Rewolucja emerytalna PiS: Ile trzeba wydać na podwyżki dla emerytów

autor: Grzegorz Osiecki09.06.2015, 07:47; Aktualizacja: 09.06.2015, 08:39
Prezydent elekt Andrzej Duda podczas obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie

Jeśli pomysły PiS wejdą w życie, emerytura w dużo większym stopniu będzie zależała od okresu pracy.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Podwyższenie świadczenia minimalnego może być kosztem dla budżetu państwa na poziomie 0,5 proc. PKB rocznie. Chodzi o ok. 16 mld zł

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • o(2015-06-09 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    zamiast na stadiony i WIGOR-y propagowane przez premier Kopacz przeznaczyć te pieniądze na emerytury, trochę pieniędzy się znajdzie, a jeszcze inne oszczędności dokonane przez urzędy ministerialne i inne, to już będzie wiele

    Odpowiedz
  • ANNA(2015-10-29 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYTURY PO NOWEMU SĄ O 1/3 NIŻSZE OD TYCH PRZED 2015 R.CO NA TO PIS.CZY POZWOLI LUDZIOM PO 40 LATACH PRACY IŚĆ NA GŁODOWĄ EMERYTURĘ/

    Odpowiedz
  • piekło(2015-06-10 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    ***** mnie obchodzi ile to kosztuje,przez 47 lat płaciłem mam odpowiedni wiek i chce w końcu odpocząć od tych krwiopijców i złodziejskiej mafii politycznej.Trzeba było oszczędzac a nie przehulac nasze pieniądze na wycieczki,bankiety,gmachy z marmuru,wysokie nagrody,podwyzki co miesiąc,a teraz ugryżcie nas w dupę ,my chcemy to co nam sie należy konstytucyjnie a więc emeryture po 40 latach pracy bo my jej nie mamy i nie będziemy mieć.a po smietnikach nie mam zamiaru chodzic tylko dlatego,że jeden rudzielec nie pytając nikogo zmienił zycie tysięcy w koszmar.Powinien za to odpowiedziec przed sądem,bo w żadnym kraju tak sie nie robi.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2015-06-09 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Czekam na wprowadzenie ustawy emerytalnej 40 lat stażu pracy,ja mam 48 lat pracy i jestem na zasiłku.w tym roku powinienem przejść na zasłuzona i wypracowana emeryturę ale bezczelnie przedłużono mi ja jeszcze o rok a propozycja częściowej emerytury to złodziejstwo bo i tak wezma ja z mojej emerytury jakim prawem?Chodze na każde wybory ale tym razem będzie to zależeć tylko i wyłącznie czy prezydent zrobi tak jak mówił i czy nie okaże sie,że wycofa jak Komorowski.

    Odpowiedz
  • bartek(2015-06-10 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    To chory pomysł. Ci co nie pracowali dostaną więcej a pracującym przez 40 i więcej lat zostanie zabrane. Ot "mądrzy eksperci" Toż to by było większe złodziejstwo niż jest teraz.

    Odpowiedz
  • bartek(2015-06-10 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    DO OPTYMISTKI. Jeszcze Ci ten prezydent na czele z PIS bokiem wyjdzie, takie durne mają pomysły.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-06-09 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Osiecki, nie na żadnych "zaoszczędzonych sum" w ZUS. ZUS to nie bank, chyba pan tego nie rozumie.

    Odpowiedz
  • Krzysiek(2015-06-09 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Trudno się dziwić wyjeżdżającym z tego kraju, skoro co 15-20 lat zmienia się zasady gry. Ciekawe jak dzisiejsi zatrudnieni na tzw. śmieciówkach udowodnią okresy składkowe? A co z tymi, którym zabraknie kilku lat do wymaganego stażu, a mają odłożone składki, gwarantujące co najmniej minimalną emeryturę według obecnych reguł??

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-06-10 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież ,aż się prosi aby zrównać wiek emerytalny dla dłużej żyjących kobiet i krócej żyjących mężczyzn równo po 65 lat .Dalej skończyć z przywilejami resortowymi -nikt nie może w Polsce przejść na emeryturę póki nie skończy 60 lat .Skoro mamy biedę górna granica emerytury nie może przekraczać dwóch średnich krajowych t.j ok 8 tys brutto ,czy generał ,czy prokurator czy prezydent Państwa -chyba że dodatkowo zadba zasilając konto indywidualne ,ale z ZUS-u mowy nie ma .40 lat stażu to jest bardzo dobry pomysł i do zastosowania od dzisiaj ,ale zastanawia mnie jedno kto wpadł na genialny pomysł emerytur po 15 latach w służbach mundurowych toż to wstyd dla Państwa i dla tych ludzi ,którzy z tego skorzystali ,szkoda komentarza .Te miliardy są więc w zasięgu ręki tylko trzeba się chcieć narazić i raz przeciąć dywagacje na ten temat .

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-09 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej o d uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2015-06-10 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    a CO Z OSTATNIMI wcześniejszymi emerytami kobiety z 1953r i mężczyżni z 1948 roku - ustawa a stosunku do nich ZADZIAŁAŁA WSTECZ - W 2009 roku przeszedłem na wcześniejszą emeryturę (choroba zawodowa rocznik 1948) i już ze względu na stan zdrowia nie mogłem dalej pracować,. Wg. starej ustawy, na podstawie której przechodziłem na wcześniejszą em. to z chwilą osiągnięcia 65 lat, (u mnie to w 2013 roku ) powinien przejść na emeryturę powszechną MIEĆ JĄ OBLICZONĄ Z NOWĄ KWOTĄ BAZOWĄ. , a ja mam kwotę bazową z 2007 roku - bo PO-PSL WPROWADZIŁO NOWĄ USTAWĘ, KTÓRA nie powinna objąć roczników k-1953 i M 1948, a objeła, bo zadziałała wstecz !!! Czy Prezydent Duda zajmie się tą sprawą ?

    Odpowiedz
  • natan(2015-06-09 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    A ile miliardów idzie co rok na odprawy dla kolesi z rad nadzorczych i różnych spółek skarbu państwa oraz Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa !!!. Tam to dopiero są lewe miliardy !!!. Niech GP i prokuratura o tym napisze to znajdą się pieniądze na emerytury !!!

    Odpowiedz
  • om(2015-06-10 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj to kupa kamieni . Dlaczego renty wyliczane są w/g starego systemu oczywiście korzystniejszego niz dzisiejsze emerytury. Róznica jest ogromna . Gdzie my żyjemy , w idiotycznym państwie. Jak państwo moze to tolerować. Roczniki 53, mają mają po 35 latach pracy mniejszą emeryturę niż te same roczniki renty !!!

    Odpowiedz
  • xxx(2015-06-11 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Państwowy system/systemy emerytalne to w mojej ocenie jeden wielki szwindel , kant , oszustwo , złodziejstwo ...Służy wyłącznie do tego aby była możliwość oskubania do gołej skóry zwykłych szarych zniewolonych ( tym systemem ) obywateli aby opłacać absurdalne przywileje wybranych grup zawodowych ( sędziowie , prokuratorzy , mundurowi ...) , aby mogli pławić się w dobrobycie i luksusach. W Polsce najwyższe i najdłużej wypłacane emerytury mają Ci , którzy nie zapłacili ani grosza do systemu emerytalnego ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy ) . Oni ze swojej płacy brutto nie mają od zawsze potrącanych składek na ubezpieczenie emerytalne ...Za to maja prawo do najwyższych świadczen i mogą je uzyskiwać w wieku niespełna nawet czterdziestu lat. Ot , proszę jaka ta Polska hojna , szkoda że tylko dla tych uprzywilejowanych. Zdecydowana większość wśród pozostałych ( a w szczególności mężczyźni ) mają jak niewolnicy harować do śmierci. Tak było , tak jest ,i tak będzie . A dlaczego ??? tak naprawdę nikt tego nie wie - ale ruszyć to , zrobić z tym porządek - to jakoś żadna władza tego nie potrafi , nie jest do tego zdolna .

    Odpowiedz
  • Samoobrona RP(2015-06-13 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    A jak jest w Konstytucji z równością wszystkich obywateli ? Który zdrajca konstytucji wymyślił emerytury mundurowe , i dla innych trzymających władzę , lub jak kto woli za pysk . Generałowie i Biskupi mają około 20 tyś. emerytury i jeszcze dorabiają . Cała armia utrwalaczy władzy , PO Okrągłym Stole ma się doskonale . Jak by górna granica emerytur była 5000 zł , to by ZUS nie był bankrutem . A le Kopacz nigdy nie będzie Margaret T . a tym bardziej Angelą Merkel . Odejdzie w niebyt jak i Tusk , ale ONI mają nas ... dla nich liczy się mamona . Złoty Cielec, a nie tablice i przykazania , które ze złości rozbił Mojżesz !

    Odpowiedz
  • autor(2015-06-09 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej na emerytury niż na ośmiorniczki i kilometrówki.
    Jak do tej pory ZUS robi z naszymi pieniędzmi ( o przepraszam, z pieniędzmi rządu ) co chce.
    Ktoś kiedyś pytał ,, dlaczego Polacy nie chcą dłużej pracować", właśnie dlatego, że w tym systemie im dłużej pracujesz tym mniej masz, a nawet gdy umrzesz nie masz nic, bo to są pieniądze rządu, rządu, który je te pieniądze wypracował w pocie czoła, czego dowodem są taśmy prawdy.

    Odpowiedz
  • wr(2016-10-14 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    A co jak ktoś pracował i ma udokumentowane składki i dostaje od ZUS prognozy swojej emerytury i saldo składek. A teraz rząd się spieszy aby zdążyć ze zmniejszeniem emerytur bo zaraz ZUS będzie musiał płacić mężczyznom z wyżu demograficznego, bo kobiety mają niskie emerytury i ZUS chce przyciąć facetom kasę ..

    Odpowiedz