statystyki

Emerytury pomostowe: Zatrudniony musi wiedzieć o wykazie stanowisk pracy w szczególnych warunkach

autor: Bożena Wiktorowska21.04.2015, 07:40; Aktualizacja: 21.04.2015, 09:34

Przedsiębiorcy mają mieć obowiązek informowania podwładnych o prowadzeniu wykazu stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taką zmianę zakłada poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i ustawy o emeryturach pomostowych, przedłożony przez SLD. Dokument ten powstał z inicjatywy OPZZ.

– Mamy wiele skarg od zatrudnionych, którzy tylko przez przypadek się dowiadują o tym, że ich pracodawca przygotował wykaz stanowisk, na których jest wykonywana praca uprawniająca do emerytur pomostowych. Aby firmy nie ukrywały faktu przygotowania takich list, a w ten sposób niektóre z nich unikają płacenia dodatkowych składek na fundusz emerytur pomostowych, potrzebne jest doprecyzowanie przepisów – tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

29,4 mln zł tyle miesięcznie kosztuje ZUS wypłata emerytur pomostowych

Autorzy projektu uznali, że niezbędne jest także jednoznaczne określenie procedury w przypadku nieumieszczenia pracowników w ewidencji osób mogących mieć prawo do pomostówek. Chodzi o sytuację, kiedy przedsiębiorca wychodzi z założenia, że w jego zakładzie nikt nie wykonuje pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdaniem OPZZ Państwowa Inspekcja Pracy powinna mieć możliwość nakazania firmie wprowadzenia takiego wykazu, a także przeprowadzenia aktualizacji wykazu stanowisk, gdzie występują szczególnie szkodliwe warunki zatrudnienia, jeśli on już istnieje.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane