Na biurka premiera Morawieckiego oraz minister Maląg, szefowej resortu rodziny i polityki społecznej, trafiły cztery warianty rozwiązań, które są odpowiedzią na postulaty opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Idą w kierunku zniesienia zakazu pracy zarobkowej dla osób pobierających świadczenia opiekuńcze oraz zrównania świadczeń dla wszystkich opiekunów bez względu na to, kiedy powstała niepełnosprawność ich podopiecznych. To dwa najważniejsze postulaty, których spełnienia domagają się od lat. Także podczas ostatnich protestów pod Pałacem Prezydenckim.

To odpowiedź na dwa najważniejsze postulaty

Autorem proponowanych rozwiązań jest Paweł Wdówik, wiceminister w MRiPS, który opracował je i wyliczył wraz z grupą ekspertów m.in. z SGH, UW, Instytutu Badań Strukturalnych. Jest to sytuacja bez precedensu, bo dotąd Ministerstwo Rodziny konsekwentnie powtarzało, że nie przewiduje umożliwienia pracy zarobkowej przy jednoczesnym pobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego.

Znamienne jest to, że o propozycjach ministra Wdówika dyskutują eksperci i środowisko, natomiast trudno o komentarz ze strony polityków, których zdanie jest tu kluczowe. – Ciągle wygrywają inne priorytety – ucina Paweł Wdówik pytany o reakcję swoich przełożonych. – Nie wiem, czy i kiedy postulaty protestujących opiekunów będą zrealizowane. Propozycje z mojej strony wyszły, na razie nie mam żadnej odpowiedzi. Proszę tam pytać, co dalej.

Spytaliśmy. W sprawie przygotowanych propozycji ministerstwo nie odpowiedziało.