gdzie są pieniądze od tych ludzi którzy pracowali po 30-40 lat i nie zdążyli pobrać ani złotego bo odeszli z tego świata, wiecie jaka to w sumie wielka kasa o której się nie mówi,ja myśle że za ZUS powinny się zabrać odpowiednie organy władzy!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Złodziejski system obliczania emerytury?(2015-07-07 15:21) Zgłoś naruszenie 603

    Jak moze być wysoka emerytura skoro według ZUS i ich tablic długości życia, wyssany z palca, człowiek na emeryturze dożywa wieku 100 lat i składki będą dzielone przez długość życia a więc na około 400 miesięcy.
    W praktyce w Polsce emeryt dożywa wieku 70 lat, więc kto zgarnia składki nieboszczyków? hieny cmentarne ZUS

    Odpowiedz
  • 64 latek(2016-02-02 06:49) Zgłoś naruszenie 512

    Ludzie im dłużej każą pracować tym są niższe te emerytury ale złodzieje, komuna jaka była taka była ale było o wiele lepiej pod wzgledem emerytur nie wspominając o rentach bo wystarczyło za komuny kaszlnąć ,pierdnąc i juz szedl na rente chorobowa .

    Odpowiedz
  • Tola(2015-07-08 19:57) Zgłoś naruszenie 481

    To Górnik który przepracował 25 lat i przechodząc na emeryturę w wieku 43-45 lat,i żyjąc jak to powołują się instytucje do 82 roku życia, czyli będzie pobierać emeryturę 37 lat, to powinien otrzymywać 400 zł emerytury haha a dostają od 2500 do 5000.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2015-07-07 19:35) Zgłoś naruszenie 430

    Mój tata zmarł na raka w wieku 65 lat. Moja mama interesowała się zawsze rocznikami na wywieszanych klepsydrach i mówi mi, że ostatnimi laty wcale to nie wygląda dobrze dla ludzi <70 lat. No to jakim cudem mamy dociągnąć do tych 82 lat?

    Odpowiedz
  • Ewa(2015-07-09 21:31) Zgłoś naruszenie 400

    Najlepiej prachować opłacać składki i umrzeć. A w zusi premie wysokie pensje ,wczasy ,baseny itp a my pracować. Ja pracuje już 40 lat ikiedys zarabiałam 80 procent średniej a dzisiaj 50 procent ach ten dobrobyt wiec co mi to da choć będę pracować do setki tak wszystko przejedzą. Średnie obliczenia statystyczne to bawienie w Boga wylicza e żyjemy 20 lat na emeryturze a co z tymi co nie dożyli .dlaczego rodzina nieotrzymuje składek.

    Odpowiedz
  • pol(2015-07-07 16:41) Zgłoś naruszenie 401

    Bzdura. Średnia długość życia mężczyzny w Polsce to 74 lata, 48% mężczyzn pracujących i placących składki umiera przed 60 rokiem życia, gdzie są ich pieniądze, co z nimi robi rząd. Czyste cwaniactwo, obliczają średnią życia z tych którzy dożyją wieku emerytalnego a zapomnieli że pieniądze wzięli także od tych których już nie ma, a odsetek jest wysoki bo ok połowa mężczyzn nie przekracza 60 lat życia a składki placiło.

    Odpowiedz
  • Andrze(2015-08-26 20:18) Zgłoś naruszenie 360

    Zrobić restrukturyzację w ZUS zmniejszyć ilość darmozjadów w tej instytucji, zminić stndardy przyznawania rent.
    Zlikwidować różnice przejścia na emeryturę , jedno prawo dla wszystkich , jak jest 40 lat pracy i emerytura to dla wszystkich Polaków, ewentualnie 65 lat staż i emerytura. Przestańcie dzielić Polaków na lepszych i gorszych, uprzywilejowanych i nieuprzywilejowanych. Nie róbcie z ludzi idiotów. Jeden uprzywilejowany 25 lat pracy i emerytura a ja robotnik 50 lat pracy emerytura. CHAMY W KRAWATACH.
    Dziadostwo zarządzanie krajem w sposób demokratyczny PO i PSL czerwona kartka za brak demokracji w kraju i skłócanie ludzi tworząc obłąkane przepisy emerytalne poniżające robotnika który, ma coraz mnij praw czyli bezprawie na całego nawet w sprawach emerytur. Robotnik praca do śmierci.

    Odpowiedz
  • JANUSZ(2016-08-30 21:05) Zgłoś naruszenie 360

    DUDA- KŁAMCA GDZIE 40 LAT OSKŁADKOWANYCH I EMERYTURA

    Odpowiedz
  • Andrzej długo pracujący(2015-09-26 13:41) Zgłoś naruszenie 320

    Jakie 36 % ostatniej pensji, jeżeli ktoś ma odłożoną odpowiednią kwotę na koncie emerytalnym ZUS to zostanie mu wyliczona emerytura i powinna być wypłacana w takiej wysokości po odliczeniu kosztów dożycia , tylko nie że będzie żył do stu lat.
    Platforma nie chce zlikwidować młodych emerytów i swoich przywilejów aby wcześniej brać emeryturę a nam każą pracować do śmierci. B---da i chamy w czystej postaci, kiedy ktoś się za to weźmie i skopie im tyłki.
    Takie poniżanie długo pracujących to już nie ma słów. Cwaniactwo i głupota zarządzania jednocześnie aby poróżnić Polaków. Dla wszystkich te same prawa emerytalne skończyć z haniebnym kłamstwem Polaków i obniżać im emerytury kosztem młodych emerytów bez wieku emerytalnego, przepracowanego okresu i nie mających odłożonych żadnych składek na koncie ZUS. Odejdźcie krwiopijcy narodu Polskiego , by skończyło się upadlanie Polaków w ich własnym kraju. Rozwaliliście zakłady pracy a teraz szykujecie wielką biedę dla Polaka na emeryturze , g---je i dziady. PO i PSL sp---ać do roboty, a nie rządzić w Polsce.

    Odpowiedz
  • JORG(2015-07-08 17:36) Zgłoś naruszenie 303

    Po pierwsze na 10 mężczyzn do 82 roku życia przeżywa 1 osoba bo w Polsce tak długo nie żyją,te obliczenia t bzdury, a po drugie jak ktoś nie bedzie chciał to może pracować dalej jak ma zdrowie!

    Odpowiedz
  • JANUSZ(2016-08-30 21:16) Zgłoś naruszenie 280

    POLACY NIE SĄ JUŻ DEBILAMI,ABY IM ROBIĆ WODĘ Z MÓZGU- WYJDĄ NA ULICE- UCIEKNIECIE- JESTEŚCIE DLA NAS-TAK OBIECYWALIŚŚCIE- 40 LAT PRACY TO WYSTARCZY. W FEDUALIŹMIE BYŁA DZIESIĘCINA A U WAS PRZYNAJMNIEJ OŚMOIDZIEŚĘCINA - UWAŻAM ŻE JESZCZE CHILA TO WWSZYSTKO MOŻE PONIŚĆ OLBRZYMIĄ KĘSKĘ

    Odpowiedz
  • Piotr (2017-02-03 13:37) Zgłoś naruszenie 273

    Dlaczego procentowo nie można zaliczyć pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia? Co z moimi ponad 13-ma latami pracy właśnie w takich warunkach zapisanych na świadectwie pracy. (kierowca - konduktor PKS) Nie doznałem żadnego uszczerbku na zdrowiu? Nie powinno być 15 lat = 100%, 13 lat = 87%? Może Rząd Pani Beaty Szydło uczciwie to rozwiąże - to też jest sprawa zwykłych ludzi. Mam 60 lat i ponad 40 lat pracy składkowej. Pozostałe lata działalność gospodarcza, handel. art. przemysł. Chciałbym już odpocząć za uczciwie zapracowane pieniądze na uczciwej emeryturze z bolącym kręgosłupem i stawami. Żądam szacunku za uczciwą pracę a nie jakąś wcześniejszą śmieciową emeryturę bo dla mnie i osobom podobnym ona się po prostu należy.

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2015-09-26 13:49) Zgłoś naruszenie 231

    A co ze składkami rentowymi w ZUS jeżeli ktoś nie korzystał z renty, a co z pieniędzmi ze składek emerytalnych którzy nie zdążyli odebrać złotówki ze swojego konta emerytalnego.
    Niech ZUS oficjalnie przyzna co się dzieje z tymi naszymi składkami rentowymi i składkami zmarłych niedoszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • optymistka(2015-07-07 22:02) Zgłoś naruszenie 203

    Moi drodzy jestem za ustawą 40 lat pracy ale jak ktoś chce to niech pracuje dalej nawet 45 itd nie dajmy się zwariować, MUSIMY MIEĆ JAKIŚ WYBÓR zmęczona sprzątaczka -biurowa -robotnik- a nawet urzędnik będą mogli iść mając 40 lat pracy na emeryturę. Czekam na tę ustawę z niecierpliwością, A tak na marginesie urlopy wychowawcze są od 2015r. zaliczane do stażu składkowego.Dla kobiet powinien być staż 35 lat pracy.Myślę , że PO PSL PIS SLD i inne partie zagłosują na TAK. Pozdrawiam a szczególnie "35" i "40 latków"

    Odpowiedz
  • To tylko ściema śwynskich i parszywych liberałów(2015-07-07 14:15) Zgłoś naruszenie 172

    A ile składek i lat zapłacili do ZUSu uprzywilejowani wcześni emeryci TUSKOeBUZKA górnicy i mundurowi???
    A czy do 40 letniego stażu wlicza się chorobowe , bo wtedy płaci się tylko samą składkę zdrowotną.
    Poza tym czy kto pracując 40 lat nigdy nie zachorował??? To absurd.
    A kto dzisiaj potrafi mieć pracę przez 40 lat , jeśli w Polsce jest tak wysokie bezrobocie?

    Odpowiedz
  • GIENIEK(2015-07-08 21:22) Zgłoś naruszenie 130

    TO POLITYCY POZBAWILI WAS EMERYTUR.UMOWY ŚMIETNIKOWE BRAK SKŁADEK DO ZUS TO WSZYSTKO
    LUDZIE POWINNI SKŁADAĆ POZWY ZBIOROWE PRZECIWKO PAŃSTWU POLSKIEMU.LUDZIE ZACZYNAJĄCY PRACĘ WCHODZILI W UKŁAD ZBIOROWY BYŁO KOBIETA 60 LAT MĘŻCZYZNA 65 LAT.DLACZEGO TYLKO CI POLICJANCI KTÓRZY PO REFORMACH ZACZYNALI PRACE MAJĄ PRACOWAĆ DŁUŻEJ A U PRZECIĘTNEGO POLAKA JEST NA ODWYRTKĘ

    Odpowiedz
  • atyjh(2015-07-07 22:28) Zgłoś naruszenie 130

    Dlatego nigdy nie dawałem z siebie wszystkiego w pracy żeby trawa nie wyrosła na mn ie majac lat piedziesiat. Do przemyslenia młodym.

    Odpowiedz