statystyki

Czy i dla kogo emerytura po zmarłym

autor: Anna Borysewicz05.02.2015, 17:30
W razie zaś śmierci uprawnionego do otrzymywania świadczeń określonych ustawą świadczenia należne mu do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadził wspólne gospodarstwo domowe, a w przypadku ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego.

W razie zaś śmierci uprawnionego do otrzymywania świadczeń określonych ustawą świadczenia należne mu do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadził wspólne gospodarstwo domowe, a w przypadku ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego.źródło: ShutterStock

Mój ojciec zaginął w czerwcu 2004 r., o czym poinformowałem ZUS. Wypłata emerytury została wstrzymana. Następnie wystąpiłem z wnioskiem o uznanie taty za zmarłego od 1 stycznia 2010 r. Po uzyskaniu w 2011 r. orzeczenia sądu wystąpiłem o wypłatę wstrzymanego świadczenia. ZUS jednak odmówił. Czy miał rację?

W świetle art. 135 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) w przypadkach określonych w art. 134 ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy (tj. gdy świadczenia nie mogą być doręczone z przyczyn niezależnych od organu rentowego) wypłatę świadczenia wznawia się od miesiąca, w którym je wstrzymano. Jednak za okres nie dłuższy niż trzy lata poprzedzające bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane