statystyki

Czy i dla kogo emerytura po zmarłym

autor: Anna Borysewicz05.02.2015, 17:30
W razie zaś śmierci uprawnionego do otrzymywania świadczeń określonych ustawą świadczenia należne mu do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadził wspólne gospodarstwo domowe, a w przypadku ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego.

W razie zaś śmierci uprawnionego do otrzymywania świadczeń określonych ustawą świadczenia należne mu do dnia śmierci wypłaca się małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadził wspólne gospodarstwo domowe, a w przypadku ich braku – małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego.źródło: ShutterStock

Mój ojciec zaginął w czerwcu 2004 r., o czym poinformowałem ZUS. Wypłata emerytury została wstrzymana. Następnie wystąpiłem z wnioskiem o uznanie taty za zmarłego od 1 stycznia 2010 r. Po uzyskaniu w 2011 r. orzeczenia sądu wystąpiłem o wypłatę wstrzymanego świadczenia. ZUS jednak odmówił. Czy miał rację?

W świetle art. 135 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) w przypadkach określonych w art. 134 ust. 1 pkt 5 cytowanej ustawy (tj. gdy świadczenia nie mogą być doręczone z przyczyn niezależnych od organu rentowego) wypłatę świadczenia wznawia się od miesiąca, w którym je wstrzymano. Jednak za okres nie dłuższy niż trzy lata poprzedzające bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane