statystyki

RPO: Częściowo niezdolni do pracy są dyskryminowani przez przepisy emerytalne

autor: Bożena Wiktorowska06.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 06.07.2015, 09:20
emeryci-komputer-dokumenty

Konieczna jest zmiana przepisów emerytalnych, aby o rentę mogły się ubiegać wszystkie osoby z długim stażem ubezpieczeniowym bez względu na stopień niezdolności do pracy – wskazuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra pracy i polityki społecznej.źródło: ShutterStock

Konieczna jest zmiana przepisów emerytalnych, aby o rentę mogły się ubiegać wszystkie osoby z długim stażem ubezpieczeniowym bez względu na stopień niezdolności do pracy – wskazuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do ministra pracy i polityki społecznej.

Powodem zajęcia się sprawą tej grupy osób jest rozpoczęcie prac legislacyjnych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zmiany są konsekwencją wyroków Trybunału Konstytucyjnego (z 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13 oraz z 18 listopada 2014 r., sygn. akt SK 7/11). Przy tej okazji RPO chce także zmienić zasady ubiegania się o renty. Polski system emerytalny uzależnia możliwość ubiegania się o takie świadczenie od spełnienia określonych warunków. Prawo do niego mają wyłącznie osoby, które uzyskały od lekarza lub komisji lekarskiej orzeczenie o niezdolności do pracy. Konieczne jest także udowodnienie wymaganego stażu ubezpieczeniowego, którego wysokość zależy od wieku zainteresowanego.

Na przykład osoba ubiegająca się o świadczenie, która ukończyła już 30. rok życia, musi mieć na swoim koncie 5 lat składkowych i nieskładkowych. Ustawodawca wprowadził także warunek, że renta przysługuje, jeśli niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania podlegania ubezpieczeniu. Wyjątek od tej zasady został zapisany w art. 57 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 748). Okresu 18 miesięcy nie muszą udowadniać osoby mające staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny, pod warunkiem że są całkowicie niezdolne do pracy. RPO wskazuje, że taki zapis wyklucza z ubiegania się o świadczenie osoby częściowo niezdolne do pracy oraz pobierające świadczenie pielęgnacyjne, za które zaprzestano opłacania składek na ZUS ze względu na długi staż ubezpieczeniowy. Dotyczy to sytuacji, kiedy niezdolność do pracy powstała poza okresem ochrony. Tak więc jeśli zainteresowanym nie uda się udowodnić, że są całkowicie niezdolni do pracy, to nie mają prawa do renty. 


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Witek(2015-07-07 23:48) Zgłoś naruszenie 10

  Dlaczego głos zabierają hejterzy nie mający zielonego pojęcia o inwalidztwie i chorobach? Spróbujcie znależć pracę przy słabym wzroku lub słuchu, jak dla zdrowych jej nie ma. Albo z chorobami narządu ruchu. Jest się zdolnym do niektórych prac, w warunkach specjalnych itp. Nikomu nie życzę takiego życia, jeszcze przez 45 lat do emerytury, a później za 580 złotych miesięcznie. A na leki 400 złotych miesięcznie, żeby nie umierać codziennie. A młodzi, jak widzą wielkość swoich emerytur, gdy praca jest tylko śmieciowa, to zwieją z tego okradanego przez górników i mundurowych kraju. Wtedy reszta spali rządzacym ich mercedesy i wille, a ich powiesi na mocnej gałęzi.

  Odpowiedz
 • JACEK(2015-07-07 04:14) Zgłoś naruszenie 01

  "czesciowa niezdolnosc do pracy " w ogole nie powinna dawac prawa do renty -albo jest sie zdolnym do pracy , albo nie.

  Odpowiedz
 • gość(2015-07-07 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Albo renta albo praca albo zdolny albo chory !!!

  Odpowiedz
 • ertt(2015-07-06 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  to znaczy ,że jeśli pracownik koło 60 straci pracę ,wkładał do ZUS składki 30 lat i jest bezrobotny ,nie może znaleźć pracy i zachoruje to nie dostanie renty? co za ku...kraj,macocha dla wielu ,matka dla nielicznych!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane