Zmiany w emeryturach 2015: Dobrowolne ubezpieczenie podstawą do przeliczenia

autor: Bożena Wiktorowska08.05.2015, 08:28; Aktualizacja: 08.05.2015, 10:10
babcia, komputer, senior

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą ubiegać się o ustalenie wysokości emerytury na podstawie kapitału emerytalnego zgromadzonego na koncie w ZUSźródło: ShutterStock

Nawet jeden dzień podlegania ubezpieczeniu po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego umożliwia ponowne wyliczenie świadczenia najstarszym ubezpieczonym

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • phi(2015-05-08 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Sz.P.Wiktorowska-pewnie będę pytać do znudzenia-
    Czy emeryt który w roku 2009 osiągnął wiek emerytalny a dopiero od 2013r pobiera emeryturę kapitałową może skorzystać z korzystniejszego podzielenia jego kapitału początkowego przez KRÓTSZE dalsze lata trwania życia?wg:
    "Osoby ubiegające się o emeryturę kapitałową mogą domagać się od ZUS ustalenia wysokości świadczenia z uwzględnieniem tablic życia obowiązujących w dniu, kiedy ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny."
    ". Nowelizacja przewiduje, że skorzystają z nich również ci ubezpieczeni, którym ZUS już przyznał i obliczył nową emeryturę. "
    są to 2 cytaty z Pani artykułu ...ale ZUS odmówił mi przyjęcia wniosku!

    Odpowiedz
  • babcia która musi jeszcze pracować bo jej dołożono(2015-05-08 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    to nie ZUS odmówił przyjęcia wniosku, to jakaś panienka lub pan... trzeba się "uprzeć" mieć dwa egzemplarze i poprosić o potwierdzenie przyjęcia lub odmowy...
    ZUS ma obowiązek przyjąć pismo i ewentualnie w ciągu 30 dni udzielić odpowiedzi na piśmie. Można też wysłać pocztą.

    Odpowiedz
  • płatnik(2015-05-08 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS nie potrafi odpowiedzieć na pismo. ZUS potrafi podpisać tylko to, co wydrukował system.

    Odpowiedz
  • phi(2015-05-08 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Dzięki za wsparcie "babciu która musi jeszcze pracować bo Jej dołożono" i współczuję ale przed ponownym pójściem do ZUS i "uparciem się" wolałabym być pewna -bo "pani " uzasadnia swą odmowę tym ,że dotyczy to osób które po raz pierwszy składają wniosek o nową emeryturę a nie tych co ją pobierają i pracują ,przeliczając emeryturę raz na rok,jak to było w moim przypadku-wiek emerytalny skończyłam w 2009 a na kapitałową emeryturę przeszłam w roku 2013.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-05-08 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Sprostytuowany system z 35-letnimi emerytami w służbach, już dawno zbankrutował , tylko prostytutki polityczne boją się to ogłosić . Jednak najdalej za 10 lat trzeba będzie to obwieścić durnym wyborcom , że kasa państwowa jest okradziona do cna i , ze trzeba płacić po równo . Z tego powodu służby , administracja , adwokaci , sędziowie , lekarze stracą swoje wysokie emerytury , a zyskają okradani dotychczas mikroprzedsiębiorcy i inni , których rabowano . Na dziś średnia emerytura wynosi 2750 zł . Gdyby każdy emeryt uzyskał 2400 zł , bylibyśmy narodem szczęśliwych emerytur . a tak - szczęśliwi są ci , którzy nas rabują . Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz
  • dzięki Komorowskiemu i koalicjiPO+PSL.............(2015-05-09 09:04) Zgłoś naruszenie 10

    bezprawnie okradziono z wcześniejszych emerytur ludzi ze spełnionymi warunkami do nich/mężczyżni 1949-1953/,dlaczego ostatni rocznik to 1953,a to dlatego że jest zasiana niesprawiedliwość społeczna poparta przez stroniczy TK.Innym razem było to posunięcie niezgodne z równością płci,dziś UE.TK,mówią jednym głosem.Kobiety z 1953r. otrzymały a mężczyżni nie uzyskali wieku 60 lat do 2009r.Ale koalicjant zadbał o rolników i przydzielił 5-cio letni okres przejściowy.Oto sprawiedliwość po europejsku sięgające dna.Teraz ci sami mężczyżni mający staż 45 lat muszą pracować jeszcze 5 lat do emerytury i co rok obcina im się wysokość emerytury przez coroczne dodawanie 1 miesiąca dłuższego życia.Bagno prawne UE i TK o zaopatrywaniu społecznym.!!!

    Odpowiedz
  • zakończmy działanie polityczne wobec naroduPO+PSL.(2015-05-09 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    popierane przez prezydenta i zdecydujmy się na głosowanie,zabierając ze sobą swój długopis.!!!

    Odpowiedz