Inspektor pracy zdecyduje, kto dostanie emeryturę pomostową

autor: Tomasz Zalewski11.12.2014, 07:40; Aktualizacja: 11.12.2014, 07:44
11,1 tys. - tyle osób pobiera obecnie emeryturę pomostową

11,1 tys. - tyle osób pobiera obecnie emeryturę pomostowąźródło: ShutterStock

Będzie zmiana ustawy o PIP. Dzięki niej inspekcja będzie mogła wpisywać lub wykreślać pracowników z wykazu osób wykonujących prace w szczególnych warunkach.

Ministerstwo Pracy zadeklarowało podjęcie prac nad nowelizacją ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 404 ze zm.). Jak informuje wiceminister Marek Bucior, celem zmian będzie umożliwienie inspektorom pracy przeprowadzania merytorycznej oceny zasadności umieszczania pracowników w prowadzonej przez płatnika składek ewidencji pracowników zatrudnionych w trudnych warunkach.

– To dobrze, że resort w końcu dostrzegł problem i rozpoczął prace nad zmianą przepisów. My jednak niezależnie od działań rządu przygotowaliśmy własny projekt zmiany prawa dotyczący uprawnień PIP w zakresie egzekwowania wpisów pracowników do ewidencji osób pracujących w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Możliwe, że jeszcze w tym roku jako inicjatywa poselska trafi do laski marszałkowskiej – komentuje Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (4)

 • niewierzący(2014-12-11 11:54) Zgłoś naruszenie 10

  Czy aby nie będzie to kolejny przepis z cyklu: "koperta - rączka - załatwione"?

  Odpowiedz
 • tak to będzie mistyfikacja praw robola,któremu(2014-12-11 15:38) Zgłoś naruszenie 20

  państwo polskie zabrało wszystko i skłoniło po 50 latach opłacania składek do grzebania za żywnością po śmietnikach.Gdzie ta UE ze swoją teorią sprawiedliwości społecznej i etyki praw obywatelskich.Polska stała się wrogiem dla uczciwego obywatela!!!

  Odpowiedz
 • pandora(2014-12-12 06:56) Zgłoś naruszenie 10

  Taka grupa jak taksówkarze po 35 latach za kólkiem po kilkanaście godzin dziennie powinna mieć prawo do wcześniejszej emerytury lub świadczenia przedemerytalnego.Taksówkarz nie ma możliwości ogłosic upadłości,ponieważ nie ma majątku i nie zatrudnia pracowników.Ta grupa nie powinna być podpięta pod przedsiębiorców mających firmy i zatrudniających ludzi,Dlatego taksówkarze sa poszkodowani przez nieudolne przepisy i nie moga skorzystac ani z wcześniejszych emerytur ani z e świadczenia,Są wykluczeni ze wszystkiego.To jest dyskryminacja w świetle prawa.Ustawodawca zapomniał o tej grupie lub wogóle o niej nie pomyślał i tak od lat dziwwięćdziesiątych w koszmarnej demokracji polskiej.

  Odpowiedz
 • zrobionych na kolanie fałszów prawnych nie zmieni.(2014-12-29 10:27) Zgłoś naruszenie 20

  nikt,ponieważ ekipa blokuje wszystko co dotyczy dać obywatelowi---sami biorąi oszukują przeciętnego głupola polskiego,który płaci im podatki=dno!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane