statystyki

Warto wystąpić o przyznanie ulgi w spłacie renty

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska18.06.2015, 09:14; Aktualizacja: 18.06.2015, 10:05
Pieniądze, kalkulator

Warto wystąpić o przyznanie ulgi w spłacie rentyźródło: ShutterStock

Przez jakiś czas pobierałam w ZUS rentę socjalną. Z czasem udało mi się znaleźć pracę. Okazało się jednak, że moje zarobki przekraczały kwotę uprawniającą do jednoczesnego pobierania renty, o czym nie wiedziałam, bo nie znam się na przepisach. Wkrótce potem ZUS zobowiązał mnie do zwrotu nienależnie pobranej renty. Regulowałam zaległości poprzez wpłaty dobrowolne. Jednak moja obecna sytuacja jest bardzo trudna. Stwierdzono u mnie chorobę nowotworową, musiałam zrezygnować z pracy i nie mam z czego żyć, nie mówiąc o spłacie długu wobec ZUS, a mam jeszcze na utrzymaniu małoletnią córkę. Czy mam szansę na jakąś ulgę w ZUS?

Wydaje się, że tak. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) daje organowi rentowemu możliwość odstąpienia od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszenia wysokości potrąceń, ustalonej zgodnie z przepisami tej ustawy, lub zawieszenia dokonywania tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane