statystyki

Emerytury pomostowe: Zatrudniony musi wiedzieć o wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach

autor: Bożena Wiktorowska21.04.2015, 07:40; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:34

Przedsiębiorcy mają mieć obowiązek informowania podwładnych o prowadzeniu wykazu stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taką zmianę zakłada poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i ustawy o emeryturach pomostowych, przedłożony przez SLD. Dokument ten powstał z inicjatywy OPZZ.

– Mamy wiele skarg od zatrudnionych, którzy tylko przez przypadek się dowiadują o tym, że ich pracodawca przygotował wykaz stanowisk, na których jest wykonywana praca uprawniająca do emerytur pomostowych. Aby firmy nie ukrywały faktu przygotowania takich list, a w ten sposób niektóre z nich unikają płacenia dodatkowych składek na fundusz emerytur pomostowych, potrzebne jest doprecyzowanie przepisów – tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

29,4 mln zł tyle miesięcznie kosztuje ZUS wypłata emerytur pomostowych

Autorzy projektu uznali, że niezbędne jest także jednoznaczne określenie procedury w przypadku nieumieszczenia pracowników w ewidencji osób mogących mieć prawo do pomostówek. Chodzi o sytuację, kiedy przedsiębiorca wychodzi z założenia, że w jego zakładzie nikt nie wykonuje pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdaniem OPZZ Państwowa Inspekcja Pracy powinna mieć możliwość nakazania firmie wprowadzenia takiego wykazu, a także przeprowadzenia aktualizacji wykazu stanowisk, gdzie występują szczególnie szkodliwe warunki zatrudnienia, jeśli on już istnieje.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane