Emerytura za pracę w szczególnych warunkach po 1998 roku: Albo pomostówka, albo bruk

autor: Bożena Wiktorowska14.05.2015, 07:28; Aktualizacja: 14.05.2015, 08:07
Emeryt

Ta grupa pracowników ma już na swoim koncie 15 lat zatrudnienia.źródło: ShutterStock

Pierwsze osoby zatrudnione po 31 grudnia 1998 r. wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogłyby już przejść na emeryturę. Zamiast tego mogą stracić pracę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • niech posłowie też tak mają(2017-12-06 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jako wyborcy wnosimy, aby otrzymanie emerytury przez posła było uzależnione od przepracowania jeszcze jednego dnia jako poseł po zakończeniu kadencji Sejmu, gdy już do niego taki były poseł nie jest wybrany.

    Odpowiedz
  • marian(2016-10-28 19:53) Zgłoś naruszenie 92

    Mam 27 lat przepracowanych w warunkach szczególnych w hucie.Niestety pomostówki nie dostane z powodu nie przepracowania 1 dnia po 2008r.w warunkach szczególnych.Pomimo usilnych starań nie udało mi się przez pół roku znaleźć zatrudnienia które by spełniało wymagania ZUS.Kto przyjmie 60latka do pracy np.w kopalni na 1 dzień ?

    Odpowiedz
  • gitek(2015-06-20 07:17) Zgłoś naruszenie 30

    Program 50+ który wymyśliła mafia POkradniemy własnie na tym polego. Na bruk.

    Odpowiedz
  • Anka(2015-05-24 11:17) Zgłoś naruszenie 15

    ZAWOD z IP: 145.237.2.* (2015-05-14 08:38)

    Po piętnastu latach dostaje się 40 % ostatniej wypłaty nieuku i nikt przy zdrowych zmysłach na taką emeryturę nie odejdzie. Nawet jak ktoś zarabia 2500 to figa. By dostać pełną emeryturę (75 % ostatniej wypłaty) trzeba potem jeszcze długo pracować. Dodam, że za każdy przepracowany rok dolicza się 1,2 %, ale po ukończeniu 55 roku życia. Więc sobie policz ile lat trzeba jeszcze pracować by jakoś przeżyć na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Ty 21 należysz do tej niechcianej hućpy??????????/(2015-05-16 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    precz z lewakami i postkomunistami przesiąkniętymi spaczonym PRL-em.Właśnie Kukiz i Duda was rozmazują już teraz i nie powinno być wam smutno ,bo robotnikom zgotowaliście smutek umową okrągłego stołu.Przez 25 lat gryzienia ludu długopracującego,lud wam pokaż co potrafi i bez narzekań w smutku czekajcie do skutku.

    Odpowiedz
  • Leo(2015-05-15 08:48) Zgłoś naruszenie 10

    tra głosować w wyborach na dudę, on wam wszystko załatwi - niski wiek emerytalny, pracę, dodatki wszelkiej maści i co tylko wam się marzy. tak mówi - a jak mówi to ... mówi. jacuś kurski wiedział co mówi; 'ciemny lud kupi wszystko.' kiedy ludzie i rządzący w końcu zrozumieją, że ludzie powinni żyć z pracy a nie z przywilejów, dodatków, ulg, zapomogi i co tam jeszcze ślina na język przyniesie. Praca i tylko praca matoły. Tak więc trza wybrać Dudę by sie czegoś lud nauczył a następnie Pawełka Kukiza i PIS do sejmu. Oj bedzie się działo, będzie wesoło, będą pomniki ... Historia kołem się toczy. Jeszcze jedno pokolenie a będą stawić pomniki ... Gierkowi za emerytury i prawdy nie zakrzyczyci, nie zamkniecie. 50 lat temu komuniści też myśleli że mają rację i co ... I nie jestem z PO - jestem lewicowcem ale prawdziwym a nie czerwonym.

    Odpowiedz
  • nadzieja(2015-05-15 06:36) Zgłoś naruszenie 50

    Przez to,że przedłużono mi o rok przejście na emeryturę chociaż mógłbym juz w tym roku jako 65-letnia osoba z niej skorzystać po 48 latach pracy,jestem zmuszony brać zasiłek dla bezrobotnych.Rząd ukarał mnie za długoletnia prace od 17 roku zycia.Nie mam zaufania do rządu polskiego a juz do PO wogóle.Takie osoby które maja już wyliczona emeryture od 65 roku życia nie powinne miec przedłużonego wieku emerytalnego,bo to jest oszustwo.Mam nadzieje,że w końcu doczekam tej korekty i za tak długi staz przejde na zasłużona emeryturę.Nikt z dzisiejszych młodych ludzi nie będzie miec tak długiego stażu,bo zaczynaja prace pózniej niz my z lat 50-tych.ciekawe czy prezydent w końcu zajmie sie ta korekta obiecaną?

    Odpowiedz
  • cd(2015-05-14 21:01) Zgłoś naruszenie 130

    Polacy zostali sprowadzeni do roli niewolników dla syjonistycznej hucpy wyprowadzającej olbrzymie kapitał z Polski w sposób złodziejski i zakamuflowany. Tak dalej być nie może Naród Polski niedługo otrząśnie się z gó... narzuconego na niego po 1989, dla niektórych speców może to być groźne w skutkach. Należy w Konstytucji ustalić podstawowe prawa pracowników do 8 godzinnego dnia pracy i tylko 5 dni pracy w tygodniu

    Odpowiedz
  • Jan Rulewski, senator Platformy Obywatelskiej(2015-05-14 18:36) Zgłoś naruszenie 141

    Jan Rulewski, senator w bamboszach Platformy Obywatelskiej, wyciera sejm od 25 lat niech odpowie
    na pytanie ?
    Kto i z jakich powodów nie uwzględnił zapisów o wieku emerytalnym po osiągnięciu stażu pracy 35 lat kobiet i 40 lat mężczyzn, którzy mogli uzyskać emeryturę bez względu na wiek, zgodnie z zapisem ustawy z 1997 roku. Pytam kto pozbawił wielu ludzi praw nabytych.
    Dziwę się że ktoś jeszcze głosuje na takiego człowieka z normalnych obywateli. Pan i wielu podobnych doprowadził do tego że jak człowiek słyszy słowo solidarność to dostaje torsji i trzyma się z kieszeń !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pani Taranowska ze wspóltowarzyszami układa ......(2015-05-14 15:49) Zgłoś naruszenie 80

    bzdurne przepisy.A gdzie są wszyscy co prrzepracowali ciągiem 20 lat w szczególnych a nie mieli 15 lat do 1999r. i ustawodawca odciął ich od uzyskania pomostówki wprowadzając pracę 1 dnia po 2008r. a jednocześnie zlikwidował ich stanowiska w nowych wykazach???//miały być wygasające a tu robi się zapalające bez końca tylko tych co nabyli i spełnili warunki nabito w butelkę.Druga sprawa to UE domaga się od polski wprowadzenia jednolitych emerytur tak dla krus jak i zus oraz uprzywilejowanych róznej maści.Niemożna jednych okradać aby drugim młodszym dać.

    Odpowiedz
  • pani Taranowska ze wspóltowarzyszami układa ......(2015-05-14 15:49) Zgłoś naruszenie 10

    bzdurne przepisy.A gdzie są wszyscy co prrzepracowali ciągiem 20 lat w szczególnych a nie mieli 15 lat do 1999r. i ustawodawca odciął ich od uzyskania pomostówki wprowadzając pracę 1 dnia po 2008r. a jednocześnie zlikwidował ich stanowiska w nowych wykazach???//miały być wygasające a tu robi się zapalające bez końca tylko tych co nabyli i spełnili warunki nabito w butelkę.Druga sprawa to UE domaga się od polski wprowadzenia jednolitych emerytur tak dla krus jak i zus oraz uprzywilejowanych róznej maści.Niemożna jednych okradać aby drugim młodszym dać.

    Odpowiedz
  • pani Taranowska ze wspóltowarzyszami układa ......(2015-05-14 15:49) Zgłoś naruszenie 50

    bzdurne przepisy.A gdzie są wszyscy co prrzepracowali ciągiem 20 lat w szczególnych a nie mieli 15 lat do 1999r. i ustawodawca odciął ich od uzyskania pomostówki wprowadzając pracę 1 dnia po 2008r. a jednocześnie zlikwidował ich stanowiska w nowych wykazach???//miały być wygasające a tu robi się zapalające bez końca tylko tych co nabyli i spełnili warunki nabito w butelkę.Druga sprawa to UE domaga się od polski wprowadzenia jednolitych emerytur tak dla krus jak i zus oraz uprzywilejowanych róznej maści.Niemożna jednych okradać aby drugim młodszym dać.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-05-14 15:46) Zgłoś naruszenie 63

    do innych durniów - nie po 15 latach pracy a po 15 w szkodliwych i niebezpiecznych w wieku 60r zycia.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-05-14 15:44) Zgłoś naruszenie 151

    do Obserwatora -zwyczajnie jesteś glupi i zawistny!
    Pracuje od 15 r życia i reprezentuje wielu takich.Mam nadpracowane dodatkowo 1000 (dni - nie godzin )czyli 5 lat w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w swieta i niedziele-wigilie -sylwestry ) ,do 1998r miałem 17 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych Szlachcic z Psiej Wólki Komorowski POzwolił abybyły juz Premier także były Ćpun ze spóldzielni Świetlik ogłosił, że POlicji i wojsku można zmienić wiek emerytalny tylko dla nowo-wstepujących "gdyż nie zmienia się reguł w trakcie gry”- a nas robotników zmusił do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. .Tak wielu ludzi skazano wstecznie po fakcie tej pracy na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz podczas badania okresowego nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zawodowego uszkodzenia zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN). Kto też dalej zatrudni tych co mają uszkodzone zdrowie wskutek pracy w tych warunkach. ?
    Codziennie spotykam ludzi takich jak ja co Komorowskiego nienawidzą i przeklinają bo z rozpaczą patrzą w najblizszą przyszłość.

    Odpowiedz
  • PRAWO ?(2015-05-14 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarzą , która jest na liście zawodów szkodliwych np. DDD,, to nie podlega przepisom o wcześniejszej emeryturze , ale gdyby zatrudnił pracownika ,do tej samej szkodliwej pracy to jemu należy się!!!Czy to jest zgodne z KONSTYTUCJĄ ?Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi że tak , o czym był już artykuł w Gazecie Prawnej, a ja mam też taką odpowiedż z R.P.O.

    Odpowiedz
  • ewa(2015-05-14 14:26) Zgłoś naruszenie 51

    Bogaty budżet państwa polskiego , a któż to przechodzi na emeryturę po 15 latach pracy ?, to chyba jakaś paranoja

    Odpowiedz
  • MK(2015-05-14 12:48) Zgłoś naruszenie 101

    Polski system emerytalny niszczy podstawowe zródło bogactwa narodu jakim jest uczciwa praca !
    Dziwny to kraj gdzie Związki Zawodowe przez skrajny egoizm zapędziły do dalszej pracy ludzi z 45-50-letnimi stażami pracy i cicho sza !! Kto wprowadził emerytury pracownicze za długoletni staż zawodowy 30-35-lat w wieku 55-60-lat ,czyli 20-24-lata przepracowane Skoro po przepracowaniu 45-lat w Polsce ludzie umierają z głodu na zasiłkach przedemerytalnych ! Z czyjego kapitału pobierają emerytury uprzywilejowani po 15-25-latach ogólnego stażu zawodowego ?

    Odpowiedz
  • TIGER 333(2015-05-14 12:12) Zgłoś naruszenie 80

    do Obserwator : jak byś pracował na takim stanowisku jak ja tj. huta na COS-ie (ciągłe odlewanie stali) gdzie temperatura latem sięga rzędu 70 stopni to byś inaczej gadał, ale ty pewno siedzisz w biurze w garniturku i w klimatyzowanym jeszcze pomieszczeniu to takich ludzi jak ja będziesz nazywał nierobami, popatrz lepiej na siebie jaką pracę wykonujesz, przyjdź chociaż na 1 dzień na taki wydział latem gdzie temperatura na zewnątrz przekracza 38 stopni to wtedy zrozumiesz takich pracowników jak ja

    Odpowiedz
  • Echo(2015-05-14 09:59) Zgłoś naruszenie 80

    Związki poza zakłady pracy. Mam ich dość

    Odpowiedz
  • Hanah(2015-05-14 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    A niech przeliczają kapitał początkowy, i tak dbają o siebie w ZUS-ie nie o mnie. Koniec mojej żółci.
    Jestem bardzo chora, lekarz orzecznik potraktował mnie jak intruza. Ich zadanie to odrzucić jak najwięcej zwolnień, zasiłków rehabilitacyjnych. Niech się nacieszą że odebrała mi pani orzecznik zasiłek rehabilitacyjny. Ja nie mogę pracować, zastępuje mnie syn. A pani orzecznik niech otworzy szerzej oczy na człowieka bo nie wie co przed nią jak każdy z nas.

    Odpowiedz