statystyki

Czy niepracujący ma prawo do renty

autor: Bożena Wiktorowska04.02.2015, 17:00
Czy starszy pracownik musi być ubezpieczony?

Czy starszy pracownik musi być ubezpieczony?źródło: ShutterStock

Starszy pracownik ubiegający się o przyznanie świadczenia nie musi przedstawiać dokumentów, że w ciągu ostatnich 10 lat podlegał ubezpieczeniu przez okres 5 lat

Czy każdy ubezpieczony dostanie rentę z ZUS?

Absolwent szkoły zawodowej podjął pracę na podstawie umowy o dzieło. W ten sposób przez pięć lat zarabiał na życie. Po prawie dwuletniej przerwie udało mu się znaleźć pracę na podstawie umowy-zlecenia. Po roku zatrudnienia stracił ją. Przez kolejne dwa lata bezskutecznie szukał pracy. Idąc na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, zemdlał na ulicy. Po kilkumiesięcznym leczeniu lekarz wyjaśnił mu, że chociaż ma 25 lat, to jego stan zdrowia kwalifikuje go do ubiegania się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy ZUS przyzna mu takie świadczenie?

Renta przysługuje tylko osobom, które nie tylko są niezdolne do pracy, ale mogą udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy, odpowiedni do wieku, w którym niezdolność do pracy powstała. W tym przypadku wynosi on łącznie 3 lata składkowe i nieskładkowe, więc jeśli nawet lekarz orzecznik ZUS uzna niezdolność do pracy, to renty i tak nie można uzyskać. ZUS przyjmuje, że warunek stażowy jest spełniony, gdy ubezpieczony, który nie ukończył 20 lat, ma na koncie jeden rok składkowy i nieskładkowy. Dwuletni udokumentowany staż musi posiadać osoba, u której niezdolność do pracy powstała w wieku 20–22 lata. Warunek wymaganego stażu jest spełniony, jeśli co najmniej trzy lata składkowe i nieskładkowe ma osoba, u której niezdolność do pracy ujawniła się w wieku od 22 do 25 lat. Osoby, które stały się niezdolne do pracy w wieku od 25 do 30 lat muszą mieć na koncie co najmniej 4 lata składkowe i nieskładkowe. Dla tych, które ukończyły 30. rok życia, to 5 lat składkowych i nieskładkowych. Przy czym osoby, których niezdolność do pracy powstała powyżej 30. roku życia, 5-letni okres muszą udowodnić w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do dziesięciolecia tego nie zostaną wliczone okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. To zaś oznacza, że okres badany przez ZUS jest przesunięty wstecz o tyle lat, ile dana osoba pobierała wyżej wymienione świadczenia. Dodatkowo osoba aktualnie nieubezpieczona musi udowodnić, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • zdrowa Polka(2015-02-13 18:18) Zgłoś naruszenie 71

  Każdy CHORY człowiek winien mieć prawo do otrzymania renty chorobowej!!! Niezależnie od stażu pracy. A to dlatego, że tej pracy po prostu nie ma i praktycznie dla wielu jest niedostępna. Zatem staż pracy NIE MOŻE warunkować przyznanie renty!.

  Odpowiedz
 • cd(2015-02-08 19:33) Zgłoś naruszenie 40

  Państwo, które swoją błędną antypolską polityką zlikwidowało Zakłady pracy pozbawiając jej Polaków musi im zadość -uczynić. Nie może być bezkarnym działanie na szkodę Polsko i Polaków wyprowadzenie z Polski olbrzymich kapitałów i zniszczenie tysięcy fabryk, kopalń, stoczni i banków.

  Odpowiedz
 • cde(2015-02-04 21:53) Zgłoś naruszenie 30

  kraj bezprawia jak zwykle najbiedniejsi co niemaja pracy to nie dostana renty

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bida z nędzą(2015-02-05 07:10) Zgłoś naruszenie 20

  zostana tylko emeryci, chorzy ,niesprawni , a reszta wyjedzie. ludzie za praca, stabilnoscia ,firmy za normalnym prawem.a urzednicy beda dawac sobie podwyzki. w ten sposob populacja wymrze i bedzie OOOOOOOO. nul.

  Odpowiedz
 • as(2015-02-05 05:51) Zgłoś naruszenie 20

  chore przepisy a masze matolki w sejmie caly czas tylko mysla kto wygra wybory i tak jest juz 25lat wydaje mi sie ze trzeba powolac sejm bis ktory bedzie rozwiazywal problemy narodu a nie wladzy i dostepu do koryta powolac grupe ludzi zalozyc portale tematyczne aby ludzie mogli zglaszac problemy zwiazane z ich życiem a sejm by tylko zatwierdzal senat tych dziadkow -wiekszosc do likwidacji a na to miejsce taki zespól ludzi myslacych logicznie jak asesor ktory mysli o sobie i sprzedaje ciągnik w imie prawa tylko jakiego

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane