Reforma emerytur Dudy: Skrócenie wieku emerytalnego to bardzo niskie świadczenia

08.06.2015, 07:45; Aktualizacja: 08.06.2015, 07:47
Prezydent elekt Andrzej Duda podczas obchodów Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie

Prezydent elekt Andrzej Dudaźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Prezydent elekt Andrzej Duda przedstawił niedawno zarys projektu reformy emerytalnej, jaki chce złożyć. Miałby on zakładać m.in. obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Anna(2015-12-10 09:37) Zgłoś naruszenie 100

    Kazdy liczył na godziwa emeryture,ale sie zawiodł.To nieprawda,ze ludzie zyja dluzej.Moje kolezanki w wieku 60 lat sa juz od dawna wdowami,bo ich mezowie nawet nie zobaczyli emerytury.Pytanie gdzie sa pieniadze z osob,ktore placily skladki i zeszly z tego swiata?To sa miliony osob?gdzie sa ich pieniadze?W innych krajach wdowa,dostaje za meza emeryture,pomimo ze posiada swoja.A w Polsce te pieniadze przepadaja. Jak mozna uwierzyc,ze bedzie lepiej,kiedy teraz dopiero odczujemy brak pieniedzy w portfelu?A mialo byc tak pieknie,,,obiecanki,sasanki..

    Odpowiedz
  • załamana rencistka(2015-12-10 09:29) Zgłoś naruszenie 71

    Jestem na rencie i skonczylam 60 lat,wiec ZUS ,wiec automatycznie przejde na emeryture.Tylko,ze dostane 400zl.mniej...Przepracowalam 30 lat i nigdy nie pogodze sie,ze teraz bede musiala przezyc za 700zl.Gdybym za rok odeszla na emeryture wedlug starych przepisow zyskala bym 400 zlotych na plusie,a teraz?jestem zalamana...juz przy obecnej malej rencie to jest walka o przetrwanie,a przy zmniejszeniu jej,w ogole nie bedzie mozliwe przezycie?Czy p.prezydent przezylby za 700zł?,bo ja na same leki wydaje 200zl.miesiecznie...Mialo byc lepiej,a jest coraz gorzej..

    Odpowiedz
  • przedemerytalny(2015-12-09 16:18) Zgłoś naruszenie 21

    Niech Rząd poda ile nas podatników kosztuje utrzymanie aparatu Państwa i le idzie na emerytury dla tej części (państwowych emerytów)

    Odpowiedz
  • WYBORCY(2015-08-17 22:33) Zgłoś naruszenie 30

    WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ SKRÓCONY 50 LAT ŻYCIA I DOPIERO MŁODZI BY MIELI PRACE A NAUCZYCIELE PO 20 LATACH PRACY A NIE PO 30 POWINNI ODCHODZIĆ NA EMERYTURY- PRZYWILEJE. JEŚLI KTOŚ CHCE PRACOWAĆ DŁUŻEJ TO PROSZĘ BARDZO NIECH PRACUJE NIC NA PRZYMUS .
    TYLKO NIE CZASAMI 40 LAT PRACY O TO DOPIERO BY POLAKOM DOŁOŻONO ……………
    TAK JAK BYŁO ALBO JESZCZE LEPIEJ MA BYĆ NIC NIE GORZEJ CZEKAMY .

    UBOLEWAMY NAD TYM IŻ PREZYDENT ELEKT ANDRZEJ DUDA JAK WIDAĆ NIE MA SWOJEGO GESTU I SZACUNKU DO WYBORCÓW PO CO TE KWIATY DLA KOMOROWSKIEGO BYŁY PRZEKAZANE TYLE NIE PRZYJEMNYCH SŁÓW OD BYŁEGO PREZYDENTA PADŁO A TU JESZCZE DLA NIEGO KWIATY ……..UUUUUUUUUUUU …..WYBORCY ANDRZEJA DUDY PRZYGLĄDAJĄ SIĘ JAK TAK DALEJ BĘDZIE TAKA TAKTYKA PRZYSZŁEGO PREZYDENTA TO BĘDZIE SPALONY CZEKAMY NA SPEŁNIENIE WSZYSTKICH OBIETNIC A PRZEDE WSZYSTKIM WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY TAK JAK BYŁO WCZEŚNIEJ , PRZYWILEJE WSZYSTKIE ITD A BĘDZIE PAN WIECZNYM PREZYDENTEM …………DO USŁYSZENIA !!! WIEK EMERYTALNY MIAŁ BYĆ PRZYWRÓCONY LUB JESZCZE LEPSZY DLA LUDZI ….CZEKAMY CAŁY CZAS NA TO …
    WYBORCY

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2015-06-18 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dufa obieca i musi dotrzymać słowa. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie ma innej opcji. Ludzie głosowali na niego więc musi być wiarygodny i przeforsować ten temat

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-06-14 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Skrócić można staż ubezpieczeniowy, a wiek emerytalny obniżyć. Nie można skrócić wieku emerytalnego, ten tytuł to idiotyzm logiczny.

    Odpowiedz
  • Średnia statystyczna.(2015-06-09 18:09) Zgłoś naruszenie 30

    "Niezależnie od tego, jak popatrzmy na problem, to wszędzie na świecie podnosi się wiek emerytalny. Nie podnosi się go jednak tylko po to, aby pognębić obywatela i zmusić go do dłuższej pracy, ale robi się to po to, aby dać mu prawo, szansę do kontynuowania godziwego życia" - stwierdził ekspert ds. rynku pracy Kazimierz Sedlak. :

    Otóż kłamiesz ekspercie lub jesteś niedouczony - po poerwsze ,Niemcy obnizyli z 67 do 63r zycia ,po drugie zawsze tam był rownoległy warunek 40 lat pracy ,po trzecie ,na emerytury nie ma gdyz Polacy muszą pracować na takich jak Ty czy cwaniak Balcerowicz co nic nie robiąc żeruja na Nich.,po czwarte w tym kraju są ludzie którzy pracowali od 15 roku zycia ,pracowali też w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych a nawet w szkodliwych warunkach pracy.
    Po kolejne wiek zycia należy brać w stosunku do ubezpieczonych w ZUSie i wg lat wiodących w zamodzie bo taki nieroby Jak Wy w tym kraju faktycznie za długo zyja.
    Po kolejne

    Odpowiedz
  • Danuta(2015-06-09 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jestem jeszcze na emeryturze. Zgodnie z obowiązującą ustawą mogę przejść za 6 lat (jestem z rocznika 1959). W 1980 roku urodziłam córkę i wówczas jeszcze nie pracowałam, czyli nie mogłam mieć zapisanego w ZUS urlopu wychowawczego. Podjęłam pracę jak córka ukończyła 3 lata. Wobec powyższego mam pytanie, czy te trzy lata kiedy wychowywałam córkę ZUS w przyszłości doliczy mi do kapitału początkowego. Proszę kogoś mądrego o odpowiedź.

    Odpowiedz
  • OO(2015-06-08 22:14) Zgłoś naruszenie 10

    NICH ZUS ODDA MOJE SKŁADKI KTÓRE ZABIERAŁO PRZEZ 40 LAT KUPIĘ MIESZKANIE POD WYNAJEM I BĘDĘ MIEĆ 2500 A NIE 500ZŁ. JAK WYLICZYŁ ZUS.

    Odpowiedz
  • mvk(2015-06-08 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    cyt to wszędzie na świecie podnosi się wiek emerytalny.
    Nie kłam kolego ekszpercie !!!

    Odpowiedz
  • " Za 30 parę lat, ... jak dobrze pójdzie" ...(2015-06-08 19:38) Zgłoś naruszenie 01

    Jak "ćwierkają" co odważniejsze 'wróbelki" z otoczenia Prezydenta -Elekta
    przywrócenie poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego : 60 lat dla Kobiet i 65 lat dla Mężczyzn
    i poprzednich zasad ustalania kwoty emerytury ... jest podobno w tej chwili niemożliwe.
    No i zaczynają już spadać pierwsze ... " GRUSZKI " z wierzby ... obiecywane przez Kandydata
    Jakże prawdziwie brzmią słowa aforyzmu :
    " Głęboko WIERZĄCYM w obiecywane ... << GRUSZKI NA WIERZBIE>> przez kandydatów
    ... powinno się zabierać prawo wyborcze.
    Słusznie też zauważył Janusz Mikke herbu Korwin:
    "Gdyby wybory miały cos zmienić, to już dawno byłyby zakazane" ...

    Odpowiedz
  • zmęczony pracuś(2015-06-08 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Moi drodzy mam 58 lat i 40 lat pracy i chciałabym już przejść na emeryturę.No ile można pracować.
    Młodzi nie maja pracy a ja muszę pracować 50 lat. Liczę na Pana Prezydenta Andrzeja Dudę że podpiszę ustawę dot. przejścia na emeryturę po 40 latach pracy bez względu na wiek.Pozdrawiam kochanych "emerytów" czekających na emeryturę.

    Odpowiedz
  • A ten EKSPERT to pewnie(2015-06-08 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    z ul.czerskiej? Albo jakaś czerwona kreatura w rodzaju Pietru- albo Petru.

    Odpowiedz
  • Anarchista(2015-06-08 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jest jeszcze jeden patent: niech wszyscy zaczną robić na czarno i ten złodziejski system wtedy runie :-D

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-08 15:54) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego w temacie emerytury po osiągnięciu wieku 67 lat - za każdym razem pomijany jest fakt, iż nie wszyscy mają obowiązek pracować do 67 lat.
    Są tacy - a jest ich niemało, którzy nie muszą pracować do 67 - bo tak władza sobie wymyśliła.
    Czy taki rolnik, górnik czy mundurowy musi być dotowany przez współobywateli?
    Dlaczego mam pracować na przywileje innych?

    Odpowiedz
  • gosc(2015-06-08 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    niech wszyscy płacą składki a wysokość emerytury niech zależy od zapłaconych składek.
    Dotyczy to rolników, górników, mundurowych i innych,
    Jak wszystkich będą obowiązywać jednakowe zasady - to dopiero będzia równość o której mowa w Konstytucji

    Odpowiedz
  • Bzdury, bzdury, bzdury do potęgi?(2015-06-08 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Stosujcie złodzieje realną długość zycia, a świadczenia będą wysokie. Kto zyje na emeryturze 20 lat, bo wg zusu tyle zyją emeryci, tyle tylko ze zyją max 5 lat a pieniądze zgarnia złodziejski zus?

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-06-08 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    do Halbana i POdobnych :
    ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

    A przez Kogo to budowane zakłady wyprzedawał Tusk jak rodowe srebra i co zrobił z tą kasą?
    Dlaczego Ich POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom (patrz portal "Dwa Grosze" tytuł -Uradowany Górnik) tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?. --Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!!
    (Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.
    Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko mozna ukraść i SN na to pozwolił.
    Proszę Pamiętać --ludzie twierdzą ,”gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć” - Ja wiem jedno-- jaki Prezydent taki zamach w Toruniu – a za „dupka „ nawet na stanowisku Prezydenta nikt sobie nie będzie życia marnował gdyż jako ludzie wierzący w Boga ufamy ,ze kiedyś temu głupcowi będziemy mogli opowiedzieć naszą krzywdę i zażądać Jego skórki.

    Odpowiedz
  • na złodzieju czapka gore i już czekają na majorę..(2015-06-08 14:19) Zgłoś naruszenie 00

    walizki już pakują???ELEWARR ich dobije???

    Odpowiedz
  • polak(2015-06-08 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Macie na czołgi , dla mundurowych , sędziów prokuratorów nie placący ZUSu , górników, mld nie wiadomo gdzie wydane, na Ukrainę, na premie bankierów Prezesów spółek to i na godziwe emerytury tez są !

    Odpowiedz