40 lat stażu i zasłużona emerytura? Tak, ale niska

autor: Grzegorz Osiecki07.07.2015, 07:38; Aktualizacja: 07.07.2015, 07:51
4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczenia

4,998 mln - tylu emerytom ZUS wypłaca świadczeniaźródło: ShutterStock

40 lat stażu (opłacania pełnych składek) i zasłużona emerytura? Tak, ale niska. Im młodsza osoba skorzysta z takiego rozwiązania – jeśli ustawa zostanie przyjęta – tym mniejsze świadczenie dostanie. 60-latek będzie mógł liczyć tylko na 36 proc. ostatniej pensji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (93)

  • qwerty(2015-07-07 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Te wyliczenia to nie do końca prawda, bo autor zapomniał o emeryturze minimalnej.
    Co mówi matematyka i jakie są z tego wnioski ? Proszę nie przerażać się - będzie bardzo przystępnie dla każdego. Piękno matematyki na to pozwala.
    Emerytura minimalna wynosi dziś 880zł, a płaca minimalna 1750zł. Składka emerytalna to ok. 1/5 wynagrodzenia. Wiek dożycia wynosi ok. 82 lata, czyli emerytura wyliczana jest na 15 lat.. Aby otrzymać emeryturę minimalną trzeba będzie przez 25 lat płacić składkę emerytalną. Teraz liczymy. Lata składek dzielone przez lata na emeryturze to 25/15, czyli 5/3. Skoro 1/5 wynagrodzenia jest składką emerytalną, to wyliczona emerytura wyniesie 1750/3 (bo 5 razy 1/5 jest 1), czyli ok. 580zł. Ale spełnione są warunki emerytury minimalnej, więc trzeba dopłacić
    300zł do wysokości emerytury minimalnej. Ma znaczenie, czy ta dopłata będzie od 67 roku życia, czy od 60, jak się proponuje. To o 7 lat dłuzej dopłat wartych łącznie 25200zł. Gdyby wprowadzić warunek 40 lat płacenia składek - sytuacja się zmienia, gdyż wtedy wyliczona emerytura przekroczy 930zł (40/15 czyli 8/3 razy 350zł składki emerytalnej), więc dopłacać do emerytury minimalnej nie potrzeba. Tyle, że te 930zł/mc trzeba ze składek emerytalnych następnego pokolenia i tak płacić przez 7 lat dłuzej (łącznie 78120zł). Dlatego rząd nie chce zgodzić się ani na jedno, ani na drugie rozwiązanie. Dla niego najtaniej jest, aby wiek emerytalny wynosił 67 lat (a jeszcze taniej - 70 lat). Zatem - nie opłaca się płacić składki przez 40 lat, skoro taka sama będzie emerytura, jak po 25 latach płacenia...

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-07-07 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    A przy 49 latach płacenia składek (od 18 do 67 lat) stopa zastąpienia wyniesie ponad 60%, więc całkiem wysoko.

    Odpowiedz
  • hyj(2015-07-07 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Okazuje się ,że złodziejstwo nie ma barw politycznych.SLD czy PO-PSL jedna mafia.Na marginesie kto będzie miał 40-letni staż.Chyba tylko komuchy.

    Odpowiedz
  • Paweł(2015-07-07 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Średnia krajowa 4 tys ? Hahaha...

    Odpowiedz
  • Ada(2015-07-07 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ja chcę przejść na emeryturę tak jak moja mama w wieku 57 lat i nic mnie to nie obchodzi !!! Komuno byłaś wspaniała !!!

    Odpowiedz
  • emila(2015-07-07 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Składka to coś co się składa np. do banku i się ma koncie, a emerytalna to zapis dla żywych. Idea solidarności społecznej została wypaczona bo składki nie żywych nie przechodzą na żywych bo gdyby tak było to emerytury by wzrosły o 500 zł.

    Odpowiedz
  • poiuzt(2015-07-07 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko fajnie, tylko pominieto jedna rzecz. Zupelnym marnotrastwem jest, aby zbierane przez 40 lat skladki lezaly odlogiem zamiast pracowac na siebie. Wystarczy podzielic je na kilka czesci i inwestowac, dywersyfikujac ryzyko. Jesli zrobi sie to madrze oraz tak, aby sredniorocznie wyjsc ok. 2-2,5% ponad inflacje, to po 40 latach kwota poczatkowa (a wiec i stopa zastapienia) realnie sie podwoi.

    Odpowiedz
  • kier dziennikarskich kretynow(2015-07-07 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    autor jest kretynem i na jakiej podstawie twierdzi ze tak będzie wyglądało wyliczenie emerytury? To ile wg niego dostanie np. policjant strażak który przepracowal 15 lat i przeszedł na emeryturę w wieku 33 lat ? 10 zł emerytury? A tak naprawdę ma 1600zl tyle dostaje mój kolega z takim stażem.

    Odpowiedz
  • X(2015-07-07 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby te wyliczenia były prawdziwe, to z 1500 na rok robi się 18000 zł.jeśli to świadczenie będzie pobierane o 5,5 roku dłużej to mamy kwotę 99000zł odebranej emerytury w dniu samego tylko nabycia prawa do wyższej wmerytury przez os. w wieku 65,5.
    przy różnicy 6 tyś rocznie, pobrane emerytury zrównają się po 16,5 roku.. ;)) zatem "późniejszy" emeryt będzie się mógł cieszyć ze swej decyzji w wieku 82 lat - no, dostałem więcej, niż gdybym przeszedł na emeryturę jako 60-latek..

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-07-07 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    do 7 - o jakim leżeniu odłogiem składek piszesz ? Nie wiesz, ze są od razu wypłacanie emerytom ?
    do 8 - artykuł nie jest kretyński - pierwszy logiczny matematycznie bez bredni o 18% stopie zastąpienia
    do 5 - możesz przejść za 880zł brutto, bo więcej nie uzbierasz.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-07-07 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    JEST EMERYTURA RÓWNA DLA WSZYSTKICH: To CZĘŚĆ starej emerytury, tzw. Część SOCJALNA i wynosi 24% kwoty bazowej - od 1 marca 2015 r. jest to 3.308,33 zł. A więc ta część socjalna dzisiaj to 827 zł, tylko o 53 zł niższa od najniższej. I to właśnie jest EMERYTURA RÓWNA DLA WSZYSTKICH z takim samym stażem pracy lub inaczej dla WSZYSTKICH BOLSZEWIKOWATYCH, co to mają takie same żołądki. Pozostała część emerytury uzależniona była od wynagrodzenia, czyli wpłaconych składek, stażu pracy (1,3% za każdy rok pracy) i od okresów nieskładkowych, czyli chorobowego (0,7% za każdy rok stażu pracy). To był stary system wyliczania emerytury, a nowy jest prostszy - ile odłożyłeś składek, tyle dzielisz na miesiące pozostałe ci do przeżycia i masz wysokość emerytury/m-c. Ja nie miałem okresów nieskładkowych - NIE CHOROWAŁEM i stąd wszystkie 41 lat pracy były mnożone przez 1,3%. Do tego średnia wynagrodzeń z 10 kolejnych lat 220% przeciętnego wynagrodzenia. Suma summarum mam 4.000 emerytury. Z czego to wynika? Oto recepta: Emerytura jest pochodną mądrości > wykształcenia > umiejętności i pracowitości (liczy się także ilość i jakość pracy) > wynagrodzenia za pracę > zapobiegliwości, uczciwości, przewidywania i kształtowania swojej przyszłości, aż do późnej starości. A efekty właśnie są na starość. Pozdrawiam myślących, pracowitych i zapobiegliwych.

    Odpowiedz
  • 50+(2015-07-07 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Zaletą takiego rozwiązania jest to, że np. po przepracowaniu 40 lat i zwolnieniu z pracy, nie zostaje się bez środków do życia (a nie tak jak wprowadziła PO świadczenie dopiero po 67 roku życia). O mundurowych itp. nie wspomnę bo mam wysokie ciśnienie!!

    Odpowiedz
  • do 9 X(2015-07-07 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zapominasz o 2 sprawach. Wynagrodzenie za 5,5 roku pracy jest wyższe niz emerytura w tym samym czasie. Płacenie składki dodatkowo przez 5,5 roku da znacznie wyższą emeryturę w wieku 65,5 lat.

    Odpowiedz
  • Zoom(2015-07-07 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Najniższe świadczenia (zasiłek, emerytura, renta) to miesięcznie do ręki 150 euro - z tego nie da się przeżyć bez grzebania w śmietniku. Płaca minimalna to 300 euro - z tego nie da się założyć i utrzymać rodziny. Tłuste partyjne koty w spółkach skarbu państwa to miesięcznie do ręki 15000 euro - można pouczać Polaków jak powinni żyć. I niech nikt nie mówi że nie ma pieniędzy. Nie ma dla was, dla nas są. Ta władza sama prosi się o stryczek.

    Odpowiedz
  • do 11 JAROMIR(2015-07-07 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam tylko, że częsć socjalna jest NIEZALEŻNA od stażu pracy i wysokości zarobków - otrzymywał ją każdy tylko za sam fakt uzyskana prawa do emerytury.

    Odpowiedz
  • z(2015-07-07 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Za 5 lat w GP będzie tytuł "60 lat stażu i zasłużona emerytura? Tak, ale niska"

    Odpowiedz
  • brak słów(2015-07-07 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kogo najłatwiej okraść ? starych ludzi - nie będą palić opon i blokować dróg. Znoszą upokorzenia w milczeniu.
    By żyło się lepiej - oczywiście tym z rządu !

    Odpowiedz
  • Madafaka(2015-07-07 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze ZUS twierdził, że po 40 latach pracy jest pełna emerytura. To jak to się ma do tych 36 % placy, ktore nasz rząd proponuje. Zwykłe chamstwo i oszustwo ludzi. Oszukano ludzi przy nowej emeryturze, później oszukano ludzi wydłużąjąc im pracę, a teraz jeszcze raz chcą nas oszukać na 36 %. SKANDAL !!!

    Odpowiedz
  • m(2015-07-07 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jaromira nr 11. Brawo! Bez 0,3? całe 41 lat? No to tylko zazdrościć,Ja np , i tak większość nie miała takich mozliwości. Mam troje ( dzisiaj dorosłych dzieci) Jak myslisz Kto był z nimi w domu gdy dzieci chorowały? Ponadto jestem po dwóch operacjach Jak sądzisz Była to dla mnie frajda? Jestem sama Dzieciom bardzo ciężko ale jakoś sobie radzą. Mam kilkoro wnuków i chorą na Alschejmera matkę Do tego sama mam 2 grupę inwalidzką. Składkowych i nieskładkowych na dzisiaj mam 39 lat a mój wiek to 60 Chciaż jestem jak to się mówi biurowa tyle że u prywaciarza więc zarabiam niewiele (2500 brutto) to ile ja mogę dostac emeryturki? Od kiedy zacząć chodzić po śmietnikach?

    Odpowiedz
  • m(2015-07-07 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla "17" i "18"

    Odpowiedz